Kolekcja Wrzesińska to wieloletni projekt fotograficzny, w którego rezultacie powstaje artystyczne archiwum fotograficzne Miasta i Gminy Września. Burmistrz Miasta i Gminy Września Tomasz Kałużny co roku zaprasza na rezydencję artystyczną jednego fotografa wybranego przez kuratora. Zadaniem artysty jest stworzenie osobistego zestawu fotografii, który ilustruje gminę i jej mieszkańców.
Ma on przy tym zapewnioną całkowitą swobodę twórczą, zarówno w kwestii poruszanych tematów, jak i sposobów ich przedstawienia. Efekty jego pracy publikowane są w formie artystycznej książki fotograficznej oraz prezentowane na wystawie we Wrześni.
Za sprawą Kolekcji Wrzesińskiej mieszkańcy Miasta i Gminy Września mają okazję spojrzeć na siebie samych i przestrzeń, w której żyją, z perspektywy artysty będącego zewnętrznym obserwatorem. Dzięki temu „zewnętrznemu oku” mają sposobność dowiedzieć się czegoś nowego o ludziach, miejscach i zjawiskach, które są tak blisko nich, a jednak często umykają ich uwadze w codziennym życiu. Kolekcja Wrzesińska adresowana jest również „na zewnątrz”, poza miasto, w którym powstaje. Września staje się tym samym czymś w rodzaju miasta uniwersalnego, za pomocą którego fotograf opowiada historie o znacznie szerszym kontekście, wykraczającym poza, ale wynikającym z miejsca realizacji.
Kolekcja Wrzesińska "ŚWIT"
- Autorzy: Chris Niedenthal & Tadeusz Rolke
- Wydawca: Muzeum Regionalne im. Dzieci Wrzesińskich we Wrześni
- Rok wydania: 2020
- ISBN: 978-83-948137-8-9
- Ilość stron: 192 strony (dwa bloki po 96 stron)
- Zdjęcia: 67 fotografii
- Format: 140 x 190 mm
- Oprawa: twarda
- Język: polski, angielski
- Wydanie: I
- Nakład: 500
W przyszłości ten zbiór fotografii stanowić będzie bezcenne świadectwo naszych czasów. Dzisiaj kolekcja ma odkrywać, skłaniać do refleksji i stawiać pytania.
Autorzy Kolekcji Wrzesińskiej
- 2009 - Bogdan Konopka
- 2010 - Andrzej Jerzy Lech
- 2011 - Mariusz Forecki
- 2012 - Nicolas Grospierre
- 2013 - Zbigniew Tomaszczuk
- 2014 - Katarzyna Majak
- 2015 - Adam Lach
- 2016 - Rafał Milach
- 2017 - Filip Springer
- 2018 - Zuza Krajewska
- 2019 - Chris Niedenthal i Tadeusz Rolke
- 2020 - Maksymilian & Magdalena Rigamonti (2020 - w trakcie realizacji).
Kuratorzy Kolekcji Wrzesińskiej: Waldemar Śliwczyński (2009-2014), Karol Szymkowiak (od 2015 roku) Mecenas projektu: Burmistrz Miasta i Gminy Września – Tomasz Kałużny
Chris Niedenthal - ur. 1950 roku w Londynie. Jeden z najbardziej cenionych fotoreporterów europejskich. Współpracował z takimi magazynami jak „Newsweek“, „Time“, „Forbes“, „Geo“ i „Der Spiegel“. W 1986 roku otrzymał nagrodę World Press Photo. Jego najsłynniejsza fotografia z 1981 roku przedstawiająca transporter opancerzony SKOT stojący przed kinem „Moskwa“ w Warszawie, na którego fasadzie widnieje afisz filmu „Czas Apokalipsy“ stała się ikoną stanu wojennego. W latach 1973 - 1989 fotografował większość z najważniejszych wydarzeń w naszym kraju.
Tadeusz Rolke - ur. 1929 roku w Warszawie. Jest uważany za jednego z prekursorów polskiej fotografii reportażowej. Swoją przygodę z fotografią rozpoczął pod koniec II Wojny Światowej. Pracę jako zawodowy fotograf rozpoczął w połowie lat 50. Współpracował z takimi tytułami prasowymi jak „Świat Młodych“, „Stolica“ i „Przekrój“. Poza fotoreportażem zajmował się również fotografią mody i portretowaniem artystów oraz znanych osobistości. W latach 70. wyjechał na 10. lat do Niemiec, gdzie kontynuował pracę fotografa współpracując z tytułami „Der Spiegel“, „Die Zeit“ i „Stern“. Do Polski wrócił na początku lat 80. by dokumentować zachodzące wówczas zmiany. Obaj fotografowie są autorami licznych wystaw i wydawnictw a także członkami Związku Polskich Artystów Fotografików. W 2001 roku stworzyli wspólnie cykl fotografii pod tytułem „Sąsiadka“, który w metaforyczny sposób nawiązuje do tragicznych wydarzeń w Jedwabnem w 1941 roku.