Album "Gułag" którego autorem jest fotograf i dziennikarz Tomasz Kizny, powstał przy współpracy graficzki Dominique Roynette, to nowa gruntownie poprawiona wersja książki, która ukazała się wcześniej w siedmiu językach.
Przedstawia ważniejsze sowieckie obozy pracy przymusowej: były klasztor na Wyspach Sołowieckich na Morzu Białym, budowę kanału łączącego Morze Białe z Morzem Bałtyckim, poszukiwanie złóż na arktycznej wyspie Wajgacz, kopalnie złota, węgla i uranu na Kołymie (północny wschód ZSRS), budowę kolei od Uralu do Jeniseju (tzw. Martwa Droga), zagłębie węglowe w Workucie (Republika Komi).
Ilustruje ich historię setkami przejmujących zdjęć dokumentujących warunki, w jakich żyli i pracowali skazańcy (łącznie 20 mln więźnióww okresie od lat dwudziestych do pięćdziesiątych XX wieku). Oprócz fotografii wydobytych z archiwów Tomasz Kizny prezentuje własne: pokazują one byłych łagierników i ich potomków, a także pozostałości łagrowej cywilizacji.
Dzięki książce poznajemy relacje kilkunastu osób (także Polaków), którym udało się uniknąć losu 2 mln śmiertelnych ofiar Gułagu.
Gułag
- Autor: Tomasz Kizny
- Wstęp: Norman Davies, Siergiej Kowalow, Nicolas Werth
- Wydawnictwo: Instytut Pamięci Narodowej / Fundacja Picture Doc
- Rok wydania: 2014
- ISBN: 978-83-7629-740-8
- Typ okładki: twarda
- Liczba stron: 496
- Wymiary: 170x240 mm
- Język: polski
- Wydanie: pierwsze
Tomasz Kizny (ur. 1958) - fotograf i dziennikarz, członek ZPAF. Potomek zesłańców do Kazachstanu, jeden z założycieli działającej poza zasięgiem komunistycznej cenzury wrocławskkiej podziemnej agencji fotograficznej Niezależnej Agencji Fotograficznej Dementi (1982-1991). Współpracownik Magazynu Gazety Wyborczej (1993-2002). Rosję fotografuje od lat 90. Jest autorem wielu fotoreportaży i wystaw. Między innymi znanej serii psychologicznych portretów pasażerów metra "Pasażerowie. Moskwa. Warszawa. Berlin. Paryż". W latach 2008-2011 Kizny pracował nad projektem "Wielki Terror 1937-1938" w Rosji, Ukrainie i Białorusi, który poświęcił pamięci ofiar zbrodni popełnianych w ZSRR w 1937-1938 roku. W "Wielkim Terrorze" oprócz portretów ofiar terroru wykonanych przez NKWD na niedługo przed egzekucją, pokazano również współczesne zdjęcia miejsc egzekucji i grobów ofiar oraz współczesne fotografie osób, których rodzice zostali zamordowani w czasie Wielkiego Terroru. Projekt wydano w formie albumu w Polsce i Francji w 2013 roku. Stypendysta Wissenschaftskolleg zu Berlin - Instytut for Advanced Study (2006-2007), odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2007).