Książka wydana przy okazji zbiorowej wystawy "Obrazy miasta" opowiadającej o przestrzeni i historii Katowic, prezentowanej we wrześniu 2015 roku, w Galerii BWA Katowice, która została zorganizowana w ramach 150-lecia nadania praw miejskich miastu Katowice.
Wystawa przygotowana według koncepcji kuratorskiej Marka Zielińskiego, który zaprosił do współpracy takich artystów jak: Erwin Sówka, Andrzej Tobis, Maciej Bieniasz, Karol Wieczorek, Maciej Nawrot, Antoni Halor, Waldemar Jama. Każdy z nich, przy użyciu różnych mediów, opowiada o przestrzeni i historii Katowic. Współczesne wizje twórców zostały przez kuratora zestawione z archiwalnymi fotografiami przedstawiającymi mieszkańców Katowic.
Miasto. Historia każdego miasta to próba ukazania jego fizjologii oraz fizjonomii, gdyż postrzeganie miasta niczym ciała, czy też wpisanie w jego przestrzeń wizerunku człowieka jest zarówno pociągającym, lecz równocześnie stałym motywem w sztuce. Taki porządek odwołuje się do klasycznego procesu stworzenia, do czasu gdy hierarchię miasta i losu ustanawiała nieprzenikniona cisza, gdy jego rdzeniem staje się tajemnicza baśniowa epifania, a wszystkie myśli kierują się ku tajemnicy mitu, otwierającemu nieskończoną przestrzeń metafizyczną. Jednakże Katowice to miasto, które powstało nie w przestrzeniach iluzji czasu, lecz w momencie gdy czas się zatrzymał w wyniku zderzenia kamienia i metalu, w przeraźliwym huku i zgrzycie, ogłaszającym powstanie miasta z wyroku i woli pieniądza. To on stworzył rytm nowo powstającego miasta, wyznaczył jego horyzonty i panoramę nowo powstających fasad, nakreślał rytm powstających i zarazem znikających ulic, jednocześnie nadał mu barwę nieprzeniknionej szarości wymieszanej z czerwienią wypalonej cegły. Proces rozrastania się miasta i jego amorficzności, to równocześnie proces przypisania miastu nowych, lecz ciągle zmieniających się funkcji społecznych i kulturalnych, zgodnie z dyrektywami, które niosły następujące błyskawicznie po sobie lata oraz dekady. Nie jesteśmy w stanie precyzyjnie odmierzyć i naszkicować przebiegu wielopoziomowej i zmiennej skali czasu w mieście oraz wynikających z tego konsekwencji, gdyż Katowice to również, być może nade wszystko, miasto podziemne, w którym wiele cennych i ważnych zdarzeń tętniło skrywanych gdzieś poza widzialną panoramą. Prawda wyłania się ze szczelin, rys i pęknięć, z narodzin i śmierci.
Marek Zieliński
Oprócz materiału ilustracyjnego książka zawiera teksty historyków i krytyków sztuki, m.in. prof. Irmy Koziny, Adama Soboty, Marka Zielińskiego, Marty Lisok, podejmujących analizę dzieł sztuki, które znalazły się na wystawie.
Miasto
- Redakcja Marek Zieliński
- Teksty: Praca zbiorowa
- Korekta: Helena Pisarczyk
- Projekt i skład: Katarzyna Goczoł
- Wydawca: Instytucja Kultury - Miasto Ogrodów / Galeria Sztuki Współczesnej BWA
- Rok wydania: 2015
- ISBN: 978-83-88254-84-0
- Ilość stron: 144
- Wymiary: 170x270mm
- Oprawa: twarda
- Język: polski
- Wydanie: pierwsze