Oznaczenia  obiektywów CANON, Nikon

Słowniczek oznaczeń i skrótów często spotykanych na różnych obiektywach produkowanych przez znane koncerny fotograficzne Canon, Nikon, Konica-Minolta/Sony, Sigma, Pentax oraz wyjaśnienia do nich.

Canon

EF (ang. Electro Focus) symbol mocowania dla standardu Canon EOS (ang. Electro Optical System) powstałego w 1987 roku.

EF-S to najnowszy standard obiektywów Canon, kompatybilny z EF, ale przeznaczony dla lustrzanek z matrycą APS-C. Ogniskową obiektywu z tym oznaczeniem trzeba pomnożyć przez 1.6 aby uzyskać odpowiednik formatu 35 mm.

L Luxury, symbol profesjonalnej optyki Canona, przeznaczonej dla zaawansowanych fotoamatorów orazzawodowych fotografów.

USM (ang. Ultra Sonic Motor), metoda opracowana przez Canona sterowania ogniskowaniem za pomocą fal ultradźwiękowych. Silnik działający na tej zasadzie, powoduje, że autofokus jest szybszy i cichy.

IS akronim od Image Stabilizer, optycznej stabilizacji obrazu zastosowanej w obiektywie Canon.

DO (ang. Difractive Optics) konstrukcja składająca się z siatek dyfrakcyjnych i soczewek zastosowana np. w obiektywach EF 400 mm f/4 DO IS USM Wykorzystanie zjawiska dyfrakcji pozwala na zmiejszenie aberracji chromatycznej, przy jednoczesnym zmniejszeniu wymiarów i wagi obiektywów.

Nikon

AF-S (ang. AutoFocus-Silent wave) symbol którym w 1996 roku oznaczono obiektywy z cichym silnikiem autofocusa 

DX obiektywy z takim symbolem mają za zadanie współpracować z aparatami o matrycy APS-C/DX, a więc 1.5x mniejszymi niż rozmiary błony fotograficznej.

SIC N oznaczają zastosowanie powłok na soczewkach. SIC to z ang. Super Integrated Coating. Nikon stosuje je zazwyczaj do obiektywów z dużą ilością elementów czyli w zoomach. N oznacza Nano Crystal Coat. Ten rodzaj powłok stosuje się głównie przy produkcji obiektywów o dużym polu widzenia.

IF (ang. Internal Focusing) które oznacza że ogniskowanie obiektywu odbywa się w jego środku, boudowa pozostaje nieruchoma. Takie rozwiązanie zmniejsza rozmiar obiektywu i przyspiesza jego ogniskowanie.

DC, symbol dla obiektywów, które mają możliwość sterowania stopniem aberracji sferycznej tła i pierwszego planu poprzez obracanie soczewki DC (z ang. Defocus-image Control). Technikę taka stosuje się przy fotografii portretowej.

SWM czyli Silent Wave Motor, to odmiana AF-S zapewniająca szybką i cichą pracę autofocusa.

ASP oznacza, że przy konstrukcji obiektywu użyto soczewek asferycznych, które redukują aberracje sferyczną. Elementy asferyczne są oznaczane również w ten sam sposób np. w obiektywach Sigmy.

ED oznacza szkło o niskiej dyspersji (z ang. Extra-Low Dispersion), z którego wykonane są soczewki, oczywiście nie wszystkie. Szkło niskodyspersyjne niweluje aberrację chromatyczną.

D oznacza obiektywy, które przekazują informację aparatowi o odległości do przedmiotu.

G oznacza brak w obiektywie pierścienia do zmiany przysłony. Ustawiana jest ona jedynie z poziomu aparatu.

VR to oznaczenie na nikonowską stabilizację obrazu (z ang. Vibration Reduction).

Sony / Konica-Minolta

AF seria obiektywów z automatycznym ustawianiem ostrości

DT (ang. Digital Technology) - obiektywy przeznaczone dla aparatów z matrycami cyfrowymi o rozmiarach 23.5 x 15.7 mm.

G (ang. Gold) - seria obiektywów profesjonalnych zastosowań i zaawansowanych użytkowników. Seria oznaczana jest złotą obwódką.

ASP  skrót informujący o tym, że obiektywie znajdują się soczewki asferyczne zmniejszające aberrację sferyczną.

APO, to oznaczenie szkła niskodyspersyjnego, które niweluje aberrację chromatyczną.

AD (ang. Anomalous Dispersion), to obiektywy z soczewkami minimalizującymi aberrację chromatyczną. Stosowane najczęściej przy konstrukcjach o dużych ogniskowych.

