Kolekcja Wrzesińska to wieloletni projekt fotograficzny, w którego rezultacie powstaje artystyczne archiwum fotograficzne Miasta i Gminy Września. Zadaniem artysty jest stworzenie osobistego zestawu fotografii, który ilustruje gminę i jej mieszkańców. Nowa książka Magdaleny i Maksymiliana Rigamonti "STOS" wydanej w ramach Kolekcji Wrzesińskiej, połączona jest z plenerową wystawą fotografii. Wernisaż i spotkanie autorskie przewidziano w piątek 18 czerwca 2021 roku o godz. 18.30. Wystawa potrwa do 31 sierpnia 2021 roku.
Przez lata palone, niszczone, poniżane. Czarownice, wiedźmy, kobiety. Walczące o niezależność i wolność. Walczące o siebie. Same. Samotne. "Stos" to opowieść fotograficzno-literacka o kobietach powstała w czasie pandemii w 2020 roku, trzysta lat po tym, jak w niewielkim miasteczku w Wielkopolsce płonął jeden z ostatnich stosów w Europie. Książka, podobnie jak "Młot na czarownice" (1487 r.), katolicki traktat na temat czarownictwa złożona jest z trzech rozdziałów i opowiada o kobietach, które wymykają się schematom i stereotypom. Pierwsza część dowodzi, że magia rzeczywiście istnieje - w tym rozdziale Maksymilian Rigamonti szuka strachu, przerażenia, symboli łączących współczesność z XVIII-wieczną historią. Druga część opisuje formy uprawiania magii - Magdalena Rigamonti oddaje głos czterem kobietom, które przeciwstawiły się schematom i cały czas walczą o siebie. Trzeci rozdział to sposoby wykrywania, sądzenia i pozbywania się wiedźm - tu sprawy w swoje ręce wzięli mieszkańcy miasteczka, wyszli na rynek, zaprotestowali, zamanifestowali swoje poparcie dla kobiet. - Czy tamto wydarzenie sprzed 300 lat w jakiś sposób nadal rezonuje w przestrzeni miasta? Czy są dziś tu, w małej Wrześni, kobiety, które idą pod prąd, ośmielają się mieć własne, odrębne od większości zdanie i będą skłonne głośno je wypowiedzieć? Rigamonti chcą nie tylko nam przypomnieć nasze dawne grzechy, ale też udzielić głosu współczesnym polskim kobietom - pisze Karol Szymkowiak, kurator książki "Stos" i całej Kolekcji Wrzesińskiej.
"Stos" to kolejna, po książce "Echo", nagrodzonej m.in. nagrodą dla najlepszej fotograficznej książki świata w konkursie Pictures of the Year International wspólna publikacja pisarsko-fotograficznego duetu Rigamonti. Autorzy do współpracy zaprosili Ewę Meissner, fotoedytorkę i Honzę Zamojskiego, projektanta artystycznych książek. Dzięki temu powstała publikacja kompletna i uniwersalna opowiadająca o ciągnącej się przez wieki walce kobiet i walce z kobietami.
STOS
- Fotografie: Maksymilian Rigamonti
- Teksty: Magdalena Rigamonti
- Kurator: Karol Szymkowiak
- Projekt: Honza Zamojski
- Fotoedycja: Ewa Meissner
- Pre-press: Tomek Kubaczyk
- Tłumaczenie: Agnieszka Piskorz
- Korekta: Iwona Maciszewska
- Zdjęcia zamieszczone w rozdziale trzecim wykonali mieszkańcy Wrześni: Paulina Grobelna, Jakub Goc, Piotr Nowak, Justyna Pawlak, Patrycja Roszak, Michał Sobczak, Maciej Sznek, Natalia Świerczyńska, Tomasz Wiatr, Małgorzata Wyderkiewicz.
- Wydawnictwo: Muzeum Regionalne im. Dzieci Wrzesińskich we Wrześni
- Rok wydania: 2021
- ISBN: 978-83-958765-0-9 (wersja PL)
- ISBN: 978-83-958765-1-6 (wersja EN)
- Ilość stron: 152
- Liczba fotografii: 60
- Wymiary: 185x240mm
- Oprawa: twarda
- Dwie wersje językowe: polska, angielska
- Wydanie: pierwsze
Maksymilian Rigamonti - urodził się w 1974 roku w Warszawie. Studiował projektowanie graficzne na ASP w Łodzi. Pracował dla magazynów informacyjnych takich jak Newsweek Polska, Wprost i Dziennik Polska Europa Świat. Jest członkiem Press Club Polska i ZPAF. Jego projekt "Bykownia, archeologia przestępczości" otrzymał nagrodę od Narodowego Centrum Kultury w 2011 roku. autor książek fotograficznych "Bykownia. Archeologia zbrodni" i "Afganistan jest w nas" - to efekt pięciu podróży do Afganistanu oraz zwycięskiej w konkursie Pictures of the Year International 2018 książki "Echo" traktującą o miejscach, których już nie ma na mapach Wołynia. Zdjęcie Maksymiliana zdobyło Obraz Roku w konkursie Grand Press Photo 2012. Stypendysta Ministra Kultury RP za rok 2014. Wykładowca dziennikarstwa i fotografii na SWPS. Od 2020 roku ambasador Fujifilm Polska. Podczas pracy nad projektem STOS używał aparatu Fuji GFX50R oraz Fuji Instax Wide 300.
