Jacek Czarnik - Niech żyje fotografia. 20 lat Dni Fotografii w Świdnicy - książka,  monografia Świdnicki Ośrodek Kultury 2007

Monografia "Niech żyje fotografia" której autorem jest Jacek Czarnik, album został wydany z okazji jubileuszu 20 lecia Dni Fotografii w Świdnicy. W książce zamieszczono szereg archiwalnych fotografii, dokumentów, plakatów, opisano najważniejsze wystawy oraz historię imprezy fotograficznej, organizowanej w Świdnicy od 1983 roku otwartej dla artystów i amatorów fotografii.

Kontakt z rzeczywistością jest punktem wyjścia każdego dzieła sztuki fotograficznej, choćby najbardziej odrealnionego. Ta immanentna cecha fotografii stanowiła także najważniejszy składnik pomysłu na imprezę fotograficzną, organizowaną w Świdnicy już 20 lat. Traktowana jak imperatyw, spowodowała podsunięcie fotografii wszystkim mieszkańcom miasta. przechodniom, klientom sklepów, spacerowiczom, a nie tylko wybranym i szczególnie zainteresowanym. To było najbardziej charakterystyczne dla świdnickich Dni Fotografii. właśnie wydobycie fotografii z zamkniętego obszaru galerii i wprowadzenie jej w przestrzeń miasta wyróżniało świdnickie święto fotograficzne od innych imprez tego typu. Dziś fotografia wkracza w tę przestrzeń łatwiej i częściej. W latach 80., u początków świdnickiej imprezy, takie działania były w Polsce prawdziwym ewenementem. Do Świdnicy fotograficy przyjeżdżali chętnie, bo tu fotografia stykała się z innym niż zazwyczaj odbiorcą, wychodziła do zwykłych ludzi.

Napisanie historii tej imprezy było dość trudne. Materiałów dokumentalnych, zwłaszcza z lat pierwszych, zachowało się bardzo mało. Z relacji ludzi związanych z imprezą można było odtworzyć przebieg zdarzeń w pewnym zarysie, ale trudno było się spodziewać, że będą pamiętać szczegóły Ważnym źródłem były oczywiście informacje i artykuły prasowe, trzeba jednak pamiętać, że większość z nich ma charakter bieżącej informacji, a więc są z natury nastawione na selektywny opis zdarzeń. Szczególnie pomocne były wszystkie numery gazety Dni Fotografii, czyli "Luksa", w których staraliśmy się na bieżąco zapisywać wiele z tego, co się wówczas działo. Jednak "Luks" zaczął się ukazywać dopiero od trzeciej edycji, więc z opisaniem dwóch pierwszych miałem największy kłopot.

Najważniejsze były zdjęcia. I choć to impreza fotograficzna, nie ma ich znowu tak wiele. Trochę zachowało się w archiwach uczestników Dni albo u organizatorów, ale czasem musiałem oddać do skanowania materiał drukowany, bo oryginałów nie udało się odnaleźć.

Jacek Czarnik

Dni Fotografii organizowane są od 1983 roku. W książce opisano działania związane z organizacją imprezy do 2007 roku. W założeniu był to przegląd otwarty na udział wszystkich organizacji fotograficznych, zrzeszonych i niezrzeszonych, grupujących uznanych artystów i amatorów. W pierwszym roku uczestniczyło ich trzynaścioro, potem zazwyczaj ponad trzydzieścioro. Z czasem pojawili się cudzoziemcy, najpierw z Bułgarii i Czechosłowacji, później z Węgier i Niemiec. Innowacją było również wyjście z fotografią na zewnątrz, czego dotychczas w Polsce nie praktykowano. Do 1990 roku ponad dwadzieścia witryn sklepowych na Rynku zamieniało się w wielką galerię. Co roku jury honorowało najlepszą klubową reprezentację Grand Prix i plakietką Srebrnego Gryfa Świdnicy (do 1990 roku). W latach osiemdziesiątych cenzura zakazała otwartego konkursu "Zestaw” o charakterze międzynarodowym, zainaugurowanego z ogromnym sukcesem jako "Konfrontacje Fotograficzne - Świdnica 1980". Odbywał się on w latach 1983-1984, wznowiony na moment w 1991 roku i reaktywowany od 1998 roku. W tym samym roku pojawiła się w programie kolejna nowość - pierwszy w Polsce maraton fotograficzny polegający na wykonaniu określonej liczby zdjęć na zadany temat w określonym czasie. Maratony odbywały się odtąd co roku, nawet w latach, kiedy nie organizowano Dni Fotografii.

W książce zamieszczono między innymi fotografie takich artystów fotografików jak Mariusz Forecki, Michał Cała, Bogdan Sarowiński, Anna Kola, Anna Morawska, Violetta Kuś, Michał Dąbrowski, Beata Mendrek, Robert Krawczyk, Adam Lach, Arkadiusz Dziczek, Bartosz Maz, Adam Pańczuk, Marcin Giba, Atilla Husejnow, Andrzej Grabowiecki, Tomasz Lazar, Andrzej Łopata, Jan Włodarczyk, Piotr Węcławski, Sławomir Fiebig, Marian Łazarski, Wiktor Bednarczuk, Grzegorz Lewandowski, Andrzej Protasiuk, Kazimierz Siemek, Bogusław Rawiński, Kazimierz Nowik, Zofia Rydet, Anna Beata Bohdziewicz, Andrzej Baturo, Edward Hartwig, Adam Bujak, Bogdan Sarwiński, Sergiusz Sachno, Jaroslav Barta, Paweł Pierściński, Marketa Luskacova, Jiri Havel, Antanas Sutkus, Wiktor Wołkow, Stanisław Józef Woś, Mieczysław Wieliczko, Piotr Bernacki, Krzysztof Lachowicz czy członków Wrocławskiego Towarzystwa Fotograficznego oraz wielu innych.

Niech żyje fotografia. 20 lat Dni Fotografii w Świdnicy

  • Autor: Jacek Czarnik
  • Projekt okładki: Małgorzata Łaszczak
  • Typografia i układ książki: Jacek Czczarnik
  • Wydawca: Świdnicki Ośrodek Kultury
  • Rok wydania: 2007
  • Ilość stron: 287
  • Wymiary: 220x217mm
  • Oprawa: twarda
  • Język: polski
  • Wydanie: pierwsze

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.