W dniach od 16 do 31 października 2009 roku w Bielsku-Białej odbędzie się III Foto Art Festival. Większość wystaw prezentowanych podczas imprezy zostanie pokazana w Polsce po raz pierwszy. Będzie można zobaczyć fotografię współczesną i dawną (oryginały ze zbiorów muzealnych), barwną i czarno-białą, w szerokim spektrum tematycznym - portret, pejzaż, dokument, reportaż, eksperyment.

Joakim Eslikdsen (Dania)
Joakim Eslikdsen (Dania)
Do 31 października będzie można obejrzeć ponad 20 wystaw prezentujących prace artystów z całego świata, których fotografie w większości nigdy nie były pokazywane w naszym kraju. Wystawy wprawdzie nie mają wspólnego mianownika, ale celem ich wszystkich jest zapoznanie polskiego odbiorcy z historią fotografii na świecie. Ideą festiwalu jest pokazanie wielość dróg, jakimi może pójść artysta, wybierając fotografię, jako środek wypowiedzi.
 
Helmut Grill (Austria)
Helmut Grill (Austria)

Program Foto Art Festival 2009

Konferencja prasowa
16 października (piątek) o godz. 16.00
Galeria Bielska BWA, ul. 3 Maja 11

Ceremonia otwarcia festiwalu
16 października (piątek) o godz. 19.00
Teatr Polski, ul. 1 Maja 1
 
Maraton autorski
17-18 października (sobota, niedziela)
Wyższa Szkoła Administracji, ul. Modrzewskiego 12

Maraton autorski to niepowtarzalna okazja osobistego kontaktu z wybitnymi artystami fotografikami o światowej sławie lub z ich reprezentantami. Większość przyjedzie do Polski po raz pierwszy w życiu i swe spotkania autorskie będą mieli tylko w Bielsku-Białej. Maraton to wykłady, dyskusje, filmy, pytania, dodatkowe prezentacje artystów. Chcemy spotkać się w atmosferze wolności i przyjaźni i chcemy rozmawiać nie tylko o fotografii, ale też o świecie i naszym w nim miejscu. Spotkamy ludzi z różnych kultur, których łączy fotografia.

17 października (sobota)
10.00 - 11.00 - Tamás Dezsö (Węgry)
11.00 - 12.00 - Giacomo Costa (Włochy)
12.00 - 13.00 - Colette Alvarez Urbajtel / MAB Association (Francja / Meksyk) - artysta fotografik, kurator wystawy Manuela Alvareza Bravo
13.00 - 14.00 - Bill Doyle (Irlandia)
14.00 - 15.00 - przerwa
15.00 - 16.00 - dr Matthias Harder / Helmut Newton Stiftung w Berlinie - kurator wystawy Stefana Mosesa (Niemcy)
16.00 - 17.00 - Ken Damy / Museo Ken Damy (Włochy), kurator wystawy Javiera Silvy Meinela (Peru)
17.00 - 18.00 - Joakim Strömholm (Szwecja) - kurator wystawy Christera Stromholma; film "Zamkij oczy i patrz"
18.00 - 19.00 - Hulleah J. Tsinhnahjinnie (USA)
19.00 - 20.00 - Charlie Waite (Wielka Brytania)

18 października (niedziela)
10.00 - 11.00- Florence Zhou - przedstawicielka Maleonna (Chiny)
11.00 - 12.00 - Markéta Luskacová (Czechy)
12.00 - 13.00 - Jatin Kampani (Indie)
13.00 - 14.00 - Morten Krogvold (Norwegia)
14.00 - 15.00 - przerwa
15.00 - 16.00 - Gert Jochems (Belgia)
16.00 - 17.00 - Joel Santos (Portugalia)
17.00 - 18.00 - Irena Buzinska i Inta Ruka (Łotwa) - kuratorzy wystawy Egonsa Spurisa
18.00 - 19.00 - Helmut Grill (Austria)
19.00 - 20.00 - Miłosz Hermanowicz (Polska) - syn Mariusza Hermanowicza

Przegląd portfolio - impreza towarzysząca FAF
16 października (piątek), godz. 9.00. - 16.00.

