Książka fotograficzna "Polskę" Której autorem jest Mariusz Forecki, prezentując swój zapis z czasów polskiej transformacji od połowy lat 80 do XXI wieku. Album został wydany w 2026 roku, przez Fundację Pix.house w Poznaniu.
To książka o podziałach w Polsce po transformacji ustrojowej lat 90. do teraz. O buncie, niepewności, błądzeniu. O tym, co ukształtowało moje pokolenie i ciągle wpływa na nasze życie.
Zdjęcie otwierające książkę wykonałem w 2020 roku, kiedy (pomimo zakazu wszelkich zgromadzeń w związku z pandemią COVID-19) doszło do ogólnopolskich protestów przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego. W książce wykorzystałem też sfotografowane przeze mnie graffiti, które powstały na początku lat 90. ubiegłego wieku w formie napisów i rysunków na murach. Należały do przejawów młodzieżowego buntu, skierowanego przeciwko ówczesnemu porządkowi społecznemu.
Wojna skończy się! Kiedy tylko zechcesz
Te słowa pojawiły się w 1969 r. na billboardach w dwunastu największych miastach – od Tokio przez Toronto po Nowy Jork - z podpisem „Wesołych Świąt od Johna i Yoko”. Były protestem przeciwko zaangażowaniu USA w wojnę w Wietnamie i stanowiły hasło kampanii pokojowej, przygotowanej przez Johna Lennona i Yoko Ono. Umieszczano je na plakatach, ulotkach i reklamach w największych gazetach. Poza nawoływaniem do pokoju, wzywały do pojednania i zakończenia wszelkich konfliktów.
To samo hasło widać też na jednej z moich fotografii. Przedstawia chłopaka siedzącego pod ścianą, na której namalowany jest portret Johna Lennona. W ciasnej suterenie, odziedziczonej po śmierci rodziców, młody człowiek identyfikuje się z ideą, jednoczącą ludzi na całym świecie.
Mariusz Forecki
Okładka ma fakturę betonowej ściany, a pierwsze strony zieją czernią. Jak jest dalej? Obrazy przesłania coś jakby dym. Albo mgła. Może to smuga wstydu, że tak żyliśmy? Plastikowa matka boska, strażacy, striptizerki, żołnierze na przepustce, uliczni artyści. Hale dworców zasłane śpiącymi ludźmi, piwne kufle, ciężkie popielnice, dym papierosowy. Siłownie, stadiony, stołówki i szatnie. Uliczne zamieszki i domowe awantury. Transparenty i tatuaże. Policjanci, dużo policji. A pomiędzy scenami z życia Polski - graffiti. „Polska ponad wszystko”, „Wypoguję nowy świat”, „Jestem przyszłością narodu”, „Dzieci, nie wierzcie rodzicom. Róbcie się same”. Na prawie 160 fotografiach mamy wszystkie bodaj polskie wspólnoty, a wśród nich te najważniejsze: ubawu, złości i pychy. Ostrzegam, że ta książka uzależnia. Że przeglądam ją już po raz kolejny, choć często uwiera i boli. Jej autor to arcymistrz. Był tam, gdzie wielu z nas być nie chciało, a powinno. I ma cudowny dar widzenia.
Waldemar Kuligowski - profesor w Instytucie Antropologii i Etnologii UAM w Poznaniu oraz Masaryk University, Faculty of Arts, antropolog kulturowy, profesor nauk humanistycznych, eseista, redaktor.
POLSKĘ
- Autor: Mariusz Forecki
- Koncepcja książki i edycja zdjęć: Mariusz Forecki
- Projekt graficzny: Andrzej Dobosz
- Tekst: Mariusz Forecki
- Tłumaczenie: Konrad Baranowski, Julia Forecka
- Opieka redakcyjna: Adrian Wykrota
- Wydawca: Fundacja Pix.house
- Rok wydania: 2026
- ISBN: 978-83-978704-2-0
- Ilość stron: 357
- Wymiary: 240x330mm
- Oprawa: miękka
- Język: polski, angielski
- Wydanie: pierwsze
Mariusz Forecki - fotograf, dokumentalista, członek ZPAF. Jest absolwentem Instytutu Kreatywnej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie (Czechy). Zajmuje się fotografią społeczną, dokumentuje zmiany zachodzące w Polsce od roku 1990. Zrealizował wiele projektów fotograficznych, między innymi: "Nowe religie w Polsce - wyznawcy Kryszny", "Barwy władzy", "Poza Rajem", "Okruchy Dnia", "Nowy, wspaniały świat", "BlueBox". Często fotografował na terenach byłego ZSRR (Armenia, Białoruś, Czeczenia, Dagestan, Litwa, Ukraina). Jest laureatem Medalu Młodej Sztuki za fotografie o tematyce społecznej. Fotografuje dla najważniejszych polskich czasopism. Za swoje zdjęcia otrzymał wiele nagród w konkursach, między innymi, kilkakrotnie w Konkursie Polskiej Fotografii Prasowej, w konkursie tygodnika "Newsweek" na najlepszy reportaż. W roku 2004 otrzymał wyróżnienie ZPAF. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jest współwydawcą - z Grzegorzem Dembińskim, Andrzejem Marczukiem i Wojtkiem Sienkiewiczem - internetowego magazynu fotografii dokumentalnej 5klatek. Laureat Nagrody Artystycznej Miasta Poznania w 2010 roku. Autor publikacji "I love Poland" opisującej życie codzienne w Polsce lat 1989-2009 (Poznań 2009), oraz albumu "Poznań, kultura na każdą porę" (Poznań 2010), będącego fotograficzną rejestracją życia kulturalnego miasta oraz "Kolekcja Wrzesińska" (2011), "W Pracy" (2011), "Człowiek w ciemnych okularach" (2016) i "Mechanizm. Polska 1988-2019" (2019), "Pod maską" (2021), "Bluebox" (2021), "Kurz" (2022). Wykładowca we Wrocławskiej Szkole Fotografii, juror w konkursach fotograficznych. Współzałożyciel Fundacji PIX.HOUSE.