Miejska Biblioteka Publiczna w Głogowie zaprasza 4 lipca 2025 roku o godz. 18.00 do Galerii Czytelnika na wernisaż wystawy fotografii Marcina Buczkowskiego "Głogów - miasto Słońca". Wystawa potrwa do 30 sierpnia 2025 roku. Wstęp wolny.
Tytuł wystawy sugeruje, że miastem rządzi Słońce gdyż z racji tak długiej ekspozycji na żadnym zdjęciu nie zarejestrował się człowiek. Wystawa jest zbiorem zdjęć wykonanych w ciągu kilku ostatnich lat, cały projekt jest bardzo eksperymentalny, będzie jeszcze kontynuowany w przyszłości. Prace prezentowane na tej wystawie są tymi najbardziej udanymi choć można zaleźć też kilka mniej wyraźnych, by ukazać nieprzewidywalność tej techniki fotografii.
Marcin Buczkowski - fotograf i rysownik, absolwent Akademii Sztuki w Szczecinie. Swoją wiedzę i warsztat na uczelni doskonalił pod okiem takich fotografów jak Paweł Kula czy Tomasz Lazar. Fotografia Marcina na co dzień skupia się na czynnikach humanistycznych, działalności człowieka i jego wpływu na środowisko, poszukiwanie znaków czasu, głównymi obszarami poszukiwań jest więc fotografia uliczna, dokumentalna. Czasami też próbuje fotografować pejzaż, szukając również w nim śladu człowieka.
Solarigrafia to technika negatywowa, której efektem jest otrzymanie zdjęcia z wyraźnymi śladami wędrówki Słońca na nieboskłonie (jasne linie na zdjęciu) zgodnie z założeniami Projektu Solaris, zrealizowanym m.in. przez Pawła Kulę, u którego Marcin nabywał podstaw tej techniki. Do tej techniki używa się aparatów otworkowych (camera obscura) najczęściej tworzonych przez samych autorów oraz konstrukcji z obiektywami soczewkowymi. Materiałem światłoczułym umieszczonym wewnątrz aparatu jest czarno-biały papier fotograficzny zawierający sole srebra, który pod wpływem długotrwałej ekspozycji ciemnieje dając obraz negatywowy. Zjawisko ciemnienia soli srebra pod wpływem światła było znane na długo przed wynalezieniem fotografii w 1839 roku.
Marcin Buczkowski - Głogów - miasto Słońca
Miejsce wystawy: Galeria Czytelnika MBP
Adres: Perseusza 13 : Głogów