Kawiernia Tu i Ówdzie w Krakowie zaprasza 31 sierpnia 2024 roku, o godz. 19.00 na otwarcie zbiorowej wystawy fotografii grupy Łyżka Czyli Chilli "Kanalie".
Seria 44 portretów znanych i uznanych osobowości z dziedziny szeroko pojętej kultury, sztuki i nauki specjalnie w tym celu sfotografowanych. Inspiracją do jej powstania stała się obecna sytuacja społeczna, w której doszło do przebiegunowania pojęć: dyskurs publiczny, autorytet, patriotyzm i uczciwość. Kanalią może zostać każdy, kto ma poglądy odmienne od oficjalnie obowiązujących. Dla większego efektu, artyści z Łyżki Czyli Chilli skupili się na osobach wybitnych, mających ogromny wpływ na polską kulturę i życie umysłowe.
Dziś (2017/2019 r.), żeby kogoś zdyskredytować wystarczy użyć idiotycznych i bzdurnych argumentów. Zły nie jest ten, kto naprawdę źle czyni, ale ten, kto odstaje od ideologicznej normy, np. jeździ na rowerze, co świadczy o nim jako o odszczepieńcu. Czysty absurd! Właśnie z takich powodów portrety, stylizowane na zdjęcia osób zatrzymanych przez policję, opatrzone są absurdalnymi i często bezsensownymi opisami przewinień.
Przewrotny w swej wymowie projekt „Kanalie” pokazuje, że jednostki, wybitne w swoich dziedzinach za którymi stoi wspaniały dorobek, mają do siebie dystans, że takie szkalowanie nie przekreśli ich osiągnięć, mimo że mocno irytuje.
To nie są sztucznie stworzone autorytety, czy elity z nominacji, dlatego mogą sobie pozwolić na luksus autoironii. Mimo jednoznacznych konotacji z wydarzeniami aktualnymi, nie jest to projekt czysto interwencyjny, czy stricte polityczny (brak polityków wśród portretowanych). To raczej głos w obronie zdrowego rozsądku i zwykłej przyzwoitości. Sprzeciw wobec chamstwa, bezkarnego sortowania i obrażania obywateli, dyktatury ciemniaków i frustratów, legitymizacji nieudacznictwa, zaściankowości, tępej martyrologii i ciemnogrodzkiego mesjanizmu (Polska, jako Chrystus Narodów). Ideowymi patronami projektu są Gombrowicz, Witkacy, Warhol, a także Pomarańczowa Alternatywa i Tot-Art. Za motto może służyć wiersz Mariana Hemara „Kto rządzi światem”, spointowane parafrazą wiersza Tuwima: całujcie nas wszyscy w dupy!
Wśród sportretowanych „Kanalii” znaleźli się: Joanna Bator, Katarzyna Bonda, Magdalena Cielecka, Dorota Kolak, Olga Tokarczuk, Stanisław Brejdygant, Andrzej Chyra, Jacek Fedorowicz, Piotr Fronczewski, Robert Górski, Zbigniew Hołdys, Kazimierz Kutz, Wojciech Karolak, prof. Roman Kuźniar, Zygmunt Konieczny, Jan Klata, Borys Lankosz, Zenon Laskowik, Stanisław Likiernik (żołnierz Kedywu, pierwowzór Kolumba), Bogusław Linda, ks. Andrzej Luter, Olgierd Łukaszewicz, Andrzej Mleczko, Szymon Majewski, Wojciech Mann, Marcin Meller, Zygmunt Miłoszewski, Jan Nowicki, Chris Niedenthal, Daniel Olbrychski, Jan Peszek, Wojciech Pszoniak, Grzegorz Rosiński, Marek Raczkowski, Jerzy Radziwiłowicz, Przemysław Saleta, Andrzej Saramonowicz, Maciej Stuhr, Andrzej Świetlik, Aleksander Tarnawski (ostatni żyjący cichociemny), Stanisław Tym, Tymon Tymański, Krzysztof Zanussi, Tomasz Zimoch.
Autorami projektu jest Łyżka Czyli Chilli, grupa artystyczno-performersko-filmowa działająca od 1993 roku. Od początku swojego istnienia w swoich działaniach bazuje na stylistyce będącej wypadkową dadaizmu i pop-artu, w której mocno pobrzmiewa kontekst naszej polskiej rzeczywistości. Sami artyści określają ją mianem absurdalnego hiperrealizmu.
Kanalie - Łyżka Czyli Chilli
Miejsce wystawy:
Tu i Ówdzie
Adres:
Berka Joselewicza 23
:
Kraków