Myśląc o fotografii - Jastrzębska Szkoła Fotografii Dokumentalnej - wystawa fotografii Pracownia Wschodnia Warszawa

Pracownia Wschodnia w Warszawie zaprasza 20 lutego 2026 roku, o godz. 18.30 na wernisaż zbiorowej wystawy fotografii "Myśląc o fotografii" prezentującą projekty fotograficzne absolwentów Jastrzębskiej Szkoły Fotografii Dokumentalnej. Spotkanie z autorami przewidziano w sobotę 21 lutego 2026 roku, o godz. 12.00, podczas którego zaprezentują swoje projekty i opowiedzą o procesie ich powstawania. Wystawę można oglądać do 15 marca 2026 roku. Wstęp wolny.

Fotografia realizowana z uwagą i konsekwencją wymaga wielokrotnych powrotów i przyglądania się z bliska temu, co na co dzień wydaje się oczywiste.

Prace zrealizowane przez studentki i studentów Jastrzębskiej Szkoły Fotografii Dokumentalnej podążają tym tropem. W prezentowanych tu opowieściach nie ma chłodnego dystansu, jest za to głębokie uwikłanie. Wystawa prac, powstałych w mijającym roku, składa się z osobistych głosów. Proponuje obraz, który nie rości sobie prawa do bycia obiektywnym portretem regionu czy współczesności. Jego siła leży właśnie w subiektywności – w nieoczywistych szczegółach, w uważności na to, co intymne, i w odwadze mierzenia się z tematami, które dotyczą nas bezpośrednio.

W części z artystycznych działań na pierwszy plan wysuwają się ciało i pamięć jako fundamentalne płaszczyzny budowania tożsamości. Martę Szyszkę biologiczne pojęcie macierzy prowadzi do refleksji na temat transmisji między pokoleniami, jest sposobem na przyjrzenie się relacjom na linii matka-córka. Magdalena Szymańska bada, jak choroba autoimmunologiczna odciska się na kobiecym wizerunku i poczuciu wartości a Kasia Rysiak wykorzystuje fotografię jako medium pomagające znaleźć nowe formy reprezentacji poza binarnymi kategoriami płci – w obrazach ciała poszukuje uniwersalnego człowieczeństwa. Milena Soporowska zaś, nawiązując do historii histerii, pyta o możliwość prawdziwego odpoczynku w świecie późnego kapitalizmu. Magdalena Noga usiłuje wypełnić pustkę w relacjach z nieobecną mamą – używając własnego ciała wchodzi w interakcje z wydarzeniami zapisanymi na rodzinnych fotografiach, sprawia tym samym, że czas i przestrzeń ulegają zagięciu.

Ten sam wątek pamięci w innych pracach staje się autonomicznym problemem - Joanna Figarska bada wspomnienia o nieistniejącym od lat domu swoich pradziadków. Konfrontując ze sobą różne, często sprzeczne relacje członków rodziny, tworzy z nich nowy obraz miejsca. Natalia Knycz wychodząc od snu, który w dzieciństwie śniła zarówno ona, jak i jej siostry, szuka sposobu na nawiązanie nowej więzi z rodzeństwem, gdy wspólne dla nich lęki i niepewność okresu dorastania należą już do przeszłości. Aneta Czarnocka-Kanik w historii lokalnego bohatera Jerzego Radomskiego dostrzega nie tylko osobisty wyczyn, ale i odwagę, której wieloletni rejs wymagał od jego rodziny.

Historia rozumiana jako element zbiorowej tożsamości interesuje również Agnieszkę Kowalczyk – przez soczewkę zamykanej kopalni Wujek opowiada ona o śląskiej transformacji. Adrian Jędrkowiak poszukuje śladów minionej rzeczywistości na zarośniętym nasypie kolejowym linii kolejowej 159.

Zmiana perspektywy pozwala dostrzec zupełnie nowe znaczenia w otaczającym nas świecie. Ta właśnie wrażliwość przyświeca pracom, które można nazwać drobiazgowymi analizami wybranych ekosystemów – zarówno przyrodniczych, jak i społecznych. Maciek Przemyk z czułością i dociekliwością śledzi przekształcenia nadodrzańskiej łąki w kontekście zmieniających się planów zagospodarowania. Radosław Czapla demaskuje utopijną ideę „no kill”, obserwując życie wokół zbiornika Dzierżno Duże – od katastrofy ekologicznej po organizowana dziś zawody wędkarskie. Dominik Gajda dokumentuje przeobrażenia śląskiego krajobrazu, gdzie nowe jeziora i wysychające rzeki stają się bezpośrednimi świadectwami zmian w górnictwie.

Z kolei Paulina Bajorowicz przez pryzmat relacji człowieka z psem bada społeczne hierarchie i odpowiedzialność. Konrad Bryczek w konwentach fantastyki dostrzega laboratorium społecznej kreatywności.

W ograniczonej przestrzeni wystawy nie staramy się zaprezentować tych złożonych i wielowątkowych projektów w całości, ograniczamy się do ich krótkich fragmentów oraz tekstowych komentarzy autorek i autorów. To zaproszenie by wspólnie zastanowić się, jak jesteśmy w świat uwikłani i jak za pomocą fotografii możemy starać się go redefiniować.

Michał Sita - koordynator programu JSFD

Autorzy: Paulina Bajorowicz, Konrad Bryczek, Radosław Czapla, Aneta Czarnocka-Kanik, Joanna Figarska, Dominik Gajda, Adrian Jędrkowiak, Natalia Knycz, Agnieszka Kowalczyk, Magdalena Noga, Maciek Przemyk, Kasia Rysiak, Milena Soporowska, Magdalena Szymańska, Marta Szyszka.

Wydarzenie realizowane we współpracy z Niezależni Stowarzyszenie Jastrzębski Klub Fotograficzny.

Myśląc o fotografii - Jastrzębska Szkoła Fotografii Dokumentalnej

piątek 20 luty 2026 18:30

sobota 21 luty 2026
niedziela 15 marzec 2026

Miejsce wystawy: Pracownia Wschodnia
Adres: Wł. Skoczylasa 8 : Warszawa

Lokalizacja:

Podobne artykuły

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.