Zapraszamy 15 stycznia 2022 roku, o god. 18.00 do Gliwickiego Centrum Naukowo-Technologicznego Cechowniana w Gliwicach na wernisaż wystawy Pawła Romana "Portrety w oparach chemii" wykonanych w XIX wiecznej technice mokrego kolodionu. Po wernisażu będzie możliwość udziału w koncercie Honky Tonk.
Technika mokrego kolodionu została odkryta w 1851 roku. Pozwala na wykonanie zdjęcia na szkle, blaszce lub dowolnym innym materiale uprzednio spreparowanym. Jak sama nazwa wskazuje, cały proces musi zostać wykonany, gdy płyta jest mokra. Do ekspozycji artysta używa stuletniego drewnianego aparatu studyjnego. Zdjęcia charakteryzują się niesamowitą jakością, a obraz tworzy srebro, dlatego też płyty należy zawerniksować po czasochłonnym płukaniu w wodzie. Sam proces to prawdziwa magia w oparach chemii.
Paweł Andrzej Roman (ur. 1984) - wykonuje fotografie na szkle w technice mokrego kolodionu odkrytej w 1851 roku. Szklane klisze przygotowuje własnoęcznie, umieszcza je w drewnianym aparacie i przy użyciu historycznej optyki naświetla zdjęcie. Tak otrzymane fotografie są unikatowe, posiadają niesłychaną jakość nieporównywalną do zdjęć cyfrowych. Nie jest możliwe aby wykonać dwie takie same fotografie, każda jest unikalna. Swoim cyklem portretów wygrał najstarszy konkurs fotograficzny w kraju "Ogólnopolski Konkurs Fotografii "Konfrontacje 2018" w ramach 39 Konfrontacji Fotograficznych", otrzymał Grand Prix w "20. Biennale fotografii w technikach fotograficznych i cyfrowym przetwarzaniu obrazu" oraz został dostrzeżony w konkursach w Paryżu, Moskwie, USA.
Wstęp wolny, jednak należy pobrać bezpłatne wejściówki na stronie:
https://pawel-roman-wernisaz.konfeo.com/pl/groups
Paweł Roman - Portrety w oparach chemii
Miejsce wystawy:
Gliwickie Centrum Naukowo-Technologiczne Cechownia
:
Gliwice
Adres:
Bojkowska 35A