Album "Brutal" którego autorem jest Michał Łuczak to jeden z najlepszych, najbardziej oryginalnych polskich artbooków który został wydany w 2012 roku. Fotograficzna, czarno-biała opowieść osadzona wokół nieistniejącego już katowickiego dworca kolejowego.
Dworzec kolejowy powstał w 1972 roku. Budynek był jednym z najważniejszych w Polsce przykładów brutalizmu w architekturze, ale architektura jest tu jedynie pretekstem, kanwą szerszej opowieści. Był budynkiem o wysokim standardzie. Surowe konstrukcje betonowe były wówczas symbolem nowoczesności i dobrobytu PRL. Zaledwie dziesięć lat później zaniedbany budynek zaczął popadać w ruinę. Nawet 21 lat niepodległej Polski nie pomogło, a stan budynku stale się pogarszał. Nikt nie czuł się za to odpowiedzialny.
Ruiny w centrum największej postindustrialnej dzielnicy górniczej w Polsce zaczęły żyć własnym życiem. Z jednej strony było to miejsce, gdzie ludzie wsiadali i wysiadali z pociągów, z drugiej zaś stał się obszarem niezwykłych "pasażerów", którzy nie mieli żadnych biletów i nigdy nie wsiadali do żadnego pociągu. Tam, gdzie ci, którzy stworzyli tam jakiś równoległy świat, który istniał na marginesie normalnego życia. Dworzec kolejowy w Katowicach został wyburzony na początku 2011 roku.
Rzecz dla zainteresowanych fotografią, architekturą, miłośników papieru i typografii czy kolekcjonerów sztuki współczesnej. Książka w 2013 roku otrzymała nagrodę dla Najlepszej Publikacji Fotograficznej Roku w kategorii Selfpublishing. Pozycja ceniona i wielokrotnie opisywana.
Michał Łuczak - Brutal
- Wydawnictwo: Self-publishing
- Rok wydania: 2012
- Projekt graficzny: Ania Nałędzka / Tapir Book Design
- ISBN: 8393336171
- Oprawa: twarda
- Ilość stron: 64
- Wymiary: 345x434 mm
- Nakład: 350 egz. w tym 300 numerowanych
- Papier: Munken Pure
- Wydanie: pierwsze
Michał Łuczak - urodził się w 1983 roku na Górnym Śląsku. Mieszka w Giszowcu, górniczej dzielnicy Katowic. Od wielu lat dokumentuje Śląsk i zmiany, które nastąpiły tu po 1989 roku. W latach 2008–2009 współpracował z Andrzejem Kramarzem przy projektach fundacji Imago Mundi: "Stefania Gurdowa - Klisze przechowuje się" oraz "Stefania Gurdowa – Czas niewinności". Od 2010 roku należy do kolektywu Sputnik Photos w ramach którego współtworzył projekty takie jak: "Is(not)" i "Miejsce odległe". W tym samym roku założył wraz Anką Sielską i Krzysztofem Szewczykiem fundację Kultura Obrazu, której celem jest popularyzacja na Śląsku fotografii dokumentalnej i projektowania graficznego. Jest autorem książki fotograficznej "Brutal" pokazującej ludzi i miejsca związane z nieistniejącym budynkiem dworca PKP w Katowicach. Jest laureatem kilku nagród, miał wystawy indywidualne, głównie w Polsce, oraz kilka zbiorowych, również zagranicą. Jest doktorantem w Instytucie Twórczej Fotografii w Opavie.