Jerzy Lewczyński - urodzony 14 marca 1924 w Tomaszowie Lubelskim - polski artysta fotografik. Absolwent Politechniki Śląskiej w Gliwicach z wykształcenia inżynier budowlany. Od 1956 roku jest członkiem ZPAF, a od 1951 Gliwickiego Towarzystwa Fotograficznego. W latach 80. i 90. wielokrotnie wchodził w skład Rady Artystycznej ZPAF.

Od około 1941 roku zajmuje się fotografią w sposób twórczy. Bardzo istotne są dokonania fotograficzne Jerzego Lewczyńskiego z końca lat 50., kiedy to działał w nieformalnej grupie wraz ze Zdzisławem Beksińskim i Bronisławem Schlabsem. Reprezentowali oni fotografię nowoczesną, o awangardowym rodowodzie, bliską niekiedy programowi „fotografii subiektywnej” Otto Steineta. Kulminacją tego okresu w twórczości Lewczyńskiego był pokaz zamknięty „Antyfotografia” z 1959 (GTF), gdzie wystawiali Beksiński i Schlabs. Lewczyński zaistniał też w historii fotografii polskiej jako autor zestawów tworzonych od końca lat 60., z których zrodziła się ważna, także w kontekście fotografii światowej, idea „archeologii fotografii”. Jej program sformułowany został ok. 1979 - 80 roku.

Od pierwszych lat swojej działalności fotograficznej jest nagradzany i wyróżniany na krajowych konkursach fotograficznych. W 1957 roku założył grupę fotograficzną "Gliwice", której członkami byli: Aleksander Górski, Piotr Janik, Zofia Rydet, Adam Sheybal, Stanisław Skoczeń, Roman Wichrowski. Wszystkich łączyło jedno - spojrzenie na fotografię jako jedną ze sztuk plastycznych, a w centrum uwagi artystów zawsze powinien znajdować się człowiek. Tej zasadzie pozostaje wierny do dziś.

Ważniejsze wystawy: "Fotografia subiektywna" (1968) i "Fotografowie poszukujący" (1971), "Stany graniczne fotografii (1977) oraz inne. Swoje prace prezentował również na wielu wystawach po za granicami naszego kraju Niemcy, Kolonia, 1959 Beksiński-Lewczyński-Schlabs, Polska Fotografia Twórcza  - Kolonia, Photokina 1972, Fotografia Polska , 1979 (USA, Paryż, Londyn, Berlin, Moskwa, Zagrzeb) i inne. Fotografie Jerzego Lewczyńskiego znajdują się w kolekcjach: Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Historii Fotografii w Krakowie, Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, Muzeum w Gliwicach, Muzeum Folkwang w Essen, Musée de l'Elisée w Lozannie.

Artysta zajmuje się również historią fotografii i krytyką związaną z fotografią. W 1999 roku opublikował Antologię fotografii polskiej 1839-1989  (Bielsko-Biała 1999), była to pierwszą tego typu publikacją w Polsce. W latach 1988 - 1993 był wykładowcą Wyższego Studium Fotografii ZPAF w Warszawie.
 
Artysta był wielokrotnie nagradzany między innymi: w 1963 otrzymał srebrny medal na międzynarodowej wystawie w Belgradzie oraz tytuł AFIAP (Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej), w 1976 roku otrzymuje Medal Pamiątkowy im. Jana Bułhaka za twórczość artystyczną (ZPAF, Warszawa), w 1996 roku otrzymał Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, w 1998 roku został odznaczony medalem „Zasłużony dla fotografii polskiej" przez Fotoklub Rzeczypospolitej Polskiej.
 
Jerzy Lewczyński - zmarł w Gliwicach 2 lipca 2014 roku.
 
 

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.