Galeria Bielska BWA w Bielsku-Białej zaprasza w piątek 6 września 2019 roku o godz. 18.00 na wernisaż wystawy fotografii Joanny Chudy pt. "Niepamięć. Tożsamość ukryta". Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających do 6 października 2019 roku.
Najnowszy projekt fotograficzny artystki został wyróżniony na 4. Bielskim Festiwalu Sztuk Wizualnych 2018. Wystawa która jest nagrodą - prezentuje projekt Joanny Chudy, który obejmuje cykl fotograficzny, składający się z kilkunastu czarno-białych, uzupełniony przez artystkę pracami multimedialnymi oraz tekstami literackimi. Projekt realizowany był na południu Polski, w miejscach zróżnicowanych kulturowo i społecznie, bogatych w różne tradycje i doświadczenia.
Agata Smalcerz, kurator wystawy: projekt "Niepamięć. Tożsamość ukryta", powstały dzięki stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, umożliwił artystce zgłębienie interesującego ją od dawna tematu pamięci i jej ekwiwalentów materialnych, którymi są fotografie. Wydobyte z archiwów Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem i Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Bielsku-Białej pozwoliły osadzić jej poszukiwania w konkretnej przestrzeni kulturowej południowej Polski i odnieść je do wspólnej historii i doświadczeń mieszkających tu ludzi.
Pejzaż Podhala w ujęciu Joanny Chudy jawi się jako tajemniczy, nieokreślony, zamglony. To nie widokówki z motywami ośnieżonych gór; autorka fotografii redukuje bogactwo krajobrazu, wybiera minimalizm formy i uzyskuje wielką siłę wyrazu. Podobne założenia przyświecały jej w cyklu "Śląski Ulisses", w którym w formie tryptyku zestawiała nieoczywisty śląski pejzaż z portretem młodej dziewczyny.
Cykl z Podhala ma odmienny styl, inne motywy, inne podłoże, jednak przywołuje podobnie oniryczny klimat, tak charakterystyczny dla autorki.
Joanna Chudy: początek cyklu stanowi obraz już znany, obraz tkaniny, który tu świadomie dekonstruuję. Odkrywam zasłonę, przez którą wchodzi postać. Odkrywam obraz Podhala. Wyłania się obraz Brueglowski namalowany na bieli śniegu. Obraz wielowątkowy ze względu na formę, ale i treść. Obraz, który niesie historię wielu osób, ale zatrzymuje spojrzenie widza na jednej postaci, postaci kobiety. Postaci, która przekracza drogę w jakiś sposób historycznie ważną, odkrywa historię swojej tożsamości, odkrywa siebie.
Wystawa indywidualna Joanny Chudy jest realizacją Nagrody Dyrektora Galerii Bielskiej BWA, przyznaną w ostatniej, czwartej edycji Bielskiego Festiwalu Sztuk Wizualnych 2018. Podczas 4. BFSW nagrodzony został dyptyk fotograficzny Joanny Chudy z cyklu „Red/Czerwony”, w uznaniu za „minimalistyczną formę, której przeciwwagą jest intensywny kolor”. Projekt „Niepamięć. Tożsamość ukryta” realizowany był dzięki stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zwieńczeniem projektu i wystawy jest bogato ilustrowany katalog z tekstami krytycznymi o twórczości Joanny Chudy.
Wystawie Joanny Chudy „Niepamięć. Tożsamość ukryta” towarzyszy bogato ilustrowana publikacja pod tym samym tytułem, zawierająca teksty krytyczne o twórczości artystki: Agaty Smalcerz „Oniryczne pejzaże Joanny Chudy” i Weroniki Kobylińskiej-Bunsch „Odczytać biografię krajobrazu” oraz tekst Joanny Chudy zatytułowany „Pytanie o tożsamość”, odnoszący się do idei projektu „Niepamięć. Tożsamość ukryta”, a także notę biograficzną artystki.
88-stronicowa książka, zawierająca 55 zdjęć autorskich oraz 15 archiwalnych, posiada dwie wersje językowe (polską i angielską). Autorem projektu graficznego jest Krzysztof Morcinek, nad redakcją czuwała Joanna Chudy, wydawcą jest Galeria Bielska BWA; nakład 400 egz.
Projekt fotograficzny i publikacja „Niepamięć, tożsamość ukryta” zrealizowane zostały w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Druk publikacji dofinansował Urząd Miasta Bielska-Białej.
Joanna Chudy - urodzona w 1976 roku w Bielsku-Białej. Absolwentka Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (2002), Wyższego Studium Fotografii w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, które ukończyła z wyróżnieniem, realizując dyplom w pracowni fotografii kreacyjnej prof. Wojciecha Prażmowskiego (2009). W 2013 uzyskała stopień doktora w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Członkini Związku Polskich Artystów Fotografików w Okręgu Górskim. Autorka 20 indywidualnych wystaw fotograficznych. Uczestniczka 40 wystaw zbiorowych w kraju i za granicą, m.in. w Paryżu, Berlinie, Warszawie i Sofii. Zajmuje się fotografią kreacyjną, prezentuje czarno-biały nurt fotografii klasycznej.
Joanna Chudy - Niepamięć. Tożsamość ukryta
:
Bielsko-Biała
Adres:
3 Maja 11