Album "Świętokrzyskie krajobrazy" z barwnymi fotografiami Pawła Pierścińskiego, przedstawia najpiękniejsze miejsca regionu świętokrzyskiego, jego liczne zabytki architektury, krajobrazy, pamiątki historii oraz miejsca dawnego przemysłu. Album został wydany w 2001 roku przez wydawnictwo Norpol.
Tytuł "Świętokrzyskie krajobrazy" wymaga krótkiego komentarza, i to dotyczącego obu użytych w nim pojęć. Pojęcie krajobraz rozumieć tu będziemy szeroko, nie tylko więc jako pejzaż naturalny, jak i wszystko to, co w krajobraz wpisała przez wieki działalność ludzkich rąk i ludzkich umysłów. Następna sprawa: świętokrzyskie. Ten zwłaszcza termin może budzić nieporozumienia. Wproponowanym przez nas ujęciu oznacza on terenu województwa świętokrzyskiego. A więc Góry świętokrzyskie także, ale nie wylącznie. Ostatnia reforma administracyjna kraju, stosując nazwę "świętokrzyskie" do całego województwa, rozciągnęła to pojęcie na dwa co najmniej odmienne bardzo obszary: Góry Świętokrzyskie i Ponidzie. Prawdziwy problem jaki stanął przed twórcami tego albumu jest jednakznacznie poważniejszy niż trudności terminologiczne, a wynika z nadmiaru. Piękno i różnorodność natury z jednej strony, z drugiej zaś pradawność i wielowątkowość historii tej ziemi sprawiają, że stworzenie w miarę wszechstronnej panoramy regionu graniczy z niemożnością. Nie taki też cel postawili sobie autorzy. Choć staranie, by zarysować rozmaite aspekty charakterystyki regionu nie było nam obce, akcent pada jednak zdecydowanie na urodę krajobrazu (jak się wyżej rzekło szeroko rozumianego).
Geograficznie obecne województwo dzieli się generalnie na dwa regiony: Góry Świętokrzyskie, zajmujące centralną część województwa i połażoną na południe od nich Nieckę Nidziońsk, zwaną Ponidziem. Góry świętokrzyskie tworzy zespół ułożonych równoleżnikowo pasm, z centralnympasmem Lysogór, z Lyską (612 in n. p.m.) i Lysą Górą (595 m n. p .m.). Stare łagodne góry, wydźwignięte przez ładowanie hercyńskie, zbudowane są z kwarcytów kambryjskich. Osobliwością ich są przyszczytowe rumowiska skalne - gołoborza. Późniejsze zalewy mórz i zlodowacenia nawarstwiły materiał osadowy, głównie wapienie i piaskowce. Stąd obfitość bogactw mineralnych. Centrum Ponidzia stanowi szeroka dolina Nidy, otoczona subregionami o pofałdowanej powierzchni. »fa ijej dopływy tworzą meandry, zakola i rozlewiska, wzdłuż których ciągną się rozlegle łąki nadrzeczne. W rejonie Buska Zdroju na gipsowych wzniesieniach, rzeźbionych procesami krasowymi, występuje rzadka roślinność kserotermiczna, relikty roślinności stepowej. (...)
Marzena Kwietniewska-Talarczyk
Świętokrzyskie krajobrazy /The landscapes of the Świętokrzyskie Voivodeship
- Fotografie: Paweł Pierściński
- Scenariusz i tekst: Marzena Kwietniewska-Talarczyk
- Projekt graficzny: Sławomir Leszczyński
- Wydawca: Norpol
- Rok wydania: 2001
- ISBN: 83-907547-6-2
- Ilość stron: 116
- Wymiary: 182x255mm
- Oprawa: twarda
- Język: polski, angielski
- Wydanie: pierwsze
Paweł Pierściński (1938-2017) - fotograf, publicysta, krytyk i teoretyk fotografii, działacz społeczny, regionalista, organizator ruchu fotograficznego pejzażystów polskich, komisarz ogólnopolskich wystaw fotografii krajobrazowej, redaktor i współautor między innymi almanachów fotograficznych: "Mistrzowie Polskiego Pejzażu" (2000) oraz "Kielecka Szkoła Krajobrazu" (2002). Twórca kierunku artystycznego pod nazwą Kielecka Szkoła Krajobrazu. Fotografował od 1952 roku, debiut wystawienniczy - 1955. Był członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików (od 1964), Członkiem Honorowym ZPAF (od 1982), Honorowym Prezesem Okręgu Świętokrzyskiego ZPAF w Kielcach (od 1985), członkiem honorowym wielu stowarzyszeń fotograficznych w Polsce. Był autorem ponad 250 wystaw indywidualnych, ponad 600 razy eksponował fotografie na wystawach w kraju i za granicą, otrzymał liczne medale, nagrody i dyplomy. Fotografie artysty znajdują się w kolekcjach prywatnych oraz w zbiorach muzealnych. Za twórczość fotograficzną oraz za społeczną działalność organizacyjną Paweł Pierściński otrzymał liczne odznaczenia państwowe, m.in. : Krzyż Oficerski oraz Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, srebrną odznakę "Gloria Artis" oraz honorowe odznaczenia Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej (FIAP) w Genewie. Największy zbiór fotografii Pawła Pierścińskiego, z których większość przekazał w darze, znajduje się w kolekcji fotografii Biura Wystaw Artystycznych w Kielcach - jego rodzinnym mieście. Zmarł 22 maja 2017 r. w Kielcach. 12 stycznia 2018 r. miasto Kielce uhonorowało Artystę, odsłaniając Jego popiersie z brązu w Alei Sław XX wieku na Skwerze Szarych Szeregów.
Podobne artykuły: