Album fotografii "Polski Paryż" którego autorką jest romanistka i tłumacz literatury francuskiej Krystyna Łyczywek. To niezwykła dokumentacja fotograficzna, przedstawiająca miejsca związane się z polską emigracją w Paryżu. Książka została wydana w 2005 roku, przez wydawnictwo Zapol.
Stosunki polsko-francuskie datują się od głębokiego średniowiecza aż po dzień dzisiejszy w mniej lub bardziej wyrazistej formie. W archiwach paryskich znajdują się bogate zbiory źródeł pisanych, ale oprócz nich pozostały także ślady wizualne w różnych miejscach Paryża - domy, ulice, cmentarze, kościoły, które dokumentują polsko-paryskie powiązania. (...)
prof. Lucyna Turek Kwiatkowska
Z Paryżem wiązali swe losy wielcy Polacy (Adam Mickiewicz, Fryderyk Chopin, Cyprian Kamil Norwid, Maria Skłodowska). Tu powstał Polski Komitet Narodowy i błękitna armia gen. Hallera. Było to też schronienie władz polskich po klęsce wrześniowej i miejsce formowania rządu na wychodźstwie oraz odbudowy Polskich Sił Zbrojnych. W okresie powojennym ważką rolę dla Kraju odgrywa Biblioteka Polska. Fotografie przedstawiają również dzieje i odniesienia do powojennej historii współczesnej Polski.
Polski Paryż / Le Paris Polonais
- Fotografie, podpisy: Krystyna Łyczywek
- Wstęp historyczny: prof. Lucyna Turek Kwiatkowska
- Tłumaczenie: Krystyna Łyczywek
- Wydawca: Wydawnictwo Zapol
- Rok wydania: 2005
- ISBN: 83-89260-64-6
- Oprawa: twarda
- Ilość stron: 72
- Wymiary: 235x298mm
- Język: polski, francuski
- Wydanie: pierwsze
Krystyna Łyczywek (1920-2021) romanistka, lektor języka francuskiego, artysta fotografik, dziennikarz, popularyzatorka fotografii, znawczyni i tłumaczka literatury francuskiej. Była założycielką i prezesem Szczecińskiego Towarzystwa Fotograficznego, wiceprezesem Federacji Amatorskich Stowarzyszeń Fotograficznych w Polsce, od 1964 r. członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Jest honorowym członkiem ZPAF, FRP, Polsko-Amerykańskiego Klubu Fotograficznego w Nowym Jorku i kilku innych stowarzyszeń. Posiada najwyższe odznaczenia Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej (Hon.EFIAP), w której jest czynna od roku 1970 i reprezentuje Polskę na kongresach. Za wybitne osiągnięcia w dziedzinie fotografii otrzymała nagrodę I stopnia Ministra Kultury i Sztuki, Medal im. Jana Bułhaka i szereg innych. W 2010 roku zostala uhonorowana medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. W roku 2019 otrzymała Nagrodę Specjalną Stowarzyszenia Autorów ZAiKS, a w roku 2020 Nagrodę Prezydenta Miasta Szczecin za całokształt działalności artystycznej. Jej prace były prezentowane na ponad 170 wystawach indywidualnych i zbiorowych, najważniejsze wystawy to: "Polska Fotografia w Świecie" w latach 1991 i 1999, na których pokazano prace fotografów polskich mieszkających poza granicami kraju, "Polski Paryż", "Szczecin wczoraj i dziś", "Ziemia i ludzie". Jest autorką kilkunastu książek o fotografii m.in. "Diaporama", "Od kropli wody do oceanu", "Rozmowy o Fotografii" (3 tomy) i albumów m.in. "Polski Paryż", "Szczecińskie fascynacje", opublikowała około 1400 artykułów w prasie polskiej i zagranicznej (czeskiej, francuskiej, bułgarskiej, hiszpańskiej, holenderskiej, niemieckiej, szwajcarskiej, węgierskiej, włoskiej). Prace Krystyny Łyczywek znajdują się w zbiorach Biblioteki Narodowej w Paryżu, Muzeum Ludwiga w Kolonii, Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Historii Fotografii im. W. Rzewuskiego w Krakowie, muzeów w Tokio, Bievres, Nowym Jorku, w Książnicy Pomorskiej w Szczecinie oraz w zbiorach prywatnych.