Album fotografii Tadeusza Rolke wydany przez wydawnictwo BOSZ w 2015 roku, z tekstem Andy Rottenberg to wyjątkowa propozycja dla wszystkich ceniących fotografię artystyczną w konwencji reportażu. Zafascynowany życiem towarzyskim i społecznym artysta na swoich zdjęciach pokazuje to, co urzekało go najbardziej: roześmianych przechodniów, całującą się parę młodych ludzi, odpoczywającą dziewczynkę… Jego fotografie przesiąknięte są intymnością oraz emocjonalnością uwiecznionych postaci.
Interesuje go nie tylko dynamika wydarzeń, ale także sztuka i kobiety. Często te dwie swoje „miłości” ze sobą konfrontował. Najwięcej miejsca w swojej twórczości Rolke poświęcił właśnie kobietom, eksponując ich uwodzicielskie piękno, seksualność oraz spontaniczność i drzemiące w nich uczucia. Fotografik zajmował się także portretowaniem znanych artystów, pisarzy, ludzi filmu czy muzyków, jak chociażby Kory oraz Poli Dwurnik.
Zaprezentowane w albumie fotografie zostały zebrane w kilku kategoriach doskonale eksponujących główne zainteresowania artysty oraz jego specyficzny styl balansujący na granicy prostoty i wyrafinowania, spontaniczności i sztuczności.
Rolke to fotografik niełatwy do sklasyfikowania, wciąż poszukujący i eksperymentujący, który jeszcze nie raz zaskoczy wszystkich wielbicieli sztuki, w tym miłośników fotografii.
Tadeusz Rolke - Rolke
- Wydawca: BOSZ
- Autor: Tadeusz Rolke
- Tekst: Anda Rottenberg
- Redakcja: Maria Płażewska
- Projekt graficzny: Andrzej Barecki
- Korekta: Jolanta Spodar
- Data wydania: 2015
- ISBN: 9788375762259
- Liczba stron: 208
- Liczba zdjęć: 215
- Język: Polski
- Format: 240x300 mm
- Oprawa: Twarda
- Wydanie: I
Tadeusz Rolke - urodzony w 1929 roku artysta to ikona polskiej fotografii. Zaczął fotografować podczas II wojny światowej. Brał udział w powstaniu warszawskim, potem został wywieziony na roboty do Niemiec. Po wojnie spędził kilka lat w stalinowskim więzieniu. Studiował historię sztuki na KUL - u. Od połowy lat 50. uprawiał reportaż humanistyczny prezentowany na łamach czasopism, m.in. "Stolica", "Polska", "Ty i Ja", "Die Zeit", "Stern","Der Spiegel" i "Art" oraz dokumentował różne przejawy kultury wizualnej w Polsce i zagranicą, od sztuki przez modę po muzykę pop. Lata 70. spędził na emigracji w Niemczech Zachodnich, do Warszawy wracając w 1980 roku, gdzie mieszka i pracuje do dziś.
Podobne artykuły: