Album "Fotografia" Waldemara Jamy w którym znalazły się zdjęcia z cykli fotograficznych artysty z lat 1966-2001. Książka została wydana w 2002 roku przez ASP w Katowicach.
Waldemar Jama jest twórcą znakomicie rozumiejącym naturę współczesnej fotografii, oraz jej usytuowanie w sztuce. Rozumienie to jest generalną platformą, w odniesieniu do której zbudował on własną intrygującą wypowiedź artystyczną. Autor wypracował w swoich utworach specyficzny sposób spoglądania na realność i "nauczył" tego spojrzenia swoją kamerę: patrząc dokumentuje rzeczy świata i zmenia je w zjawiska. Tak powstają obrazy magiczne. Sprzyja temu metoda tworzenia serii typologicznych, które sięgają do traumatycznych doznań kulturowych. Dzięki temu fotografowane obiekty stają się czymś więcej, niż były w swoim projekcie wyjściowym.
prof. Alicja Kępińska
Album zawiera szereg fotografii składających się na cykle: Wizerunki, Głowy, Puszka Pandory, Fantomy, Podróże, Niebo, Auschwitz, Śląskie rydwany oraz Gry wojenne.
Fotografia
- Zdjęcia: Waldemar Jama
- Tłumaczenia: Danuta Hołata-Lotz
- Projekt graficzny: Adam Romańczuk
- Wydawnictwo: Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach
- Rok wydania: 2002
- ISBN: 83-916157-6-6
- Oprawa: twarda
- Ilość stron: 128
- Wymiary: 280x235mm
- Język: polski, angielski
- Wydanie: pierwsze
Album został wydany w ramach serii wydawniczej Biblioteka Katowicka przy współpracy Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, Urzędu Miasta w Katowicach oraz Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe.
Waldemar Jama - urodzony w 1942 roku. Otrzymał dyplom z fotografii na ASP w Poznaniu. Uprawia fotografię inscenizacyjną i dokument. W latach 60. był zrzeszony w Katowickim Towarzystwie Fotograficznym. Od 1973 roku jest członkiem ZPAF. Od dziesięciu lat pełni funkcję członka Rady Artystycznej ZPAF. W 2004 roku otrzymał tytuł profesora sztuk plastycznych. Wieloletni wykładowca fotografii na Akademiach Sztuk Pięknych w Katowicach i Gdańsku. Ważniejsze nagrody to Grand Prix MKiS na V Salonie Portretu Artystycznego – Gdańsk 1974 i X Biennale Krajobrazu Polskiego – Kielce 1987 r. Autor wielu znaczących wystaw indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. Otrzymał medal im.J.Bułhaka za wybitne osiągnięcia twórcze w fotografii w 1997 roku. Rzeczoznawca fotografii przy Ministerstwie Kultury i Sztuki z wieloletnim stażem. W 1981 i 1998 roku otrzymał stypendia artystyczne MkiS oraz w 2009 roku srebrny medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Prace artysty znajdują się w zbiorach Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Muzeum Historii Fotografii w Krakowie, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Historii Katowic, Stadtmuseum Esslingen, Musée de l'Elysée w Lozannie oraz zbiorach prywatnych.