Katalog monograficznej wystawy fotografii "Sibylle Bergemann. Fotografie" wydany przy okazji prezentacji artystki w Muzeum Narodowym w Gdańsku - Oddział Zielona Brama, od 3 lutego do 4 czerwca 2023 roku.
Sibylle Bergemann to jedna z najciekawszych postaci w dziejach niemieckiej fotografii ostatniego półwiecza. Jej bogata i różnorodna twórczość znalazła godne miejsce w czołowych zbiorach sztuki nowoczesnej w Niemczech i na świecie, dotychczas nie była jednak szerzej prezentowana w Polsce. Cieszymy się więc bardzo, że jako pierwsi w naszym kraju możemy przedstawić publiczności tę wybitną artystkę w monograficznym ujęciu. (...)
Małgorzata Ruszkowska-Macur, Jacek Friedrich
Na wystawie pokazane zostały 133 fotografie podzielone na 12 tematycznych grup: Fabryka Snów, Kobiety, Dziewczynki, Z dala od domu, Miejsca, Moda, Pomnik, Sala Balowa Clärchens, Przeobrażeni, Berlin, Afryka - Arabia, Polaroidy. Wystawa pochodzi ze zbiorów ifa (Institut für Auslandsbeziehungen Abteilung Kunst).
Sibylle Bergemann. Fotografie. Photographien. Photographies
- Fotografia: Sibylle Bergemann
- Teksty: Małgorzata Ruszkowska-Macur, Jacek Fridrich, Ursula Zeller, Matthias Flügge
- Projekt graficzny: Dominika Gzowska
- Tłumaczenie na język polski: Magdalena Sacha, Konrad Miller
- Wydawca: Muzeum Narodowe w Gdańsku
- ISBN: 978-83-66433-33-5
- Rok wydania: 2023
- Ilość stron: 47
- Wymiary: 210x260mm
- Oprawa: miękka
- Język: polski, niemiecki, angielski
- Wydanie: pierwsze
Sibylle Bergemann (1941-2010) Mieszkała i tworzyła w jego wschodniej części Niemiec. W latach 1965-1967 pracowała w redakcji czasopisma "Das Magazin". Jako fotografka mody zaczęła pracować w 1967 roku dla magazynu "Sibylle". Jej zdjęcia ukazywały się także w innych wschodnioniemieckich czasopismach, między innymi w tygodniku "Der Sonntag" (od 1969). W 1990 roku współtworzyła agencję Ostkreuz zajmującą się fotografią dokumentalną, a w 1994 roku została członkinią Akademie der Knste w Berlinie. Prace Bergemann były publikowane w krajowych i międzynarodowych gazetach oraz czasopismach, jak "Die Zeit", "Der Spiegel", "Stern", "The New York Times" i "Geo". Wypowiadała się w wielu dziedzinach fotografii: modowej, portretowej, reportażowej, esejach fotograficznych oraz krajobrazach miejskich i wiejskich. Jej różnorodne i ponadczasowe prace są świadectwem wyjątkowej wrażliwości obrazowej, zaangażowania i empatii. Fotografie artystki znajdują się w licznych muzeach i kolekcjach, między innymi: Muzuem Sztuki Współczesnej w Nowym Jorku; Galerii Berlińskiej, Niemieckim Muzeum Historycznym, Bundestagu w Berlinie, Centre rgional de la photographie Nord-pas-de-Calais, Douchy-les-Mines, Joshua P. Smith Collection w Waszyngtonie, Kolekcja F. C. Gundlacha w Hamburgu.