Magdalena Rigamonti - dziennikarka, laureatka najważniejszych polskich nagród dziennikarskich - Grand Press, Nagrody im. Dariusza Fikusa i Mediatora. Pracowała dla Newsweeka i Wprost, obecnie wraz z Maksymilianem związana jest z Dziennikiem Gazetą Prawną. Należy do Press Clubu Polska, prowadzi zajęcia dotyczące wywiadu prasowego na SWPS.
Karol Szymkowiak - kurator Kolekcji Wrzesińskiej, fotograf, animator kultury, członek Związku Polskich Artystów Fotografików.
Ewa Meissner - współzałożycielka agencji Napo Images. Współpracowała jako kurator i współorganizator wystaw fotograficznych min. z Centrum Sztuki Współczesnej, Starą Galerią Związku Polskich Artystów Fotografików i Zamkiem Królewskim w Warszawie, Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manngha” w Krakowie. Fotoedytorka książek fotograficznych.
Honza Zamojski - artysta, projektant i wydawca książek oraz kurator, który w swojej praktyce sięga po rozmaite media: od rysunku, przez rzeźby rysunkowe, aż po infografiki ze świata korporacji, czy poezję. Autor kilkunastu książek oraz cyklu wykładów ‚How it‘s made', prezentowanego m.in. w Centre Pompidou, MoMA Library, czy Printed Matter New York. Wykładowca School of Form w Warszawie.
Kolekcja Wrzesińska
Kolekcja Wrzesińska to wieloletni projekt fotograficzny, w którego rezultacie powstaje artystyczne archiwum fotograficzne Miasta i Gminy Września. Burmistrz Miasta i Gminy Września Tomasz Kałużny co roku zaprasza na rezydencję artystyczną jednego fotografa wybranego przez kuratora. Zadaniem artysty jest stworzenie osobistego zestawu fotografii, który ilustruje gminę i jej mieszkańców. Ma on przy tym zapewnioną całkowitą swobodę twórczą, zarówno w kwestii poruszanych tematów, jak i sposobów ich przedstawienia. Efekty jego pracy publikowane są w formie artystycznej książki fotograficznej oraz prezentowane na wystawie we Wrześni.
Za sprawą Kolekcji Wrzesińskiej mieszkańcy Miasta i Gminy Września mają okazję spojrzeć na siebie samych i przestrzeń, w której żyją, z perspektywy artysty będącego zewnętrznym obserwatorem. Dzięki temu "zewnętrznemu oku" mają sposobność dowiedzieć się czegoś nowego o ludziach, miejscach i zjawiskach, które są tak blisko nich, a jednak często umykają ich uwadze w codziennym życiu. Kolekcja Wrzesińska adresowana jest również "na zewnątrz", poza miasto, w którym powstaje. Września staje się tym samym czymś w rodzaju miasta uniwersalnego, za pomocą którego fotograf opowiada historię o znacznie szerszym kontekście, wykraczającym poza, ale wynikającym z miejsca realizacji.
W przyszłości ten zbiór fotografii stanowić będzie bezcenne świadectwo naszych czasów. Dzisiaj kolekcja ma odkrywać, skłaniać do refleksji i stawiać pytania.
Autorzy Kolekcji Wrzesińskiej
- 2009 - Bogdan Konopka
- 2010 - Andrzej Jerzy Lech
- 2011 - Mariusz Forecki
- 2012 - Nicolas Grospierre
- 2013 - Zbigniew Tomaszczuk
- 2014 - Katarzyna Majak
- 2015 - Adam Lach
- 2016 - Rafał Milach
- 2017 - Filip Springer
- 2018 - Zuza Krajewska
- 2019 - Chris Niedenthal i Tadeusz Rolke
- 2020 - Maksymilian & Magdalena Rigamonti
Mecenas projektu Kolekcja Wrzesińska - burmistrz Miasta i Gminy Września Tomasz Kałużny.
Kolekcja Wrzesińska 2020 - Magdalena i Maksymilian Rigamonti - STOS
Miejsce wystawy: Rynek we Wrześni
: Września
Adres: Rynek