Galeria Bielska BWA, ul. 3 Maja 11,

Uczestnicy przeglądu mają szansę na profesjonalną ocenę swych prac przez życzliwych recenzentów (artystów fotografików, kuratorów wystaw, przedstawicieli prasy, itp.). Recenzenci dają cenne wskazówki, pomagają w nawiązaniu dalszych kontaktów (z galerią, fotografikiem, mediami). Takie spotkanie to cenne doświadczenie na drodze każdego fotografa, mogące w przyszłości zaowocować wystawą czy publikacją.

Warsztaty fotograficzne
19 października (poniedziałek) od godz. 10.00.

Teatr Polski, ul. 1 Maja 1
- fotografia klasyczna
- fotografia portretowa
24-25 października (sobota - niedziela) od godz. 10.00.
Teatr Banialuka, ul. 1 Mickiewicza 20
- fotografia studyjna

Wystawy
16 - 31 października, pn. - ndz., godz. 10.00 - 18.00


Książnica Beskidzka, ul. Słowackiego 17a

Tamás Dezsö (Węgry) - „Młodzi nowobogaccy” - Przedstawiciel młodego pokolenia fotografii węgierskiej. Obecnie - wolny strzelec, wcześniej - dziennikarz prasowy. Wystawa jest żywą, poruszającą czarno-białą dokumentacją życia młodych ludzi, którzy szybko i niespodziewanie dorobili się wielkich fortun, niekoniecznie uczciwymi drogami.

Egons Spuris (Łotwa) - „Fotografia” - nieżyjący już klasyk i sława fotografii łotewskiej. Mentor wielu znanych współczesnych fotografów, takich jak np.: Inta Ruka, Andrejs Grants, Gvido Kajons, Martins Zelmenis, Valts Kleins. Wystawa jest podsumowaniem działalności twórczej artysty, który rozwinął swój własny, niepowtarzalny styl.
 
„Fotograficzna publikacja roku 2008” (pokonkursowa wystawa książek)
 
FotoOpen (otwarta wystawa zbiorowa)

LO im. KEN, ul. Słowackiego 15
 
Maleonn (Chiny) - „Listonosz”, „Wiersz z drugiej ręki dynastii Tang” - uznany przedstawiciel młodej, eksperymentalnej fotografii chińskiej. Dyrektor artystyczny i generalny wielu filmów reklamowych. Twórca tzw. niezależnej Kreacji Sztuki (jak sam to określa). Wystawa składa się z dwóch serii.
 
Bill Doyle (Wielka Brytania) - „Irlandia Billa Doyle`a” - Artysta urodził się w roku 1926. Określany jest mianem żyjącej legendy fotografii irlandzkiej. Zwany też Cartierem Bressonem Irlandii lub irlandzkim skarbem. Całe swe życie poświęcił dokumentowaniu życia i pejzażu rodzinnych stron.
 
Christer Strömholm (Szwecja) - „On verra bien” - nieżyjący już, uznany fotografik szwedzki. Członek grupy subjective photography, prowadzonej przez Otto Steinerta. Członek słynnej agencji Vu. Dyrektor i założyciel słynnej szkoły fotograficznej w Sztokholmie. Posiadał tytuł profesora fotografii, nadany przez rząd szwedzki. Autor kilku albumów autorskich. Laureat prestiżowej nagrody Hasselblada.

Galeria Bielska BWA, ul. 3 Maja 11

 
Gert Jochems (Belgia) - „RUS” - z wykształcenia sociolog. Autor licznych publikacji i wystaw. Wystawa składa się z czarno-białych, ponurych prac, dokumentujących życie ludzi na Syberii. W zdjęciach tych dominuje atmosfera beznadziei, cień przeszłości, którą chciałoby się zapomnieć i początek niepewnej przyszłości.

