Galeria Obok ZPAF w Warszawie zaprasza 19 lipca 2024 roku, o godz. 19.00 na wernisaż wystawy fotografii Justyny Radzymińskiej "Warszawa da się lubić". Wystawa potrwa do 19 sierpnia 2024 roku. Wstęp wolny.
Organizowana przez Okręg Warszawski Związku Polskich Artystów Fotografików ekspozycja, objęta honorowym patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, stanowi jedno z głównych wydarzeń w trakcie obchodów 71. Urodzin Starówki organizowanych przez Muzeum Warszawy. Znajdują się tu portrety i osobiste relacje wielu wybitnych postaci polskiej kultury, ale i osób mniej znanych szerokiej publiczności. Każdej fotografii towarzyszy opis miejsc na Starówce lub jej bliższego i dalszego historycznego sąsiedztwa, które są ważne dla portretowanej osoby.
„Warszawa da się lubić" autorstwa Justyny Radzymińskiej jest kontynuacją jej wcześniejszych inicjatyw z 2013 i 2015 roku, realizowanych we współpracy z Domem Kultury Śródmieście w Warszawie. Prezentowana wystawa, inspirowana popularną piosenką śpiewaną przez Adolfa Dymszę (przypomnijmy: muzykę do niej napisał Jerzy Wasowski, a słowa - Bronisław Brok), to nie tylko hołd dla warszawskiej Starówki i jej zabytkowych okolic, ale także głębokie zanurzenie w osobiste historie osób, których życie i twórczość splatają się z tym historycznym miejscem.
Głównym celem Justyny jest ukazanie Starówki jako przestrzeni pełnej emocji i wspomnień.
Te cechy, według niej, decydują o szczególnej wartość tego miejsca. Starówka to serce Warszawy. Od pokoleń inspiruje artystów, pisarzy i aktorów. Dzięki Justynie staje się tłem ich osobistych doświadczeń.
Projekt "Warszawa da się lubić" jest więc nie tylko wystawą fotograficzną, ale prawdziwą opowieścią o mieście, które żyje w sercach jego mieszkańców. To opowieść o przeszłości splatającej się z teraźniejszością, o osobistych związkach z miejscem, które w zmieniającej się rzeczywistości pozostaje czymś trwałym i bliskim.
Justyna Radzymińska - fotografka freelancerka z 15-letnim doświadczeniem. Członkini Związku Polskich Artystów Fotografików, absolwentka Europejskiej Akademii Fotografii w Warszawie oraz laureatka kilku nagród w ogólnopolskich konkursach fotograficznych w kategorii „Człowiek”. Jest założycielką i właścicielką artystycznego atelier Camera Work Studio w Warszawie, funkcjonującego od 2010 roku, autorką siedmiu wystaw indywidualnych oraz czterech fotograficznych projektów społecznych. Od roku 2023 pełni funkcję Wiceprezesa Okręgu Warszawskiego Związku Polskich Artystów Fotografików. Z pierwszego zawodu - nauczycielka języka francuskiego, z drugiego - mazurska rolniczka. Entuzjastka portretu. To człowiek, w całej swojej złożoności i prostocie, jest stałym obiektem jej fascynacji. Ma jednak jeszcze inną pasję - Paryż, zwany miastem sztuki i miłości, w którym właśnie poprzez fotografię pragnie rozkochać innych. Miłośniczka psychologii, rozwoju osobistego, Francji oraz swojego zaczarowanego ogródka. Współpracuje z instytucjami, firmami, artystami oraz klientami indywidualnymi.
Magdalena Gajda - dziennikarka, reportażystka, specjalistka PR, CSR i storytellingu, podcasterka i szkoleniowiec, a także pisarka – autorka książki pt. „My, skrajnie otyli”, pierwszego na krajowym rynku wydawniczym reportażu o życiu Polaków ważących ponad 200-300 kg. Pierwsza polska Społeczna Rzeczniczka Praw Osób Chorych na Otyłość, międzynarodowa ekspertka ds. przeciwdziałania dyskryminacji, stygmatyzacji i wykluczeniu osób chorych na otyłość. Jedyna Polka uhonorowana nagrodą Bakken Invitation Award dla liderów społecznych zmieniających świat. Na otyłość choruje od dzieciństwa. Jej najwyższa waga to 152 kg. Obecna: 55 kg. Prywatnie: malarka, Mistrzyni Mandali w technice puentylizmu, właścicielka Atelier MADO DOT ART.
Justyna Radzymińska - Warszawa da się lubić
Miejsce wystawy:
Galeria Obok ZPAF
Adres:
Plac Zamkowy 8
:
Warszawa