Cafe Galeria działająca w Domu Kultury w Knurowie oraz ZPAF Okręg Śląski zapraszają na wystawę fotografii Krzysztofa Gołucha "Smak życia". Wystawa prezentowana będzie do 31 sierpnia 2021 roku. Wstęp wolny.
"Smak życia" to nostalgiczna i słodko - gorzka fotograficzna opowieść o ludzkiej egzystencji. O ludziach, których rzadko spotkamy na ulicach miasta. Poddanych przez los ciężkiej próbie, chorobie lub niepełnosprawności, którzy pomimo trudów życia pragną nadawać życiu sens i odczuwać jego smak. Ograniczonych w samodzielności ze względu na stan psychofizyczny. Poruszających się z pomocą kul, jeżdżących na wózku inwalidzkim lub wymagających opieki innych. Każdy kto nawet czasowo utracił samodzielność wie, jakie ograniczenia niosą urazy w wyniku wypadku czy zwykłego złamania kończyny? Jak zmienia się życie i z czego czerpiemy wtedy siłę? Czy potrafilibyśmy nadać życiu sens i odnaleźć jego smak, będąc w sytuacji bohaterów zatrzymanych w kadrze aparatu Krzysztofa Gołucha? Właśnie tak trudnej sztuki uczą bohaterowie fotograficznej opowieści pod tytułem "Smak życia".
Od kilkunastu lat kadr za kadrem nostalgicznej opowieści snutej przez Krzysztofa Gołucha wykonywany jest w dobrym miejscu - Szpitalna 29 - w Ośrodku Matka Boża Uzdrowienie Chorych, popularnie zwanym knurowskim Caritasem.Miejsce terytorialnie nieodległe, nieznane jest jednak wielu knurowianom. Może z obawy przed innością tego świata lub z innych przyczyn? Umiejscowione poza centrum lokalnego i tętniącego życiem oraz mnogością spraw miasta i ludzi. Stało się ono centrum życia dla mieszkańców ośrodka, gdzie godnie przeżywają swoją codzienność, nadają jej sens i odnajdują smak życia. Za sprawą fotografii Krzysztofa Gołucha przekonujemy się, że codzienność zyskuje tu rys niezwykłości, której może nie dostrzegamy w zwykłym życiu? Smak życia uchwycony w emocjach bohaterów jest fascynujący i autentyczny. Przeżywany całym sobą, pozbawiony jakiegokolwiek fałszu. W zatrzymanych kadrach odnajdziemy coś niesłychanie uniwersalnego. Ludzkie emocje przeżywane niezależnie od statusu społecznego lub materialnego, wieku czy płci: cierpienie, ból, smutek, nostalgię, tęsknotę za bliskimi i domem rodzinnym, aż po radość, zabawę, szczęście oraz czułość, wdzięczność i godność. W odbiorze fotograficznych obrazów zdawać by się mogło, że ulegamy regule odwróconej niedostępności. Coś będące codzienne i bez ograniczeń traci zazwyczaj smak wyjątkowości. Tu rzecz ma się odwrotnie. Owe ograniczenia psychofizyczne powodują, że smak życia odczuwa się poprzez wiele niedostrzeganych i niedocenianych dla ogółu wydarzeń codzienności: obcowania z kochanymi i przyjaznymi ludźmi, okazującymi sobie czułość i opiekuńczość, radość wspólnego obcowania, uroczyste przeżywanie świątecznej wspólnoty, realizację artystyczną podczas występów na scenie, chwile samotności i odosobnienia, modlitewne zamyślenie i religijną duchowość, aż po szczęście beztroskiej zabawy. Intencją autora nie jest więc epatowanie innością czy wzbudzanie litości w oku widza, ale zatrzymanie pamięci o ludziach i podkreślenie wspólnoty potrzeb - miłości i akceptacji - w poszukiwaniu sensu życia i człowieczeństwa oraz przeżywania smaku podarowanej nam przez los egzystencji .
Ewa Gołuch
Kuratorem wystawy jest Michał Szalast.
Krzysztof Gołuch - polski fotograf i pedagog urodzony w Rudzie Śląskiej na Górnym Śląsku. Jest absolwentem Wydziału Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz Instytutu Twórczej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie. Obecnie student studiów doktoranckich opawskiej uczelni. W swojej twórczości zajmuje się fotografią dokumentalną, realizując tematy w cyklach długoterminowych projektów. Jego twórczość oscyluje wokół problemów ludzkiej egzystencji, zwłaszcza życia osób niepełnosprawnych. Krzysztof Gołuch jest członkiem ZPAF, autorem książki fotograficznej "Co siódmy". Za swoją działalność w 2017 roku został odznaczony przez papieża Franciszka medalem "Pro Ecclesia et Pontifice". Laureat konkursów fotograficznych: pierwszej nagrody w konkursie Unii Europejskiej "Przełamując stereotypy" dla studentów artystycznych szkół wyższych (reprezentując Institut tvůrčí fotografie), dwukrotnie nagrodzony polskim Grand Press Photo w latach 2021 za zdjęcie pojedyncze w kategorii "Życie codzienne", a w 2018 za zestaw "Hotel". Swoje fotografie wystawiał także poza granicami Polski, między innymi podczas różnych festiwali: Trasphotographiques we francuskim Lille oraz PhotoSaintGermain w Paryżu, Miesiąca Fotografii w Bratysławie, Prague Photo, Photokina w Kolonii, Europejskiego Miesiąca Fotografii w Luksemburgu. Krzysztof Gołuch mieszka i tworzy w Knurowie na Górnym Śląsku oraz od klikudziesięciu lat pracuje z osobami niepełnosprawnymi w tamtejszym Ośrodku Matka Boża Uzdrowienie Chorych Caritas Archidiecezji Katowickiej.
Krzysztof Gołuch - Smak życia
Miejsce wystawy:
Cale Galeria
:
Knurów
Adres:
Górnicza 1