Javier Silva Meinel (Peru) - „Pozostać przy swych korzeniach..” - członek Fundacji Guggenheima. Autor kilku ważnych albumów autorskich. Ma niekwestionowaną, wysoką pozycję w historii fotografii światowej. Wystawa jest zbiorem czarno-białych prac artysty. Artysta pragnie zatrzymać czas, ocalić wiele od zapomnienia i trwać przy swych naturalnych korzeniach, czyli tworzyć w zgodzie z sobą.

Robert van der Hilst (Holandia) - „Kubańskie wnętrza” - przez kilka lat mieszkał i pracował w Toronto (Kanada). Otrzymał grant holenderskiego Ministra Kultury na fotografowanie na Kubie, gdzie przez rok żył i fotografował. Ze względu na charakter zdjęć traktowany na Kubie jako persona non grata.

Giacomo Costa (Włochy) - „Persistenza”, „cONsiSTenZe”, „cOstRUziOni”,„aQua” - Przedstawiciel młodego pokolenia fotografii włoskiej. Od kilkunastu lat zajmuje się kreacją komputerową. Wystawa, składająca się z barwnych komputerowych przetworzeń, jest poruszającą wypowiedzią autora na temat współczesnej cywilizacji symbolizującego ją miasta, jako tworu nieludzkiego.
 
Morimura (Japonia) - „Requiem dla XX wieku” - wystawa to najnowsze dzieło artysty, będące komentarzem do współczesności, cywilizacji, polityki i ludzkości w ogóle, a właściwie jej ciemnej strony. Wszystkie zdjęcia są autoportretami artysty, który charakteryzuje się na znane postacie, które w jakiś sposób wpłynęly na losy świata w XX wieku.
 
- Centrum Festiwalowe
- Biuro Prasowe
- Meeting Point
- stoisko Księgarnii F5 z Krakowa

Muzeum Zamek Sułkowskich, ul. Wzgórze 16
 
Manuel Alvarez Bravo - „Wspaniałe lata 1926-1949” -  (Meksyk) -  Nieżyjący już pionier i ikona meksykańskiej fotografii artystycznej. Jedna z najwybitniejszych postaci fotografii XX wieku. Wystawa jest przeglądem słynnych, publikowanych w wielu opracowaniach historycznych, czarno-białych, tradycyjnych prac artysty, wykonanych w Meksyku w latach 30-tych i 40-tych.
 
Morten Krogvold (Norwegia) - „Fotografie 1977-2008” - dyrektor artystyczny międzynarodowego festiwalu fotografii Nordic Light. Prowadzi słynne już warsztaty fotografii w norweskiej miejscowości Vaga. Kilkakrotny zdobywca stypendium rządu norweskiego. Zdobył tytuł mistrza Hasselblada. Otrzymał prestiżowy królewski Order św. Olafa.

Charlie Waite (Wielka Brytania) - „Pejzaże” - artysta o ustabilizowanej pozycji czołowego fotografa pejzażowego w świecie. Jest fundatorem i właścicielem Light and Land, firmy będącej w europejskiej czołówce jeśli chodzi o organizację warsztatów fotograficznych i plenerów.

Muzeum Techniki i Włókiennictwa, ul. Sukiennicza 7
 
Stefan Moses (Niemcy) - „Deutsche Vita” - słynny fotograf niemiecki, żydowskiego pochodzenia.   Odznaczony medalem Davida-Octaviusa-Hilla, przyznawanym przez Stowarzyszenie Niemieckich Fotografików. Członek Bawarskiej Akademii Sztuk Pięknych w Monachium oraz w Związku Niezależnych Fotografików.
 
Joakim Eslikdsen (Dania) - „Romskie podróże 2000-2007” - młody, ale utytułowany już fotograf duński. Przez część życia mieszkał w Finlandii, fotografując wspólnie ze słynnym Penttim Sammallahtim. Autor kilkudziesięciu wystaw indywidualnych, organizowanych na całym świecie.
 
