Piotr Szymon - Fotografie - album Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach 2017

Album "Fotografie" będący uzupełnieniem wystawy Piotra Szymona prezentowanej w Muzeum Śląskim od 21 stycznia do 25 czerwca 2017. Wystawa ukazywała cztery podstawowe wątki w dorobku artysty, którymi są: pielgrzymi, Romowie, portret oraz eksperyment artystyczny.

Artysta, tworząc fotografie, skupiał się na człowieku, czyniąc go centrum całej opowieści. Czerpał obficie z nurtu czeskiej fotografii dzięki edukacji pod okiem takich fachowców w tej dziedzinie jak Jindřich Štreit i Vladimír Birgus.

Otwarta postawa oraz żywe zainteresowanie pozbawione stereotypów i uprzedzeń wzbudzały zaufanie bohaterów jego fotografii, którzy pozwalali na uchwycenie ich w różnych, często intymnych sytuacjach, religijnych (pielgrzymi) lub rodzinnych, jak w przypadku Romów.

U Piotra Szymona fotografowanie splotło się z działalnością pedagogiczną. Wykształcił liczne grono fotografów zarówno w katowickiej Akademii Sztuk Pięknych, jak i w Prywatnej Szkole Policealnej w Bielsku-Białej. Przygotował wielu z nich do studiów w Instytucie Fotografii Twórczej w Opawie, stając się symbolicznym ojcem śląskich fotografów.

Fotografie

  • Fotografie: Piotr Szymon
  • Redakcja: Piotr Muschalik
  • Teksty: Bożena Cząstka-Szymon, Dorota Głazek, Ada Grzelewska, Elżbieta Łubowicz, Piotr Muschalik, Jindřich Štreit
  • Projekt graficzny: Katarzyna Wolny
  • Wydawca: Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach
  • ISBN: 978-83-61424-94-9
  • Rok wydania: 2017
  • Ilość stron: 149
  • Wymiary: 297x205mm
    Oprawa: twarda
  • Język: polski
  • Wydanie: pierwsze
Piotr Szymon (1957-2005) studiowal prawo na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach,absolwent Instytutu Twórczej Fotografii w Opawie. Studia skończył z wyróżnieniem w 2001 roku. Początkowo związany byt z tyską grupą fotograficzną KRON, był współzałożycielem Śląskiego Towarzystwa Fotograficznego, od 2001 roku był członkiem ZPAF Okręgu Śląskiego. Zginął tragicznie w 2005 roku, w szczytowym momencie swoich działań artystycznych. W latach 1987-91 kierował działem archiwalno-fotograficznym w Muzeum Historii Katowic, w latach 90. pracował jako fotoreporter "Gościa Niedzielnego, ostatnio był wykładowcą katowickiej ASP. Od 2002 uczył również fotografii w Prywatnej Szkole Policealnej w Bielsku-Bielej. Najczęstszym tematem jego prac są ludzie z ich problemami, poszukiwaniem drogi do Boga. zwyczajną codziennością co pokazywał w realizowanych od lat cyklach: "Pielgrzymi" "Romowie", "Ludzie Śląska". Jego ostatnie projekty, takie jak "Ex Orientelux", zaświadczają o tym, że konsekwentnie poszukiwał nowych sposobów wyrazu. Swoje prace prezentował podczas wystaw indywidualnych i zbiorowych w kraju za granicą, również w pomieszczeniach byłej kopalni w Katowicach Szopienicach, w ruinach gliwickiego teatru oraz w wagonach kolejki miejskiej w Trójmieście. Jego prace nagradzane były m.in. Grand Prix i dyplomem Rady Artystycznej ZPAF na II Ogólnopolskim Biennale Fotografii w Oświęcimiu, czy Międzynarodowym FotoArtFestivalu w Bielsku-Białej.

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.