Stara Galeria ZPAF w Warszawie zaprasza 9 listopada 2022 roku, o godz. 19.30 na wernisaż wystawy fotografii Tadeusza Cypriana "FOTOamator" oraz prezentację książek. Wystawa potrwa do 30 listopada 2022 roku.
Podczas wystawy wyeksponowane zostaną unikatowe prace z lat 1917–1919 (fotodokument z czasów I wojny światowej) oraz 1920–1956 (działalność artystyczna w technice fotografii bromowej oraz gumy dwuchromianowej) oraz zaprezentowane zostanie dwutomowe wydawnictwo:
Tom pierwszy - "Notatki jeńca 1917-1918" to rewelacyjny dokument fotograficzny. Osiemnastoletni autor zaraz po maturze ląduje w ogniu I wojny światowej – trafia na szkolenie, front włoski i kolejne włoskie obozy jenieckie. Jego świat wywraca się do góry nogami. A on pisze o tym na bieżąco - fantastycznie, z nerwem, dowcipem albo rozpaczą i wciąga nas do swego świata brawurowo. Kiedy Wielka Wojna się kończy, Cyprian opuszcza włoski obóz jeniecki jako rekrut – wstępuje do tzw. Błękitnej Armii gen. Hallera.
Tom drugi - "Fotografie 1918-1919" to kontynuacja "Notatek" – wojna się kończy i Cyprian jako rekrut w tzw. Błękitnej Armii gen. Hallera opuszcza obóz i opowiada dalej – teraz poprzez fotografie. Robi z nich reportaż o drodze nowych hallerczyków z Włoch do Francji, o przygodzie, szkoleniach, zwykłej codzienności w Armii Polskiej i to głównie w nieznanych dotąd ośrodkach w Bretanii. Zdjęcia są absolutnie unikalne.
Które dokładnie opisane są tutaj.
Kuratorzy wystawy: Jolanta Rycerska, Robert Andre
Tadeusz Cyprian (1898-1979) był polskim prawnikiem, sędzią, profesorem prawa karnego, fotografikiem. Swą twórczość rozpoczął w 1913 r. zdjęciami krajoznawczymi z Huculszczyzny. W 1923 r. zadebiutował na poznańskiej wystawie "Światłocień" i zaczął pisywać artykuły do magazynów fotograficznych. W 1925 r. objął redakcję miesięcznika "Polski Przegląd Fotograficzny". Od 1931 r. był członkiem ekskluzywnego Fotoklubu Polskiego, od 1937 r. należał do Fotoklubu Warszawskiego, zaś w 1938 r. został wiceprezesem Ogólnopolskiego Związku Towarzystw Fotograficznych. Po wojnie w 1947 roku był jednym z założycieli Związku Polskich Artystów Fotografików oraz pełnił funkcję prezesa Polskiego Towarzystwa Fotograficznego. Był autorem licznych podręczników fotograficznych, z których najbardziej znanym jest Fotografia. Technika i technologia. Poza fotografią artystyczną zajmował się także fotografią dokumentalną - lotniczą i podróżniczą. W 1957 r. otrzymał tytuł honorowy "Excellence FIAP" (EFIAP), a w 1965 r. tytuł "Honorary Excellence (HonEFIAP)"
Tadeusz Cyprian - FOTOamator
Miejsce wystawy:
Stara Galeria ZPAF
Adres:
Plac Zamkowy 8
:
Warszawa