HS (z ang. High Speed), to obiektywy z bardzo szybkim ustawianiem ostrości.

SSM (Supersonic-wave Motor) obiektywy z SSM charakteryzują się cichym i szybkim ogniskowaniem opartym o silnik ultradźwiękowy.

CIR w obiektywach Minolty oznacza, że listki przysłony tworzą idealnie okrągły otwór.

D (Distance) obiektyw przekazuje informację do aparatu o odległości fotografowanego przedmiotu.

Pentax

P-FA seria obiektywów z autofokusem.

P-A seria obiektywów z manualnym ustawianiem ostrości. Przysłona w tych obiektywach może być zmieniana automatycznie z poziomu korpusu aparatu.

P-DA obiektywy przeznaczone tylko dla lustrzanek cyfrowych z formatem matryc APS-C.

P-FA J to obiektywy z autofokusem nie posiadające pierścienia do zmiany apertury.

P-K seria obiektywów z manualnym ustawianiem ostrości, które nie mają wbudowanego pierścienia do zmiany przysłon

P-D FA seria obiektywy przeznaczona dla lustrzanek cyfrowych ale jednocześnie kompatybilna z formatem 35 mm. Zastosowano w niej takie konstrukcje optyczne, aby niwelować pojawianie się flar czy duszków.

SMC (ang. Super Multi Coated) oznacza pokrycie elementów optycznych obiektywu warstwami antyodbiciowymi, które przeciwdziałają pojawianiu się artefaktów wywołanych odbiciem światła oraz poprawiających transmisję światła.

AL (ang. Aspherical Lens) - akronim oznaczający soczewki asferyczne. Elementy asferyczne odpowiedzialne są za zmniejszanie aberracji sferycznych.

ED oznaczenie informuje o zastosowaniu w obiektywie szkła niskiej dyspersji, które zmniejsza aberrację chromatyczną.

IF (ang. Internal Focusing) - obiektywy z takim symbolem podczas ogniskowania nie zmieniają fizycznej wielkości. Tu także nie obraca się przednia soczewka, dzięki czemu można na przykład swobodnie korzystać z filtrów polaryzacyjnych.

Sigma

EX (ang. Excellence) jest oznaczeniem wyróżniającym obiektywy z najlepszej serii Sigmy. Mają one reprezentować solidne wykonanie, trwałość i najlepszą optykę tej firmy.

DG seria obiektywów o dużej aperturze, szerokim kącie widzenia i małą minimalną odległością ostrzenia. Docelowo przeznaczone są dla aparatów SLR o formacie 35 mm. Co nie przeszkadza w stosowaniu ich z aparatami z matrycą APS-C, tym bardziej, że ich powłoki antyodbiciowe zostały zoptymalizowane do współpracy z cyfrą.

DC oznacza obiektywy przeznaczone dla aparatów z matrycą APS-C/DX. Stosowanie ich z aparatami pełnoklatkowymi, zaowocuje bardzo dużym winietowaniem. Są one stosunkowo lekkie i kompaktowe.

ASP (ang. Aspherical) oznacza, że w układzie optycznym obiektywu znajduje się co najmniej jedna soczewka asferyczna. 

APO apochromat - obiektyw, którego soczewki zrobione są z różnego rodzaju szkła, tak aby niwelować aberrację chromatyczną. Tego typu soczewki Sigma wykonuje z dwóch rodzajów szkła niskodyspersyjnego: Special Low-Dispersion (SLD) i Extraordinary Low Dispersion (ELD).

OS (ang. Optical Stabilizer) obiektywy z takim oznaczeniem posiadają optyczną stabilizację obrazu.

HSM (ang. Hyper-Sonic Motor) sterowanie ogniskowaniem obiektywu za pomocą ultradźwięków. Dzięki takiemu mechanizmowi autofocus (AF) działa szybko i cicho.

IF (ang. Inner Focus) oznacza, że w obiektywie podczas ogniskowania uczestniczą tylko wewnętrzne układy soczewek. Pierwsza i ostatnia soczewka jest nieruchoma. Dzięki temu nie zmienia się fizyczna długość obiektywu, oraz nie obraca się zewnętrzna soczewka, co jest korzystne przy stosowaniu na przykład filtrów polaryzacyjnych.

RF (ang. Rear Focus) jest ograniczoną wersją IF. W tym wypadku ruchome są ostatnie elementy obiektywu. Zapewnia to szybsze i cichsze działanie autofocus.

{nomultithumb}

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.