Mariusz Hermanowicz (Polska) - „Fotografia” - urodził się w Olsztynie, od roku 1982 mieszkał na stałe we Francji, gdzie pracował jako fotograf dla Ministerstwa Kultury i Sztuki. Jedną z głównych cech jego twórczości było łączenie zdjęć z komentarzem słownym.
 
Joel Santos (Portugalia) - „Chwile światła” - młody, ale uznany w Portugalii pejzażysta. Wygrał kilka krajowych i międzynarodowych konkursów fotograficznych, w tym otrzymał pierwszą nagrodę w kategorii Natura w konkursie Prémio de Fotojornalismo Visão/BES de 2005 (portugalski odpowiednik World Press Photo).
 
Markéta Luskacová (Czechy) - „Zabić śmierć” - wystawa jest przeglądem dotychczasowej twórczości artystki. Tytuł zaczerpnięty został od Jeana Cocteau, który powiedział, iż fotografia jest jedynym sposobem, aby zabić śmierć. Spojrzenie artystki jest humanistyczne, choć krytyczne, a przesłanie uniwersalne. Artystka dokonuje zapisu postępowania jednostki, które może być uogólnione na całą społeczność ludzką.

Regionalny Ośrodek Kultury, ul. 1 Maja 8
 
Helmut Grill (Austria) - „Schronienie” - Przedstawiciel młodej fotografii austriackiej. Autor licznych wystaw indywidualnych i zbiorowych. Wystawa to komputerowe montaże barwne, będące wypowiedzią artysty na temat samotności i wykluczenia. Fotografie sprawiają wrażenie marzeń sennych - kiczowatych wizualnie, a koszmarnych w przesłaniu.
 
Hulleah J. Tsinhahjinnie (USA) - „Zabij człowieka, ocal Indianina” - jest dyrektorem Gorman Museum oraz profesorem departamentu Native American Studies na uniwersytecie kalifornijskim w Davis. Podstawę cyfrowo przetworzonych prac artystki stanowią stare fotografie, przedstawiające rodzimych Amerykanów - Indian. Tytuł jest nawiązaniem do stwierdzenia kapitana Pratta - Zabij Indianina, ocal człowieka. Artystka wprowadza nas w świat niesprawiedliwości społecznej.

Galeria Fotografii B&B, ul. 1 Maja 12

 
Jatin Kampani (Indie) - „Fantasmagoria” - propagator fotografii artystycznej w Indiach. Jest pierwszym fotografem z Indii, którego praca zastała kiedykolwiek wybrana na okładkę Lurzer’s Archive, magazynu publikującego wybitne prace z dziedziny fotografii reklamowej z całego świata.

Bielskie Centrum Kultury, ul. Słowackiego 27
 
FotoOpen (otwarta wystawa zbiorowa)

Galeria Wzgórze, ul. Wzgórze 4

FotoOpen (otwarta wystawa zbiorowa)

Giacomo Costa (Włochy)
Giacomo Costa (Włochy)
 Robert van der Hilst (Holandia)
Robert van der Hilst (Holandia)
Markéta Luskacová (Czechy)
Markéta Luskacová (Czechy)
Jatin Kampani (Indie)
Jatin Kampani (Indie)
Tamás Dezsö (Węgry)
Tamás Dezsö (Węgry)
Maleonn (Chiny)
Maleonn (Chiny)
Egons Spuris (Łotwa)
Egons Spuris (Łotwa)
Joakim Strömholm (Szwecja)
Joakim Strömholm (Szwecja)

Organizator: Gmina Bielsko-Biała, Fundacja Centrum Fotografii

III Foto Art Festival - Bielsko - Biała
Termin festivalu: 16 - 31 październik 2009 r.
Otwarcie festiwalu: 16 października (piątek) o godz. 19.00
Adres: Teatr Polski, ul. 1 Maja 1, Bielsko - Biała
strona festivalowa: III Foto Art Festival

Podobne artykuły

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.