Album "Kurz" którego autorem jast dokumentalista Mariusz Forecki. to fotografie które postały w latach 1988-2022, podczas wielu podróży po byłych republikach ZSRR oraz Afganistanie, przedstawiające zachodzące tam zmiany z których wyłonił się obraz nowego w imperium zła, zagrażający światu opartemu na ideach humanizmu i prawach człowieka do wolności. Książka została wydana w 2022 roku przez fundację PIX.HOUSE.
Książka ukazuje się zaledwie kilka miesięcy po ataku Rosji na Ukrainę, który zamienił się w regularną wojnę ze wszystkimi jej okrutnymi elementami: chaotycznym, brutalnym bombardowaniem miast, używaniem zakazanej broni, torturowaniem i zabijaniem cywilów, gwałtami, grabieżą i największym kryzysem uchodźczym od zakończenia II wojny światowej w 1945 roku.
Zebrałem fotografie z wielu moich podróży po byłym Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich - w końcowym stadium jego istnienia i w czasie kształtowania się nowego ładu społeczno-politycznego. Obserwowałem, jak byłe republiki, wchodzące wcześniej w skład ZSRR, odzyskiwały niepodległość. Widziałem narodziny nowych państw, walkę o tożsamość, powroty wysiedlonych narodów i wyjazdy w poszukiwaniu lepszego życia. Wtedy nie zdawałem sobie sprawy, że jestem świadkiem wydarzeń, które okazały się symbolami rozpadu państwa, zbudowanego na tyranii i niewyobrażalnym cierpieniu ludzi. Z kurzu, powstałego po tym upadku, wyłonił się obraz nowego imperium, które za pomocą brutalnej propagandy i nowoczesnej socjotechniki, przekształciło się - pod pozorami demokracji - w imperium zła, zagrażające światu opartemu na ideach humanizmu i prawie człowieka do wolności i szczęścia.
Mariusz Forecki, lipiec 2022
Kurz / Dust / Пыль
- Fotografie, koncepcja książki i edycja zdjęć: Mariusz Forecki
- Teksty: Mariusz Forecki, Piotr Oleksy, Adrian Wykrota
- Tłumaczenia: Konrad Baranowski (en), Julia Forecka (en), Weronika Jeleńska (ru)
- Korekta: Iwona Torbicka
- Projekt graficzny: Andrzej Dobosz / Dobosz Studio
- Przygotowanie fotografii: Dariusz Nowak
- Koordynator publikacji: Adrian Wykrota
- Wydawnictwo: X.PRINT - Fundacja PIX.HOUSE
- ISBN: 978-83-961216-6-0
- Rok wydania: 2022
- Oprawa: twarda
- Ilość stron: 356
- Wymiary: 210x275mm
- Język: polski, angielski, rosyjski
- Wydanie: pierwsze
Premiera książki, połączona z wystawą odbyła się 20 października 2022 roku, o godz. 18.00 w Galerii PIX.House w Poznaniu. Wystawa w ramach 6. Wielkopolskiego Festiwalu Fotografii im. Ireneusza Zjeżdżałki.
Publikacja powstała w ramach projektu "Relacje. Społeczna Pracownia Dokumentu Pix.house". Koordynatorka projektu: Anna Molter. Współfinansowanie: Miasto Poznań Książka powstała dzięki wsparciu Izy i Mariusza Stolarskich oraz Stowarzyszenia Autorów ZAiKS.
Mariusz Forecki - fotograf, dokumentalista, członek ZPAF. Jest absolwentem Instytutu Kreatywnej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie (Czechy). Zajmuje się fotografią społeczną, dokumentuje zmiany zachodzące w Polsce od roku 1990. Zrealizował wiele projektów fotograficznych, między innymi: "Nowe religie w Polsce - wyznawcy Kryszny", "Barwy władzy", "Poza Rajem", "Okruchy Dnia", "Nowy, wspaniały świat", "BlueBox". Często fotografował na terenach byłego ZSRR (Armenia, Białoruś, Czeczenia, Dagestan, Litwa, Ukraina). Jest laureatem Medalu Młodej Sztuki za fotografie o tematyce społecznej. Fotografuje dla najważniejszych polskich czasopism. Za swoje zdjęcia otrzymał wiele nagród w konkursach, między innymi, kilkakrotnie w Konkursie Polskiej Fotografii Prasowej, w konkursie tygodnika "Newsweek" na najlepszy reportaż. W roku 2004 otrzymał wyróżnienie ZPAF. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jest współwydawcą - z Grzegorzem Dembińskim, Andrzejem Marczukiem i Wojtkiem Sienkiewiczem - internetowego magazynu fotografii dokumentalnej 5klatek. Laureat Nagrody Artystycznej Miasta Poznania w 2010 roku. Autor publikacji "I love Poland" opisującej życie codzienne w Polsce lat 1989-2009 (Poznań 2009), oraz albumu "Poznań, kultura na każdą porę" (Poznań 2010), będącego fotograficzną rejestracją życia kulturalnego miasta oraz "Kolekcja Wrzesińska" (2011), "W Pracy" (2011), "Człowiek w ciemnych okularach" (2016) i "Mechanizm. Polska 1988-2019" (2019). Wykładowca we Wrocławskiej Szkole Fotografii, juror w konkursach fotograficznych. Współzałożyciel Fundacji PIX.HOUSE.