Marek Locher - ROW 577. Cztery kopalnie, jedna historia - wystawa fotografii Zabytkowa Kopalnia Ignacy Rybnik

Zabytkowa Kopalnia Ignacy w Rybniku zaprasza w piątek 24 listopada o godz. 18.00 do Szybu Kościuszko gdzie w nadszybiu otwarta zostanie wystawa fotografii Marka Lochera "ROW 577. Cztery kopalnie, jedna historia" poświęcona kopalniom dawnego Rybnickiego Okręgu Węglowego. Wstęp wolny.

Spotkanie poprowadzi Joanna Stebel, twórczyni cyfrowa zajmująca się dziedzictwem przemysłowym Górnego Śląska. Wydarzenie domknie koncert Dead Factory. To autorski projekt muzyczny Macieja Mutwila inspirowany industrialnymi obrazami i dźwiękami przemysłowego Śląska i okolic.

Zabytkowa Kopalni Ignacy we współpracy z Markiem Locherem, śląskim fotografikiem i dokumentalistą, przygotowała wyjątkowy projekt poświęcony kopalniom z Chwałowic, Jankowic, Rydułtów i Radlina. Prezentuje on subiektywne spojrzenie artysty na górnicze i ciągle żywe dziedzictwo Rybnickiego Okręgu Węglowego. To podróż po industrialnej archeologii, współczesnej kompozycji, przeplecionej z opowieścią o ludziach – górnikach z rybnickich kopalń. Na zdjęciach pojawią cztery fedrujące do dziś ruchy KWK ROW, których suma wieku wynosi 577 lat.

Rybnicki Okręg Przemysłowy istnieje gdzieś daleko w południowej części Śląska, podążam do niego mijając wypłaszecznie Knurowa, jeszcze dalej, gdy teren zaczyna się robić pagórkowaty… Bo tam też istnieje górnictwo, w tym bardziej malowniczym krajobrazie miejsko-wiejsko-górzystym, usianym punktowo wysokimi hałdami. To cechy charakterystyczne tamtego krajobrazu. Dlaczego tamtego? Otóż wyrażam te słowa z perspektywy kogoś wychowanego w centrum aglomeracji, w okręgu katowickim – tu, kaj mom swoje Gruby i fest mi się one zawsze podobały! Bo tak naprawdę kopalnie ROW-u „zobaczyłem bardziej” stosunkowo niedawno, gdy fotografowałem maszyny wyciągowe na terenach wszystkich śląskich kopalń. Wówczas, tak jak obecnie – istniały już tylko cztery fedrujące zakłady: Rydułtowy, Marcel, Chwałowice, Jankowice. Od tamtych zdjęć minęła dekada, gdy sprzyjające okoliczności pozwoliły mi na powrót i zupełnie nowe poznanie rybnickiego górnictwa.

Cechą wspólną jest wiek tych kopalń, najmłodsza ma 100 lat, najstarsza istnieje od 217 lat. Na tym fakcie się skupiłem: odnaleźć, pokazać cechy, elementy, budynki świadczące o tak dawnym pochodzeniu. To taka industrialna archeologia, którą uwielbiam uprawiać. Jednak cokolwiek bym nie odnalazł, to przecież występuje we współczesnym otoczeniu, to też naturalnym jest pokazanie stanu obecnego i co najważniejsze – pracującą tu i teraz załogę każdej z kopalń!

Zapraszam państwa w podróż po industrialnej archeologii, współczesnej kompozycji, przeplecionej z opowieścią o ludziach – górnikach z rybnickich kopalń.

Dziś poznałem ROW bardziej, nawet wymiernie w liczbie 577, bo taka jest suma wieku wszystkich czterech funkcjonujących kopalń.

Marek Locher

Wydarzenie objął patronatem Prezes Zarządu Polskiej Grupy Górniczej oraz Prezydent Miasta Rybnika.

Marek Locher - ROW 577. Cztery kopalnie, jedna historia

piątek 24 listopad 2023 18:00

Miejsce wystawy: Zabytkowa Kopalnia Ignacy
Adres: Mościckiego 3 : Rybnik

Podobne artykuły

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.