Już po raz czwarty zostanie zaprezentowana wystawa plenerowa „Kazimierz Nowak. Afryka 1931 – 1936”. W Warszawie, Wieluniu i Łodzi spotkała się z dużym zainteresowaniem. Przyszedł czas na Kraków.

Wystawa jest bogatą dokumentacją jednej z najbardziej niezwykłych wypraw w historii. Reportaże i towarzyszące im zdjęcia, fragmenty map i pocztówki oddają niepowtarzalną atmosferę wyprawy Kazimierza Nowaka, który jako pierwszy człowiek na świecie przebył samotnie kontynent afrykański z północy na południe rowerem oraz trasę z południa na północ rowerem, pieszo, konno, czółnem oraz na grzbiecie wielbłąda. W przejmujących reportażach, listach i na fotografiach z podróży, które publikowało wiele ówczesnych gazet i czasopism, obok osobistych przeżyć, uchwycił niezwykłą kulturę, bogactwo przyrody i życie duchowe kontynentu afrykańskiego lat 30. XX wieku. Po powrocie do Polski wygłaszał odczyty poświęcone etnografii Afryki, wzbogacane pokazami fotografii. Zmarł na zapalenie płuc w październiku 1937 roku. Wyprawa sprzed 70 lat nadal fascynuje i inspiruje. Fotografie Kazimierza Nowaka odsłaniają ludzi i kontynent afrykański, jakich już nie ma. Organizatorzy popularyzują wiedzę o tym niezwykłym podróżniku w przekonaniu, że warto przywrócić ją Polakom. Nowak jest przykładem niezwykłego hartu ducha połączonego z wielką wrażliwością. Stanowi wzór dla młodych pokoleń podróżników. Jego postacią zafascynowany był Ryszard Kapuściński, który tak mówił o Nowaku: Kazimierz Nowak był człowiekiem o ogromnej wyobraźni i ogromnej odwadze, człowiekiem nieustraszonym. Pokazał, że jeden biały człowiek, bezbronny zupełnie, nie posiadający żadnego uzbrojenia, a jedynie wiarę w drugiego człowieka, może przebyć samotnie wielki kontynent i to w czasach, gdy Europa zaczynała dopiero odkrywać Trzeci Świat. On uczył nas wtedy, w latach trzydziestych XX wieku, jak należy traktować Trzeci Świat i jego mieszkańców. […] jego zdjęcia są pewnym unikalnym fenomenem. W tym czasie nie fotografowano dużo Afryki, a jeżeli fotografowano, to sporadycznie i bardzo oficjalnie, wodzów plemion, uroczystości nadzwyczajne, pobyt białych w Afryce, natomiast on pokazuje Afrykę codzienną, pokazuje Afrykę taką, jaką ona była w tym czasie, jakiej już nie ma. Zachował dokument zupełnie nadzwyczajny.

Wystawa składa się z 38 plansz. Prezentowana jest w wersji polsko-angielskiej. Zorganizowana przez Narodowe Centrum Kultury, Małopolskie Centrum Edukacji, Stowarzyszenie Katolickiej Młodzieży Akademickiej

Wystawa czynna do 15 sierpnia.

Informacji udziela: Krzysztof Noworyta – Narodowe Centrum Kultury, tel.: 601300859, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 
 
Plac Szczepański, Planty Krakowskie przy Bunkrze Sztuki - Kraków
Kazimierz Nowak - Czarny ląd
Wernisaż wystawy:10 lipca 2008 , godz. 13:00
Wystawa czynna: 10 lipca 2008 - 15 sierpnia 2008
Strona domowa: Kazimierz Nowak  

Podobne artykuły

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.