Mariusz Gołąb, Stefan Czyżewski - Obraz, obiekt, narracja. Doświadczenie wizualne Zofii Rydet - ksiązka Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego 2021

Ukazała się nowa książka "Obraz, obiekt, narracja. Doświadczenie wizualne Zofii Rydet" w której za podstawę rozważań nad kulturowym znaczeniem twórczości Zofii Rydet autorzy Mariusz Gołąb oraz Stefan Czyżewski przyjęli "analizę etymologiczną" pojęcia fotografii. Książka została wydana w 2021 roku przez Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego.

Autorzy dostrzegają w tym rodzaju przekazu istotny czynnik modyfikujący zachowane w tradycji pojęcia tekstu i opowieści oraz związany z nimi przykład szerzej rozumianego myślenia przy pomocy obrazów. Zastosowane ujęcie metodologiczne prowadzi do przedstawienia Zapisu socjologicznego jako aktualizacji znaczeń doświadczenia i rytuału zawartych w tradycji pojęcia fotografii, a odzwierciedlonych w fotograficznym cyklu Zofii Rydet. Autorzy stawiają pytanie o przyczyny rosnącej dziś popularności odkrywanych w nim obrazów świata, podejmując jednocześnie próbę rekonstrukcji fotograficznej poetyki Zofii Rydet. W rozważaniach tych gatunkowe pojęcie cyklu jest rozpatrywane m.in. jako zagadnienie z pogranicza narratologii oraz artystycznych praktyk performance’u. Twórczość polskiej fotografki pełni w książce także funkcję poznawczej inspiracji do szerszych rozważań teoretycznych nad miejscem obrazów fotograficznych we współczesnej kulturze. Aspekt teoretyczny publikacji prowadzi ku propozycji pojęcia „zwrotu fotograficznego”, którego przykładem są prace Zofii Rydet. Teoretyczny kontekst kulturowy nakreślony wraz z podjętą w książce próbą omówienia immanentnej poetyki fotograficznej Zofii Rydet znajdują wspólny punkt w powrocie do korzeni fotografii, prezentując proces kształtowania się ostatecznego pomysłu cyklu fotograficznego jako splotu wartości estetycznej z towarzyszącą jej obserwacją antropologiczną.

Niniejsza publikacja zawiera Aneks, w którym twórczość polskiej fotografki pełni funkcję poznawczej inspiracji oraz jest egzemplifikacją dla szerszych rozważań teoretycznych nad miejscem fotografii we współczesnej kulturze. Ścieżki Zofii Rydet – kontynuacje to fotograficzna rekonstrukcja fragmentu artystycznych podróży artystki. Tworzy ona kontekst porównawczy dla współczesności, w której powracają bohaterowie fotografii Zapisu socjologicznego. Zgodnie z autorską intencją cyklu, poddaną interpretacji w pierwszej części książki, zdjęcia te dopowiadają historie spotkanych osób i są kontynuacją podjętej przez fotografkę pracy. Warto dodać, że sama autorka planowała takie powroty po latach, ale po pewnym czasie okazywało się, że nie jest w stanie ich realizować ze względu na rozległy zakres prac nad Zapisem... Osoby z fotografii prezentowanych w tej części publikacji są bohaterami zdjęć Zofii Rydet z lat 70. i 80. XX w. lub dzielą się z nami swoimi opowieściami o krewnych i sąsiadach upamiętnionych przez artystkę. Z tego powodu jest to także zapis kontynuacji osobistych biografii w obrazie oraz uchwyconych wraz z nimi zmian miejsc, do których wcześniej dotarła Zofia Rydet, przedstawiony w postaci współczesnych refotografii wykonanych w latach 2016-2018. Wizyty te były też pretekstem do zebrania informacji na temat funkcji fotografii w kształtowaniu się wizualnego doświadczenia napotkanych rozmówców. Jak dowodzą zarejestrowane fotograficznie spotkania, rodzaj utrwalonej w obrazowym wyobrażeniu pamięci bywa trwalszy od zmian w zamieszkanej przestrzeni. Mówi o tej potrzebie wizualnego utrwalenia także film zrealizowany w czasie podróży śladami autorki Zapisu... - dzieła z wciąż otwartą dyskusją nad funkcją przymiotnikowego określenia w jego nazwie. Problem przemyśleń wokół tytułowego dopowiedzenia cyklu (zapis czego?), a wraz z nim miejsca twórczości Zofii Rydet w tradycji polskiej kultury, jest jednym z wątków, które wpłynęły na rodzaj stawianych w książce pytań. (...)

Obraz, obiekt, narracja. Doświadczenie wizualne Zofii Rydet

  • Autorzy: Mariusz Gołąb, Stefan Czyżewski
  • Redaktor naukowy cyklu: Mariusz Gołąb
  • Recenzent: Krzysztof Olechnicki
  • Redaktor inicjujący: Urszula Dzieciątkowska
  • Opracowanie redakcyjne: Anna Sońta
  • Layout: Mariusz Gołąb
  • Skład i łamanie: Maciej Torz
  • Projekt okładki: Katarzyna Turkowska
  • Wydawca: Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
  • Rok wydania: 2021
  • ISBN: 978-83-8220-482-7
  • Ilość stron: 190
  • Wymiary: 242x239mm
  • Oprawa: miękka
  • Język: polski
  • Wydanie: pierwsze

Do książki dołaczono film dokumentalny pt. "Papierki z cukierków" zrealizowany przez autorów książki w 2020 roku. Autorzy podążają drogami wytyczonymi przez Zofię Rydet w czasie jej fotograficznych podróży. Film zrealizowono w formie "rozmowy po latach" z bohaterami fotografii artystki. Spotkania te przeplatają się z wypowiedziami krytyków fotografii i fotografików.

Książka została wydana w ramach grantu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pn. "Narodowy Program Rozwoju Humanistyki" Rozwój 2b, w ramach cyklu wydawniczego "Zofia Rydet. Dziedzictwo kulturowe i eksperyment fotograficzny".

Podobne artykuły:

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.