Książka "Paweł Pierściński in memoriam" autorstwa Longina Kaczanowskiego i Macieja A. Zarębskiego. To opowieść o człowieku, który swoją wielkość osiągnął drogą ogromnego profesjonalizmu, pracowitości, uczciwości, skromności i wierności swoim ideałom. Książka ukazała się w 2018 roku w pierwszą rocznicę śmierci Pawła Pierścińskiego.
Okazuje się, że jest to doskonały sposób na trwałe zapi-sanie się złotymi zgłoskami w annałach historii kultury narodu polskiego. Zwracam też uwagę na fakt, że i bez kolorowych billboardów też zostaje się wielkim człowiekiem. W zasadzie bez ich udziału. Ich żywot jest krótki. Gdy kurz z nich opadnie znajdują miejsce na śmietniku historii.
Natomiast skromność i pracowitość zawsze zapracują na pamięć u potomnych po wsze czasy. Stąd też książkę tę gorąco polecam tym wszystkim młodym zapaleńcom, którzy chcieliby zrobić coś trwałego dla swojej małej ojczyzny. Niech przeczytają i zobaczą, jak to się powinno robić. Polecam ją też wszystkim innym wątpiącym w odddziaływanie idei na życie człowieka żeby przekonali się, że to funkcjonuje. Trzeba tylko chcieć i dlatego koniecznie trzeba też tę książkę przeczytać.
Dodatkowym atutem tegoż wydania jest kilkudziesięciostostronicowa galeria zdjęć związanych z postacią Pawła Pierścińskiego. Oglądając ją można tylko głęboko się zastanowić i skonstatować, że to jednak Wielki Człowiek, który w ciągu swojego życia potrafił tak wiele uczynić dla swojego środowiska. Znalazły się w tym wydaniu cenne, obszerne wywiady przybliżające czytelnikowi postać pana Pierścińskiego z tej drugiej, mniej znanej strony. Głównie jednak to postać tkwiąca we wszelkich sprawach związanych z fotografią, przede wszystkim twórca Kieleckiej Szkoły Fotografii, zdobywca wielu nagród z działalnością wykraczającą poza granice Polski, zaangażowany w kierowaniu organizacjami związanymi z fotografią na szczeblu lokalnym i ogólnopolskim, wystawca swoich prac prawie na całym świecie. Jest to niezwykle pasjonująca lektura odsłaniająca wiele nieznanych faktów jego zawodowego życia. Przede wszystkim jednak to portret człowieka pracowitego i upartego, doskonały wzór dla ludzi młodych. Przykład do powielania nietuzinkowej drogi życiowej człowieka, jakiego w dzisiejszych czasach niezwykle trudno jest spotkać. Wszystko, co robił, było zawsze podporządkowane idei miłości do swojej małej ojczyzny, chyba zakodowanej w jego genach. Osobiście pragnę podziękować autorom za opracowanie i wydanie tej książki w rocznicę śmierci Pawła Pierścińskiego, gdyż takie postawy ludzkie należy jak najczęściej propagować przy każdej okazji w czasach globalnej bezideowości aby udowodnić, że życie bez idei jest puste jak wydmuszka, działa wręcz destrukcyjnie na więzi społeczne w obrębie nacji, w jakiej przyszło nam żyć.
Lucyna Kukomska
Paweł Pierściński in memoriam
- Autorzy: Longin Kaczanowski, Maciej Andrzej Zarębski
- Słowo wstępne: Jolanta Pierścińska
- Posłowie: Andrzej Tyszka
- Wydawnictwo: Świętokrzyskie Towarzystwo Regionalne w Kielcach
- ISBN: 978-83-64439-89-6
- Rok wydania: 2018
- Oprawa: miękka
- Ilość stron: 208
- Wymiary: 240x160 mm
- Język: polski
- Wydanie: pierwsze
Paweł Pierściński (1938-2017) - fotograf, publicysta, krytyk i teoretyk fotografii, działacz społeczny, organizator ruchu fotograficznego pejzażystów polskich, komisarz ogólnopolskich wystaw fotografii krajobrazowej, redaktor i współautor między innymi almanachów fotograficznych: "Mistrzowie Polskiego Pejzażu" (2000) oraz "Kielecka Szkoła Krajobrazu" (2002). Twórca kierunku artystycznego pod nazwą Kielecka Szkoła Krajobrazu. Fotografował od 1952 roku, debiut wystawienniczy - 1955. Był członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików (od 1964), Członkiem Honorowym ZPAF (od 1982), Honorowym Prezesem Okręgu Świętokrzyskiego ZPAF w Kielcach (od 1985), członkiem honorowym wielu stowarzyszeń fotograficznych w Polsce. Był autorem ponad 250 wystaw indywidualnych, ponad 600 razy eksponował fotografie na wystawach w kraju i za granicą, otrzymał liczne medale, nagrody i dyplomy. Fotografie artysty znajdują się w kolekcjach prywatnych oraz w zbiorach muzealnych. Za twórczość fotograficzną oraz za społeczną działalność organizacyjną Paweł Pierściński otrzymał liczne odznaczenia państwowe, m.in. : Krzyż Oficerski oraz Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, srebrną odznakę "Gloria Artis" oraz honorowe odznaczenia Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej (FIAP) w Genewie. Największy zbiór fotografii Pawła Pierścińskiego, z których większość przekazał w darze, znajduje się w kolekcji fotografii Biura Wystaw Artystycznych w Kielcach - jego rodzinnym mieście. Zmarł 22 maja 2017 r. w Kielcach. 12 stycznia 2018 r. miasto Kielce uhonorowało Artystę, odsłaniając Jego popiersie z brązu w Alei Sław XX wieku na Skwerze Szarych Szeregów.
Longin Kaczanowski - polski historyk, dziennikarz i publicysta, znawca dziejów Regionu Świętokrzyskiego. Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego oraz podyplomowych studiów dziennikarskich na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od 1972 roku współpracował z kieleckim "Słowem Ludu". W latach 1983-1989 był sekretarzem redakcji i starszym publicystą w miesięczniku "Przemiany". Założył czasopismo "Ikar. Informator kulturalno-artystyczny Kielecczyzny", którego został pierwszym redaktorem naczelnym (1993-1997). Pisał także do "Tygodnika Kulturalnego". Specjalizuje się w historii niemieckiej okupacji ziem Kielecczyzny i w zbrodniach wojennych. Autor kilku książek: Zagłada Michniowa (1980), Hitlerowskie fabryki śmierci na Kielecczyźnie (1984), Miejsca pamięci narodowej w województwie kieleckim. 1939-1945, (1989). Odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi.
Maciej Andrzej Zarębski - polski lekarz, pisarz, regionalista, wydawca, fotografik, podróżnik, animator kultury oraz działacz społeczny. Absolwent Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Białymstoku. Autor ponad 50 publikacji ksiązkowych o tematyce biograficznej, podróżniczej i dotyczących regionu świętokrzyskiego. M.in. Od dżumy dżumy (1995), Ostatni z szesnastu (1988), Dotknięcie Ameryki (2006), Dwory i pałace w widłach Wisły i Pilicy (2009), Wojaże po Polsce, śladami historii i kultury (2018). Autor wielu artykułów o tematyce regionalistycznej, historycznej i biograficznej.
Podobne artykuły: