Katalog Ireneusza Zjeżdżałki "Bez atelier" który towarzyszył wystawie fotografii przedstawiających portrety współczesnych dzieci wrzesińskich. Wystawa miała miejsce w Muzeum Regionalnym we Wrześni w maju 2001 roku.
Ireneusz Zjeżdżałka zainspirowany setną rocznicę słynnego strajku dzieci wrzesińskich, kiedy w 1901 roku, nakazano w ramach polityki germanizacyjnej w pruskim zaborze, by nauka religii - ostatniego przedmiotu wykładanego jeszcze po polsku - odbywała się w języku niemieckim. Dzieci szkolne z Wrześni odpowiedziały strajkiem, złamanym siłą przez władzę - zrealizował projekt przedstawiający fotograficzny portret współczesnych dzieci mieszkające we Wrześni. Portrety wykonane tak, by model był zawsze w centrum kwadratowego kadru, tak jak fotografuje się osoby dorosłe, skupiając się na samej sylwetce i wyrazie twarzy. Zdjęcia powstały w zastanej przestrzeni miasta - na ulicy, podwórku lub na schodach itp. przy użyciu kamery średnioformatowej 6x6 cm.
Bez atelier. Portrety dzieci wrzesińskich. 100. rocznica Strajku Dzieci Wrzesińskich
- Fotografie: Ireneusz Zjeżdżałka
- Tekst: Bogdan Konopka
- Tłumaczenie: Krzysztof Wojciechowski
- Wydawca: Wydawnictwo Kropka
- Rok wydania: 2001
- Ilość stron: 38
- Wymiary: 240x298mm
- Oprawa: miękka
- Język: polski, angielski
- Wydanie: pierwsze
Ireneusz Zjeżdżałka (1972-2008) - był jednym z najciekawszych dokumentalistów polskich, jacy pojawili się w ostatnich latach, odwołującym się do tradycji polskiej fotografii lat 80. i 90. z kręgu fotografii elementarnej i szkoły jeleniogórskiej. Posługiwał się aparatem średnioformatowym. O swoich fotografiach mówił: Zawsze moją uwagę przyciągały miejsca zawierające w sobie skumulowany czas. I choć raczej unikałem bezpośredniej obecności człowieka, to jednak zawsze pojawiał się jakiś jego ślad. Ukończył poznańską Akademię Rolniczą. W 2002 roku został uhonorowany Medalem Młodej Sztuki. Członek ZPAF od 2002 roku. Zajmował się z powodzeniem krytyką i teorią fotografii, od 2003 roku był redaktorem naczelnym Kwartalnika Fotografia. W latach 1998-2003 pracował jako kurator w Galerii pf w Poznaniu. Zrealizowane przez niego cykle to Mały atlas mojego miasta (Kropka, 1999-2001), Sedymentacja (2000-2008), Bez atelier (2001), Strefa buforowa (2007) i Światła fary (Kropka, 2007). Wystawiał w kraju i za granicą.
Podobne artykuły: