Książka "Gawędy o sztuce - tak zwany poradnik" napisana przez Jerzego Buszę to publikacja która w niezwykle ciekawy i przystępny sposób traktuje o kulturze i sztuce wspólczesnej. Książka została wydana przez Centralny Ośrodek Metodyki Upowszechniania Kultury w 1987 roku.
Trzeba zainteresować się współczesnością, więc i zjawiskiem "Sztuki współczesnej" - Dlaczego ta książeczka jest "tak zwanym poradnikiem"? - Po co jest ta książeczka, skoro i tak niczego nie da się tutajdefinitywnie ustalić - O tak, wiele jest sposobów myślenia o sztuce - Tylko dlaczego trzeba to wszystko czytać i poznawać? Otóż dlatego, by lepiej rozumieć współczesny świat, więc także i swoje życie. (...)
Jerzy Busza
Gawędy o sztuce - tak zwany poradnik
- Autor: Jerzy Busza
- Redakcja: Małgorzata Ramotowska
- Wydawca: Centralny Ośrodek Metodyki Upowszechniania Kultury
- ISBN: 83-7010-045-7
- Rok wydania: 1987
- Ilość stron: 127
- Wymiary: 123x170mm
- Oprawa: miękka
- Język: polski
- Wydanie: pierwsze
Jerzy Busza (1947-1997) - filozof i krytyk sztuki, poeta, publicysta związany ze środowiskiem twórców awangardowych. W latach 70. współpracował z redakcją Kultury i redakcjami najważniejszych czasopism poświęconych fotografii (Fotografia, Foto). W latach 80. w założonym przez siebie biuletynie Obscura poświęconym sztuce fotografii, pisał teksty z pogranicza fotografii i filozofii. Swoje rozważania umieścił również w kilku książkach: "Wobec fotografów", "Wobec fotografii", "Wobec odbiorców fotografii" oraz napisana wspólnie z Wojciechem Tuszko "O radości i fotografii - antyporadnik".