Ksiązka "Jerzy Lewczyński. Informément" prezentuje zróżnicowanie twórczości artysty. Poprzez mieszankę ikon, takich jak Ukrzyżowanie lub Głowa Wawelska wraz z kolorowymi migawkami, zostaje ukazany bardzo współczesny sposób opisywania rzeczywistości. Została wydana w 2012 roku przez Fundację Archeologia Fotografii.
Npotykamy się na ironię, nieoczywistość, przypadkowość i anty-fotograficzność. Te aspekty fotografii Lewczyńskiego sprawiają, że staje się ona fascynująca i przystępna dla współczesnego widza, chodź sam autor zajmuje się nią od 1950 roku.
Książka została dofinansowana ze środków: Ars Cameralis Silesiae Superioris, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego oraz Instytutu Polskiego w Paryżu.
Jerzy Lewczyński. Informément
- Redakcja: Karolina Lewandowska
- Tekst: Jean François Chevrier
- Projekt graficzny" Marta Przybyło-Ibadullajev
- Tłumaczenie: Krzysztof Kościuczuk, Wojciech Gilewski, Marcin Mutermilch
- Wydawnictwo: Fundacja Archeologia Fotografii / Muzeum w Gliwicach - Czytelnia Sztuki
- ISBN: 978-83-936045-3-1
- Rok wydania: 2012
- Oprawa: miękka
- Ilość stron: 120
- Wymiary: 180x130mm
- Język: polski, angielski
- Wydanie: pierwsze
Jerzy Lewczyński (1924-2014) był jednym z najważniejszych polskich twórców polskiej fotografii. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików (ZPAF) od 1956 roku, związany ze ZPAF w Katowicach od 1975 roku. Członek Polskiego Towarzystwa Fotograficznego – Odddział Gliwicki (GTF). Od 1988 do 1993 był wykładowcą Wyższego Studium Fotografii ZPAF w Warszawie. Zajmuje się także historią fotografii i krytyką oraz publicystyką związaną z fotografią. W 1999 roku opublikował Antologię fotografii polskiej 1839-1989 (Bielsko-Biała, 1999), która jest pierwszą tego typu publikacją w Polsce. Współtworzył nieformalną grupę „Antyfotografia” (1957-1959) wraz ze Zdzisławem Beksińskim i Bronisławem Schlabsem. Na wystawie Pokaz zamknięty znanej również pod nazwą: Antyfotografia pokazał prace, które w swojej tematyce zrywały z estetycznymi kanonami fotografii i nawiązywały do neorealizmu włoskiego, a także odwoływały się do wspomnień z II wojny światowej. Lewczyński stworzył teoretyczną i artystyczną koncepcję "archeologii fotografii", którą zdefiniował jako potrzebę ”odkrywania, badania i komentowania zdarzeń, faktów, sytuacji dziejących się w tzw. przeszłości fotograficznej”. Lewczyński jest czynnym propagatorem sztuki fotograficznej w Polsce. Jest pomysłodawcą wraz z Karoliną Lewandowską nowo powstałej Fundacji Archeologia Fotografii, która postawiła sobie za cel stworzenie i udostępnianie on-line archiwów polskich artystów fotografików.
Podobne artykuły: