Książka "Szczeciński fotograf Witold Chromiński" o Witoldzie Chromińskim jedenym z najznakomitszych artystów fotografików powojennego Szczecina, której autorem jest Paweł Miedziński. Książka została wydana w 2022 roku, w ramach "Zeszytów Szczecińskich" w serii poświęconej szczecińskim fotografom.
Witold Chromiński (1913-1977), artysta i dokumentalista, który przez ponad pół wieku odnosił sukcesy na polu fotografii. Tekst o życiu i dorobku fotografika napisał do publikacji dr Paweł Miedziński, który zeskanował kilkadziesiąt tysięcy negatywów z artystycznej spuścizny pierwszego członka Związku Polskich Artystów Fotografików w Szczecinie. Dorobek i postać Witolda Chromińskiego zniknęły ze zbiorowej percepcji w drugiej połowie lat 70. XX w. Dzięki tej książce zdjęcia tego ważnego i znakomitego twórcy dotrą do nowych pokoleń, a nieco starsi przypomną sobie Szczecin, Pomorze Zachodnie i świat, jakich już nie ma.
Witold Chromiński wymyka się łatwym ocenom. To postać swego czasu bardzo znana, dziś prawie zupełnie zapomniana. Był środowiskowym „guru” zanim stało się to modne. Nagła śmierć, brak bliskich krewnych, zniknięcie sporego archiwum spowodowało, że stopniowo jego dziedzictwo rozpływało się jak we mgle. Tysiące, dziesiątki tysięcy klatek negatywów, dzienniki, maszynopisy, dziesiątki różnych dokumentów jednak przetrwały w formie niemal nietkniętej. Zeskanowane, uporządkowane i opisane odtwarzają niezwykle ciekawy świat szczecińskiej fotografiki - i nie tylko - lat 60-tych. Bo Chromiński, był wówczas "Numerem 1" - artystą fotografikiem, podróżnikiem, pisarzem, obserwatorem.
Paweł Miedziński
Szczeciński fotograf. Witold Chromiński
- Autor: Paweł Miedziński
- Wydawca: Grzegorz Czarnecki
- Rok wydania: 2022
- ISBN: 978-83-960506-3-2
- Oprawa: miękka
- Ilość stron: 120
- Wymiary: 210x210mm
- Język: polski
- Wydanie: pierwsze
Paweł Miedziński - ukończył socjologię na Uniwersytecie Szczecińskim, doktorat obronił w Polskiej Akademii Nauk w 2019 roku. Interesuje się szeroko rozumianą historią wizualną (komiks, fotografia prasowa), terroryzmem, Zimną Wojną. Pracownik Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Szczecinie. Ważniejsze publikacje: album Stan wojenny w Szczecinie (2012), album Szczecińska rewolta i jej obraz utrwalony na kliszach (2020), album Stocznia Szczecińska (2020), Centralna Agencja Fotograficzna 1951-1991 (2021). Aktualnie pracuje nad monografią poświęconą Biuru Ochrony Rządu.