Sztuka propagandy czy wyrafinowana perswazja? - o polskiej fotografii lat 40. i 50. XX wieku - wykład online Weronika Kobylińska - Czytelnia Sztuki Muzeum w Gliwicach

Zapraszamy we wtorek, 29 listopada 2022 roku, godz. od 17.00 do Czytelni Sztuki Muzeum w Gliwicach na wykład online "Sztuka propagandy czy wyrafinowana perswazja? - o polskiej fotografii lat 40. i 50. XX wieku" który wygłosi dr Weronika Kobylińska.

Socrealizm wciąż stanowi sferę "niechcianego dziedzictwa" sztuki polskiej a lata 40. i 50. XX w. w badaniach nad naszą rodzimą produkcją wizualną pozostają obszarem pełnym niewiadomych. W konsekwencji, zdjęcia naznaczone "piętnem" tejże doktryny (a wpisujące się w pole działalności legitymizowanej przez oficjalne instytucje sztuki) nie spotykały się dotąd z uznaniem.

Celem wykładu jest próba scharakteryzowania fotografii, którą można uznać za "socrealistyczną". Jakim językiem wizualnym posługiwali się polscy fotografowie w latach 40. i 50.? Dlaczego warto powrócić do twórczości takich postaci jak Henryk Hermanowicz? Podczas wykładu i wspólnie przeprowadzonej analizy zdjęć, odważymy się zaprzeczyć dotychczasowym przekonaniom krążącym wokół tego rozdziału historii sztuki. Być może okaże się, że zdjęcia przedstawiające etos pracy ludzkiej bynajmniej nie należały do tak szablonowych i konwencjonalnych, jak dziś nam się wydaje.

W ramach wykładu zostaną poddane analizie prace Henryka Hermanowicza, które zostały zakupione do naszych zbiorów dzięki dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Narodowe Kolekcje Sztuki Współczesnej".

Prelekcję poprowadzi dr Weronika Kobylińska, wybitna teoretyczka fotografii, wykładowczyni w Szkole Filmowej w Łodzi.

Wystąpienie można będzie można obejrzeć na żywo na Facebooku Czytelni Sztuki - link do wydarzenia znajdziesz TUTAJ

Sztuka propagandy czy wyrafinowana perswazja? - o polskiej fotografii lat 40. i 50. XX wieku

wtorek 29 listopad 2022

godz.: 17.00 - 18.30
Gdzie: Czytelnia Sztuki

Adres: Dolnych Wałów 8a : Gliwice

Komentarze obsługiwane przez CComment

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.