Eugeniusz Haneman - urodził się 14 kwietnia 1917 roku w Warszawie. Polski fotograf, operator filmowy, wykładowca Łódzkiej Szkoły Filmowej. Ukończył warszawskie liceum fotograficzne w 1937 roku, gdzie był uczniem Mariana Dederko. Debiutował w 1934 roku na wystawie fotografii sportowej. Od 1947 roku należał do Związku Polskich Artystów Fotografików.
Początkowo pracował w zakładzie fotograficznym "Portret przy Kawie" a następnie w ekskluzywnym atelier "Van Dyck" przy Alejach Jerozolimskich w Warszawie. W latach trzydziestych i czterdziestych gównie zajmował się fotografią pejzażu oraz portretami.
W czasie Powstania Warszawskiego Eugeniusz Haneman, jako fotoreporter Delegatury Rządu na Kraj, dokumentował powstanie w Śródmieściu i na Powiślu. Ocalił z powstania 15 rolek filmów, które przekazał do Muzeum Historycznego m. st. Warszawy. 237 jego fotografii z powstania można znaleźć w zbiorach Muzeum Powstania Warszawskiego. W latach 1953-2005 wykładał fotografię w łódzkiej Szkole Filmowej, a równolegle pracował jako operator Polskiej Kroniki Filmowej w Krakowie. Po likwidacji krakowskiego Instytutu Filmowego wrócił do Łodzi.
Od 1950 członek Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego, a od 1998 jego Honorowy członek. Uczestnik wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych w latach 1934-1999.
Wielokrotnie nagradzany i odznaczany. Ze względu na swe wybitne życiowe osiągnięcia uhonorowany m.in.: Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski i Warszawskim Krzyżem Powstańczym, Medalem Jana Bułhaka nadanym przez ZPAF, Medalem 150-lecia fotografii, tytułem A.FIAP - Światowej Federacji Sztuki Fotograficznej, Złotą Odznaką Federacji Amatorskich Stowarzyszeń Fotograficznych w Polsce, Medalem za zasługi dla PWSFTviT w Łodzi, Złotymi Skrzydłami - statuetką od Towarzystwa Przyjaciół Łodzi oraz srebrnym
medalem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".
Eugeniusz Haneman zmarł 15 stycznia 2014 roku w wieku ponad 96 lat w Borzęcinie k. Warszawy.