Książka "Mistrzowie fotografii dziennikarskiej. Ocena i wartościowanie" której autorem jest profesor Kazimierz Wolny-Zmorzyński próbuję podjąć wyznaczenia kryteriów oceny fotografii dziennikarskiej, które określają stopień mistrzostwa wyłącznie w odniesieniu do fotografii prasowej, fotofelietonu i fotoreportażu.
Jak wyłonić z ogromnego kręgu fotoreporterów mistrza fotografii dziennikarskiej? Jak mierzyć wartość jego fotografii? Czy uznać za mistrza osobę, która potrafi narzucić pewne standardy, do których inni odnoszą ocenę nowo publikowanych fotografii? Może jest to ktoś nagradzany prestiżowymi nagrodami za swą pracę, a zwykły odbiorca nie dostrzeże mistrzostwa w jego dziele, na mistrzostwo zdjęcia muszą wskazać jurorzy? Czy na miano mistrza fotografii dziennikar-skiej zasługuje ktoś, o kim mówią książki poświęcone historii fotografii (zaliczani do klasyki gatunku), lub ci, których prace są prezentowane w wydaniach albu-mowych1? Może są to również fotoreporterzy znani bądź w ogóle nieznani, wybrani według indywidual-nych upodobań i gustów poszczególnych odbiorców?
Próba odpowiedzi na te pytania nie jest łatwym zadaniem. Krzysztof Miller, współczesny polski foto-reporter, uważa: „Nie ma wyznaczników idealnego fotografa, ponieważ do każdego tematu trzeba podchodzić inaczej i dla każdego fotografującego innego rodzaju zdjęcie może być idealne”. Zapewne nie ułatwi tego zadania nawet określenie progu mistrzostwa, będzie to bowiem zawsze wybór subiektywny.
Mistrzowie fotografii dziennikarskiej. Ocena i wartościowanie
- Autor: Jakub Dziewit
- Redaktor prowadzący:Jarosław Szczepański
- Redakcja: Sylwia Breczko
- Wydawnictwo: Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytet Warszawski
- Rok wydania: 2015
- ISBN: 978-83-63183-90-5
- Oprawa: miękka
- Ilość stron: 183
- Język: polski
- Wydanie: pierwsze