Książka "Jaka informacja? Rzecz o percepcji fotografii dziennikarskiej" Kazimierza Wolnego-Zmorzyńskiego jest pierwszym systematyzującym opracowaniem modelu odbioru i odbiorcy fotografii dziennikarskiej. Książka wydana przez Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego w 2010 roku.
Autor odpowiada na pytanie, jaka informacja płynie z dziennikarskiego obrazu fotograficznego, pokazuje do czego przywiązują wagę odbiorcy, a także, czy fotoreporterzy pomagają im w rozumieniu i postrzeganiu świata. Nie dotyczy to odczytania z fotografii dziennikarskiej kronikarskiego, chronologicznego obrazu wydarzeń, lecz tego, ile czytelnik dowiaduje się o zdarzeniu z jednej, sporadycznie obejrzanej fotografii (prasowej, fotofelietonu, zdjęcia okładowego) lub zbioru fotografii (fotoreportażu, fotokroniki), jak ją postrzega, i jak potrafi podaną informację zinterpretować, czemu ona mu służy i w jakim stopniu zastępuje mu ona informację słowną?
Mamy do czynienia z praca dojrzałą, wnoszącą wiele nowych ustaleń do dotychczasowych badań nad problemem. Jest ona poważnym osiągnięciem badawczym.
Z recenzji prof. zw dra hab. Wiktora Peplińskiego
Fotografia dziennikarska jest jedną z ważniejszych form przekazywania wiadomości w prasie. Cieszy się ogromnym za-interesowaniem odbiorców, bowiem nie tylko pokazuje rzeczywistość, o której mówią dziennikarze, ale także wizualnie o niej informuje. Jest ilustracją słowa pisanego, pomaga odbiorcom postrzegać świat (widzieć to, czego nie byli świadkami), pod-powiada im, na co zwracać uwagę.
Jaka informacja? Rzecz o percepcji fotografii dziennikarskiej
- Autor: Kazimierz Wolny-Zmorzyński
- Redaktor prowadzący: Lucyna Sadko
- Korekta: Jadwiga Rolińska
- Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
- Rok wydania: 2010
- ISBN: 978-83-233-3057-8
- Oprawa: miękka
- Ilość stron: 274
- Wymiary: 145x205 mm
- Język: polski
- Wydanie: pierwsze