Katalog wystawy "Rzeszów z negatywów szklanych Edwarda Janusza i rodziny z przełomu XIX i XX wieku" jednego z najsłynniejszych rzeszowskich fotografów, która miała miejsce w maju i czerwcu 2004 roku w Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa.
Katalog wydany przy okazji wystawy fotografii prezentujący fragment dorobku Edwarda Janusza, z unikalnego zbioru 32 tys. negatywów szklanych zakładu fotograficznego pochodzących z przełomu XIX i XX wieku, dokumentujący historię Rzeszowa i jego mieszkańczów żyjących w tym okresie.
Historia rozpoczyna się 16 września 1997 roku, gdy na strychu jednej z rzeszowskich kamienic przy ulicy Grunwaldzkiej 18 znaleziono ogromny zbiór szklanych negatywów ze słynnego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza (1850-1914). Fotograf był on samoukiem, jako jeden z nielicznych w kraju otrzymał w 1898 roku tytuł "Cesarsko-Królewski Nadworny Fotograf". Zakład pod szyldem E. Janusz, jako jeden z największych w Galicji, działał w Rzeszowie w latach 1886-1951. Odnalezione negatywy to głównie portrety, zdjęcia ślubne, rodzinne, oficerów i żołnierzy austriackich i polskich sprzed I wojny światowej, fotografie urzędników, profesorów gimnazjalnych, żołnierzy i oficerów z okresu międzywojennego, zdjęcia z przedstawień teatralnych, uroczystości religijnych i państwowych. Wiele fotografii przedstawia też architekturę starego Rzeszowa. Są też zdjęcia krajobrazowe i reporterskie przedstawiające codzienne życie mieszkańców miasta i okolic Rzeszowa. Odnaleziony zbiór ma dzisiaj bezcenną wartość historyczną, etnograficzną i socjologiczną. Część zbioru przechowywana jest w Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa.
Rzeszów z negatywów szklanych Edwarda Janusza i rodziny z przełomu XIX i XX wieku
- Tekst: Elżbieta Kaliszewska
- Projekt, opracowanie, reprodukcje: Irena Gałuszka
- Wydawca: Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa
- Rok wydania: 2004
- ISBN: 83904890-6-6
- Oprawa: miękka
- Ilość stron: 38
- Wymiary: 200x200mm
- Język: polski
- Wydanie: pierwsze