Książka "Polska jesień, rosyjska zima. Spotkanie Juliena Bryana z misją UNRRA w Europie Środkowo-Wschodniej 1946–1947 – fotografie i zapiski" to opracowanie pod redakcją Jacka Zygmunta Sawickiego, obszernych fragmentów tekstu Bryana "Russian Winter" pracy, zawierającej notatki z czasu współpracy z misją UNRRA w Polsce i ZSRR na przełomie lat 1946 i 1947 - oraz prezentacja wybranych fotografii z tej podróży.
W książce możemy się zapoznać z najciekawszymi fragmentami tekstu "Russian Winter", nad którym Bryan pracował, po raz pierwszy prezentowanymi w tak obszernym wyborze, wraz z dokumentacją fotograficzną z podróży do Polski i ZSRR na przełomie lat 1946/1947.
Pod koniec 1946 r. Bryan kolejny raz wyruszył do Europy Środkowo Wschodniej. Tym razem miał przyjrzeć się realizacji misji UNRRA — wspaniałej akcji pomocy wolnego świata dla krajów dotkniętych okupacją niemiecką. Marzył o tym, by przy tej okazji udokumentować na taśmie filmowej powojenne realia życia w ZSRR. Był przekonany, że stworzy ważne, wiarygodne dzieło, podobnie jak w przypadku Siege.
Czekając na pozwolenie na przekroczenie granicy i możliwość wjazdu na teren republik białoruskiej i ukraińskiej, podróżował po Polsce. Z tego czasu pochodzą zamieszczone w książce unikatowe fotografie Warszawy - miasta niczym mityczny feniks odradzającego się z wojennej pożogi.
Podczas wyprawy Bryan robił szczegółowe notatki, do których sięgnął po powrocie, przystępując do spisywania relacji. Filmu ani książki o ZSRR ostatecznie nigdy nie ukończył. Mimo starań nie zdołał wyjść poza ograniczony przez przydzielonych mu sowieckich opiekunów propagandowy obraz Kraju Rad, podobnie jak w filmach zrealizowanych przez niego w latach trzydziestych.
Książka została przygotowana w ramach prac naukowo-badawczych Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej.
Zdjęcia zamieszczone w książce pochodzą z Archiwum IPN - Kolekcja Juliena Bryana w Warszawie.
Polska jesień, rosyjska zima. Spotkanie Juliena Bryana z misją UNRRA w Europie Środkowo-Wschodniej 1946-1947 - fotografie i zapiski / Polish Autumn, Russian Winter. Julien Bryan Meets the UNRRA Mission in Central and Eastern Europe 1946-1947 - Photographs and Notes
- Redaktor naukowy: Jacek Zygmunt Sawicki
- Recenzenci: Kamila Churska-Wołoszczak, Mirosław Golon Adam Hlebowicz
- Tłumaczenie na język polski: Tomasz Piwowarczyk
- Tłumaczenie na język angielski: Witold Zbirohowski-Kościa
- Redakcja i korekta: Irena Siwińska
- Indeks: Irena Siwińska
- Okładka, projekt graficzny i skład komputerowy: Ireneusz Kaczmarek
- Wydawnictwo: Instytut Pamięci Narodowej
- Rok wydania: 2022
- ISBN: 978-83-8229-220-6
- Oprawa: twarda
- Ilość stron: 412
- Wymiary: 238x297mm
- Język: polski, angielski
- Wydanie: pierwsze
Julien H. Bryan (1899-1974) - amerykański filmowiec, fotoreporter, pisarz i podróżnik. Autor ponad stu filmów dokumentalnych, realizowanych m.in. w założonej przez siebie International Film Foundation. Ochotnik w I wojnie światowej, był kierowcą ambulansu pod Verdun. Jako operator kamery wielokrotnie po wojnie odwiedzał Europę, w tym Rosję sowiecką. W latach trzydziestych był także w Polsce. 7 września 1939 r. ponownie przyjechał do Warszawy i był świadkiem niemieckiego oblężenia stolicy Polski. Dzięki jego reportażom prasowym, książce, a przede wszystkim filmowi Siege (Oblężenie) miliony ludzi na całym świecie zobaczyły prawdziwe oblicze nowej wojny.