Tamas UrbanGaleria Bielska BWA zaprasza na kolejną wystawę fotografii pt. "Aszód 1974" której autorem jest węgierski fotograf Tamás Urbán. Wystawa prezentowana będzie w ramach 8. FotoArtFestivalu im. Andrzeja Baturo. Termin wystawy 11-27 października 2019 roku.

"To była niezwykła sytuacja, nawet dla muzealnika, który i tak widział dużo (czasem nawet za dużo), kiedy to fotograf Ádám Urbán przekroczył bramy Zakladu Poprawczego dla Nieletnich w Aszód po raz pierwszy w życiu.

Jaki ojciec taki syn: po tej pierwszej wizycie nastąpiła niezliczona liczba kolejnych. Było tak jak w roku 1975, kiedy Tamás Urbán po zgromadzeniu wszystkich niezbędnych zezwoleń, odwiedzał tę instytucję niemal co tydzień, a zwłaszcza jedną jej część – ceglane budynki z XIX wieku stojące na wzgórzu.

Tamás Urbán studiował wtedy w Szkole Dziennikarstwa Stowarzyszenia Węgierskich Dziennikarzy (MÚOSZ) i tak powstało jego portfolio. Robił czarno-białe zdjęcia, ale nie tylko robił zdjęcia, również rozmawiał z tymi dzieciakami, wyświadczał tym twardym chłopakom mniejsze lub większe przysługi, wysłuchiwał ich żali, a w zamian, oni pisali do niego listy i dzienniki, dawali mu rysunki … To przerodziło się w coś więcej niż raport. To było miejsce, gdzie ukształtowało się jego charakterystyczne podejście, jego etyczna perspektywa, jego humanistyczna postawa fotoreportera, która jest czymś więcej niż tylko wykonaniem zadania, a następnie odejściem w pośpiechu. Wszystko to sprawia, że najbardziej charakterystyczne prace w twórczości Tamása Urbána wyróżniają się pośród prac innych reporterów, jakkolwiek dobre by one nie były.

Po Aszod przyszły serie o karetkach, więzieniach, narkomanach, prostytutkach i wreszcie seria “Motyl”, która obejmuje te wszystkie tematy w sposób prawdopodobnie najbardziej graficzny. (Motyl to Pillango: Ferenc Deak, wytatuowany od stóp do głów więzień którego życie śledził, fotografował i któremu pomagał przez lata.) Ale są to osobne historie, trzymajmy się teraz Aszod. Wtedy wystawa została otwarta przez Évę Keleti, 13 grudnia 1975 . Keleti była jego nauczycielką w szkole dziennikarskiej. Był tam również inny przemawiający, towarzysz, urzędnik wyższego szczebla. Na sugestię Keleti, że te prace warto pokazać również w stolicy, towarzysz wyraźnie oznajmił juz na ceremonii otwarcia, że wystawa nigdy nie opuści pomieszczeń tej instytucji. I tak też się stało. Kopie przechowywano w suchym pomieszczeniu przez czterdzieści lat, a później powieszono kilka z nich w wewnętrznym muzeum zakładu. Kiedy pierwszy raz odwiedziliśmy to miejsce i zobaczyłem obrazy z tej dawnej wystawy, cała nasza trójka miała podobne odczucia jak wtedy, gdy wystawa Magnum’s First została odnaleziona po wielu latach w magazynie w podobny sposób (została zdjęta ze ścian w 1954 roku, a odnaleziona w 2006).

40-letnie kopie odkryte tutaj, w Aszod, zostały uzupełnione zdjęciami zrobionymi przez Ádáma Urbána w technologii XXI wieku. Nie naśladował swojego ojca i nie przerobił jego obrazów. Tak, jak przed nim ojciec, na miejscu, w murach zakładu, sfotografował współczesnych więźniów tej stuletniej instytucji, jak współczesny fotograf. Te dwa zestawy fotografii, ojca i syna, każdy sam w sobie znaczący, prowadzą dialog nie cichnący od czterdziestu lat, przedstawiając ten sam temat w językach dwóch pokoleń – zmieniających się ludzi, a wciąż te same sytuacje … w tak odrębnym, a jednak tak podobnym przekazie dwóch Urbánów."

Károly Kincses, Zakład Poprawczy dla Nieletnich - Aszód

Tamás Urbán - urodzony w 1945 w Szatmárnémeti. Studiował w Szkole dziennikarskiej w MÚOSZ (Krajowe Stowarzyszenie Węgierskich Dziennikarzy), gdzie Éva Keleti i Tamás Féner byli jego mentorami. W roku 1976 był jednym z założycieli Studia Młodych Fotografów. W latach siedemdziesiątych został pierwszym fotografem w zakładach poprawczych dla nieletnich, więzieniach i innych zakładach karnych. Później, w latach osiemdziesiątych, pracował nad wstrząsającymi scenami zabójstw - fotografował wypadki i ich ofiary, portretował kloszardów, punków i prostytutki. Od 1990 pracował dla magazynu Stern w Hamburgu. Przez około dwadzieścia lat żył i pracował wśród młodzieży, co dało mu możliwość poznania problemów młodego pokolenia, które nigdy do tej pory nie były pokazane w mediach. Był jednym z niewielu, którzy potrafili pokazać negatywne aspekty reżimu i społeczeństwa, nawet w czasach socjalizmu. W tym okresie stworzył cykl zdjęć poświęcony aborcji, więzieniom i poprawczakom dla młodzieży, scenom zabójstw i wypadków, ratownikom, prostytutkom i ogólnie wszystkim tym, którzy żyją na peryferiach społeczeństwa.

W Galerii Bielskiej BWA pokazane będą cztery wystawy główne spośród 20 prezentowanych podczas 8. Foto Art Festivalu.

Pełny program 8. FotoArtFestival-u - można sprawdzić tutaj.

Tamás Urbán - Aszód 1974

piątek 11 październik 2019
niedziela 27 październik 2019

Miejsce wystawy: Galeria Bielska BWA
: Bielsko-Biała
Adres: 3 Maja 11

Komentarze (0)

    Attach images by dragging & dropping or by selecting them.
    The maximum file size for uploads is MB. Only files are allowed.
     
    The maximum number of 3 allowed files to upload has been reached. If you want to upload more files you have to delete one of the existing uploaded files first.
    The maximum number of 3 allowed files to upload has been reached. If you want to upload more files you have to delete one of the existing uploaded files first.
    Dodajesz jako

    Podobne artykuły

    Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.