Książka "Kultura wizualna w Polsce. Fragmenty" jest efektem prac projektu zrealizowanego w Instytucie Kultury Polskiej UW pt. "Kultura wizualna w Polsce: języki, pojęcia, metaobrazy", prezentuje zbiór powstałych tekstów kultury, artykułów teoretycznych i esejów pod redakcją dr hab. Iwony Kurz.
W projekcie "Kultura wizualna w Polsce: języki, pojęcia, metaobrazy" interesowała nas archeologia nie tyle mediów, ile widzenia, a bibliotekę, z którą próbowaliśmy się zmierzyć, nie dążąc do jej uporządkowania, stanowił zasób polskich tekstów i obrazów dotyczących rozmaitych zagadnień związanych z widzeniem: z jego teorią i praktyką, refleksją podejmowaną na ten temat w piśmie, ale też w działalności artystycznej, w obrazie, nie zawsze przekładaną na język. Widzenie w tym ujęciu dotyczy oczywiście zmysłu wzroku, ale jego władza ma charakter rozproszony, obejmuje i strategie, i taktyki, a realizuje się w aktywności wielozmysłowej, osadzonej w ciele. Jest praktyką poznawczą podejmowaną wobec obrazu lub za pomocą obrazu, zawsze w polu społecznym, czyli determinowanym przez warunki historyczne i kulturowe. Obraz ujmowany jest tu wszechstronnie: jako przekaz, w ujęciu znaczeniowym i formalnym, i jako rzecz, jako ogólne wyobrażenie i konkretne przedstawienie. Widziany jest jednocześnie w odniesieniu do słowa (w różnych z nim relacjach) oraz do działania, praktyki, performansu. (...)
Kultura wizualna w Polsce. Fragmenty Tom I
- Redakcja: Iwona Kurz, Paulina Kwiatkowska, Magda Szcześniak, Łukasz Zaremba
- Recenzja naukowa: Tomasz Swoboda
- Redakcja językowa i korekta: Justyna Chmielewska
- Projekt graficzny serii: Krzysztof Pyda
- Wydawca: Fundacja Nowej Kultury Bęc Zmiana / Instytut Kultury Polskiej Uniwersytet Warszawski
- ISBN: 978–83–62418–67–1
- Rok wydania: 2017
- Ilość stron: 342
- Wymiary: 205x145mm
- Oprawa: miękka
- Język: polski
- Wydanie: pierwsze
dr hab. Iwona Kurz - historyczka nowoczesnej kultury polskiej, badaczka kultury wizualnej, filmoznawczyni, od 2016 roku, dyrektorka Instytutu Kultury Polskiej na Uniwersytecie Warszawskim, wcześniej jego wicedyrektorka (2012-2016) oraz kierująca Zakładem Filmu i Kultury Wizualnej (2006–2014). Współpracuje także z Zespołem Kultury XIX wieku i Zespołem Badań Pamięci o Zagładzie. Zajmuje się historią nowoczesnej kultury polskiej ujmowanej przez pryzmat obrazu, antropologią kultury wizualnej oraz problematyką ciała i gender. Autorka książki "Twarze w tłumie" (2005, Nominacja do Nagrody Nike, Nagroda im. Bolesława Michałka za najlepszą książkę filmoznawczą), współautorka książki "Obyczaje polskie. Wiek XX w krótkich hasłach" (2008) oraz dwutomowej pracy "Kultura wizualna w Polsce" (2017), redaktorka antologii "Film i historia" (2008, Nagroda Rektora UW) i monograficznego numeru "Kultury Współczesnej" Powrót do archiwów (4/2011), współredaktorka tomów zbiorowych "Ślady Holokaustu w imaginarium kultury polskiej" (2017) oraz "Ekspozycje nowoczesności. Wystawy a doświadczanie procesów modernizacyjnych w Polsce 1821-1929" (2017), współredaktorka podręczników akademickich "Antropologia ciała" (2008) oraz "Antropologia kultury wizualnej" (2012), redaktorka i współtłumaczka książki Jonathana Crary’ego "Zawieszenia percepcji. Uwaga, spektakl i kultura nowoczesna" (2009). Współzałożycielka i w latach 2013–2020 współredaktorka pisma "Widok. Teorie i Praktyki Kultury Wizualnej".