Album "Adolf Ganiewski (Gancwol). Fotograf Siedlec, guberni i powiatu" którego autorem jest Sławomir Kordaczuk, poświęcony został historii najbardziej znanego zakładu fotograficznego w Siedlcach prowadzonego przez Adolfa Ganiewskiego. Książka została wydana w 2023 roku, przez Muzeum Regionalne w Siedlcach.
Życie Adolfa Ganiewskiego to historia nasycona sensacjami, wieloma niewiadomymi i tajemnicami czekającymi na ich rozwikłanie. Pewne jest tylko to, że ze spuścizny fotografa nie wszystkie osoby, obiekty, wydarzenia i miejsca zostały rozpoznane, że właściciel prowadził atelier pod trzema nazwiskami (m.in. Gancwol, który w tłumaczeniu z niemieckiego ganc wohl znaczy całkiem przyjemny), zmienił religię, był dwukrotnie żonaty, zatrudniał do pracy wyłącznie kobiety, był karany grzywną przez władze carskie, razem z drugą żoną został zamordowany w obozie zagłady Treblinka II i z lat II wojny światowej ocalał tylko jeden jego negatyw.
W książce znalazły się nowe reprodukcje negatywów i oryginalnych zdjęć pochodzących z ostatnich zakupów Muzeum Regionalnego w Siedlcach. Są to materiały, jakie wcześniej nie były znane. Nabytki i pozyskane dodatkowe informacje ukazują nam twórcę w nowym świetle i utwierdzają w przekonaniu, że otrzymywał dużo zleceń od instytucji i wydawców prasy oraz książek dlatego, że reprezentował solidny warsztat. Po zapoznaniu się ze spuścizną fotografa widać wyraźnie, że spośród siedleckich zakładów Adolf Ganiewski (Gancwol) najchętniej był "zamawiany" do dokumentowania ważnych uroczystości w mieście, czy zilustrowania wydarzeń w publikacjach typu książki, gazety i pocztówki.
Adolf Ganiewski (Gancwol). Fotograf Siedlec, guberni i powiatu
- Autor: Sławomir Kordaczuk
- Opracowanie graficzne, projekt okładki i skład: Wojciech Florczykiewicz
- Redakcja tekstu i konsultacje w języku polskim: Agnieszka Świerczewska
- Wydawca: Muzeum Regionalne w Siedlcach
- Rok wydania: 2023
- ISBN: 978-83-88761-84-3
- Ilość stron: 118
- Wymiary: 210x210mm
- Oprawa: twarda
- Język: polski
- Wydanie: pierwsze
Adolf Ganiewski (Gancwol) (1870-1942) - fotograf, kronikarz Siedlec, społecznik, filantrop, brał aktywny udział w życiu społecznym, politycznym i kulturalnym Siedlec. Pochodził z rodziny żydowskiej. Angażował się w działalność oświatową. Był kierownikiem kina, do którego zapraszał dzieci z ubogich rodzin na darmowe pokazy. Dofinansowywał również sierociniec. Był członkiem Siedleckiego Towarzystwa Wzajemnego Kredytu.Był autorem wielu fotografii archiwalnych, prezentujących historię Siedlec oraz innych miejscowości Podlasia i Lubelszczyzny m.in. z Janowa Podlaskiego, Białej Podlaskiej, Sokołowa Podlaskiego i powiatu, Leśnej Podlaskiej, Sarnak, Klimczyc, Korczewa i wielu innych miejscowości dawnej guberni siedleckiej. Swoją działalność fotograficzną prowadził w Siedlcach od 1895 do sierpnia 1942 roku, kiedy to został aresztowany i przesiedlony do siedleckiego getta. 24 sierpnia 1942 roku, w trakcie akcji likwidacyjnej getta, został wywieziony przez Niemców do obozu zagłady w Treblince, gdzie 25 sierpnia 1942 roku został zamordowany. Zdjęcia z archiwum fotografa przetrwały II Wojnę Światową dzięki Ludmile Rudeckiej - uczennicy Ganiewskiego, która wraz z mężem prowadziła po śmierci fotografa, zakład przy Sienkiewicza 33 w Siedlacach, aż do 1980 roku. Archiwum fotografa znajduje się obecnie w zbiorach Muzeum Regionalnego w Siedlcach, zostało zaprezentowane w książce "Siedlecki fotograf. Adolf Ganiewski (Gancwol) 1870-1942" wydanej w 2009 roku.