Stanisław Niedźwiecki - Fotografie. Polska 1946-1960 - album fotografii - 2024

Książka "Stanisław Niedźwiecki. Fotografie. Polska 1946-1960" którą przygotował Marcin Andrzejewski, prezentuje fotografie Stanisława Niedźwieckiego, są to głównie zdjęcia architektury i pejzaże, wykonane w różnych regionach Polski w latach 1946-1960.

Stanisław Niedźwiecki urodził się 23 maja 1890 roku w Szajkunach, miejscu na pograniczu dzisiejszej Białorusi i Litwy, które wówczas było częścią imperium rosyjskiego. W latach przed I wojną światową studiował atropologię i etnografię na Uniwersytecie w Petersburgu, natomiast po rewolucji komunistycznej 1917 roku znalazł się na Zakaukaziu. W tym czasie zaczął się również zajmować fotografią, co ostatecznie stało się jego profesją, kiedy od o koło 1921 do 1935 roku przebywał w Persji i tam znalazł zatrudnienie jako fotograf przy angielskich i amerykańskich ekspedycjach archeologicznych. Utrzymywał wówczas korespondencyjny kontakt z polskimi pismami fotograficznymi (Miesięcznik Fotograficzny, Fotograf Polski), do których wysyłał fotografie i teksty dotyczące techniki oraz estetyki fotografii. Na początku 1936 roku wrócił w rodzinne strony, znajdujące się już wtedy w granicach niepodległej Polski, fotografując po drodze na terenie Bliskiego Wschodu, Grecji i Turcji. W kraju włączył się do ruchu "fotografii ojczystej", który zainicjował mieszkający w Wilnie Jan Bułhak. Konsekwencje II wojny światowej sprawiły, że jego kolejnym miejscem zamieszkania od 1945 roku stała się Jelenia Góra. Przez 10 lat prowadził tam pracownię fotografii krajoznawczo-artystycznej w Młodzieżowym Domu Kultury, a niezależnie od tego do końca życia podróżował z aparatem fotograficznym, często na rowerze, zarówno po okolicznych terenach Sudetów, jak i po całej Polsce. Był popularną postacią w środowisku Jeleniogórskiem, a także cieszył się wysokim prestiżem w kręgach polskiego ruchu fotoamatorskiego i PTTK. Miał w okresie powojennym 25 indywidualnych wystaw fotografii krajoznawczej. Ostatnia z nich: "Egzotyka i romantyzm w fotografii", obejmująca fotografie z Persji i Polski, odbyła się w 1973 roku. Stanisław Niedźwiecki zmarł w Jeleniej Górze w trzy lata później.

Marcin Andrzejewski, którego zasługą było zorganizowanie w 2005 roku w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze wystawy fotografii Stanisława Niedźwieckiego wykonanych w Persji przed II wojną światową, postanowił przypomnieć obecnie także jego powojenne fotografie z terenu Polski. Sporządzone przez niego kopie z oryginalnych negatywów Niedźwieckiego ukazują przede wszystkim architekturę i pejzaże charakterystyczne dla różnych regionów kraju, w stanie zachowania do lat 60. XX wieku. (...)

Adam Sobota

Fotografie. Polska 1946-1960 / Photographs. Poland 1946-1960

  • Fotografie: Stanisław Niedźwiecki
  • Tekst: Adam Sobota
  • Projekt katalogu i przygotowanie do druku: Marcin Andrzejewski
  • Tłumaczenie: Paweł Pęcak
  • Wydawca: Marcin Andrzejewski
  • ISBN: 978-83-970-339-0-0
  • Rok wydania: 2024
  • Ilość stron: 88
  • Wymiary: 210x210mm
  • Oprawa: miękka
  • Język: polski, angielski
  • Wydanie: pierwsze

 

Stanisław Niedźwiecki (1890-1976) Uczuł się w szkołach rosyjskich. Na dworze Cara Mikołaja II służył w stopniu kapitana. W wyniku wydarzeń 1917 roku znalazł się najpierw na Zakaukaziu, potem w Persji, gdzie pracował jako archeolog i fotograf. Korespondował z ówcześnie wydawanym pismem Fotograf polski, zamieszczając w nim zdjęcia z Persji oraz rozprawy teoretyczne dotyczące estetyki fotografii. Po II wojnie światowej osiadł w Jeleniej Górze. Zmarł w wieku 87 lat. Zbiory fotografii i negatywów odziedziczył Witold Niedzwiecki z Gorzowa. Niewielką liczbę oryginalnych zdjęć posiada Muzeum Narodowe we Wrocławiu. W zbiorach Gorzowskiego Towarzystwa Fotograficznego jest spora ilość negatywów oraz nieliczne fotografie.

Książka "Stanisław Niedźwiecki. Fotografie. Polska 1946-1960" - dostępna tutaj.

Podobne artykuły

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.