Sławomir Kordaczuk - Siedlecki fotograf. Adolf Ganiewski (Gancwol) 1870-1942 - album fotografii - Muzeum Regionalne w Siedlcach 2009

Książka "Siedlecki fotograf. Adolf Ganiewski (Gancwol) 1870-1942" której autorem jest Sławomir Kordaczuk, prezentuje sylwetkę Adolfa Ganiewskiego (Gancwola) siedleckiego fotografa, oraz dorobek jego pracowni fotograficznej, panującą wówczas atmosferę życia codziennego Siedlec i jego okolic w końcowej fazie zaboru rosyjskiego oraz w okresie międzywojennym.

W książce zreprodukowano 425 szklanych negatywów, dokumentów i fotografii z siedleckiej pracowni fotograficznej Adolfa Ganiewskiego na przełomie XIX i XX w. Tematyka zreprodukowanych szklanych negatywów jest różna. Można znaleźć tutaj fotografie oficerów rosyjskich i niemieckich, parlamentarzystów z naszego regionu, nauczycieli i uczniów siedleckich szkół, żołnierzy garnizonu siedleckiego 1918-1939. Są tutaj również zdjęcia przedstawicieli władz lokalnych, różnych organizacji i stowarzyszeń, portrety kobiet i rodzin. Fotografie zostały zreprodukowane w formacie 1:1, w sepii nawiązującej do epoki. Fotografowi udało się udokumentować ważne wydarzenia, uroczystości, życie codzienne siedlczan i mieszkańców okolicznych miejscowości oraz architekturę Siedlec i regionu.

Materiał fotograficzny wykonany przez A. Ganiewskiego jest unikatowy pod względem ilościowym, archiwalnym i artystycznym. W albumie przedstawiono znaczną część spuścizny po fotografie. Cały zbiór, który znajduje się w muzeum, liczy bowiem 935 szklanych negatywów. Ponadto w albumie zamieszczono informacje o historii fotografii zakładowej przełomu XIX/XX wieku, artykuł o życiu i historii Żydów siedleckich a także wspomnienie o okolicznościach przekazania tak cennego zbioru do Muzeum Regionalnego w Siedlcach.

Jest to również szczegółowa biografia fotografa, zawierająca informacje o najbliższej i przybranej rodzinie, pracy i funkcjonowaniu zakładu, aż do jego zamknięcia w 1980 roku. Intencją autora albumu jest przybliżenie czytelnikom unikatowej kolekcji negatywów - dzieła życia Adolfa Ganiewskiego.

Zdjęcia i negatywy szklane prezentowane w albumie, pochodzą ze zbiorów: Muzeum Regionalnego w Siedlcach, Muzeum Narodowego w Warszawie oraz kolekcji prywatnych Włodzimierza Bieguńskiego, Jana Galinowskiego, Jerzego Korzeniewskiego, Ewy Kozak, Adama Krzeskiego, Barbary Miadziółko, Bogusława Mitury, Bernarda Nowakowskiego, Róży Somii, Igora Strojeckiego oraz Sławomira Kordaczuka.

Siedlecki fotograf. Adolf Ganiewski (Gancwol) 1870-1942

  • Fotografie: Adolf Ganiewski (Gancwol)
  • Autor: Sławomir Kordaczuk
  • Wstęp: Andrzej Matuszewicz
  • Teksty: Sławomir Kordaczuk, Zbigniew Tomaszczuk, Edward Kopówka
  • Okładka, skanowanie zdjęć i dokumentów, skład, oprawa graficzna: Wojciech Florczykiewicz
  • Tłumaczenie na język angielski: Natalia Rodger, Aleksander Skums
  • Korekta: Aneta Abramowicz
  • Wydawca: Muzeum Regionalne w Siedlcach
  • ISBN: 978-83-88761-21-8
  • Rok wydania: 2009
  • Ilość stron: 464
  • Wymiary: 302x211mm
  • Oprawa: twarda
  • Język: polski, angielski
  • Wydanie: pierwsze

Adolf Ganiewski (Gancwol) (1870-1942) - fotograf, kronikarz Siedlec, społecznik, filantrop, brał aktywny udział w życiu społecznym, politycznym i kulturalnym Siedlec. Angażował się w działalność oświatową. Był kierownikiem kina, do którego zapraszał dzieci z ubogich rodzin na darmowe pokazy. Dofinansowywał również sierociniec. Był członkiem Siedleckiego Towarzystwa Wzajemnego Kredytu.Był autorem wielu fotografii archiwalnych, prezentujących historię Siedlec oraz innych miejscowości Podlasia i Lubelszczyzny m.in. z Janowa Podlaskiego, Białej Podlaskiej, Sokołowa Podlaskiego i powiatu, Leśnej Podlaskiej, Sarnak, Klimczyc, Korczewa i wielu innych miejscowości dawnej guberni siedleckiej. Swoją działalność fotograficzną prowadził w Siedlcach od 1895 do sierpnia 1942 roku, kiedy to został aresztowany i przesiedlony do siedleckiego getta. 24 sierpnia 1942 roku, w trakcie akcji likwidacyjnej getta, został wywieziony przez Niemców do obozu zagłady w Treblince, gdzie 25 sierpnia 1942 roku został zamordowany. Zdjęcia z archiwum fotografa przetrwały II Wojnę Światową dzięki Ludmile Rudeckiej - uczennicy Ganiewskiego, która wraz z mężem prowadziła po śmierci fotografa, zakład przy Sienkiewicza 33 w Siedlacach, aż do 1980 roku. Archiwum fotografa znajduje się obecnie w zbiorach Muzeum Regionalnego w Siedlcach.

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.