Album który został wydany przy okazji wystawy "I ciągle widzę ich twarze. Fotografia Żydów polskich" która miała miejsce w warszawskiej Zachęcie w 1996 roku. Projekt zainicjowano w 1994 roku, poprzez apel o nasyłanie zdjęć i zbiórkę pamiątek po polskich Żydach. Zebrano ponad 9 tysięcy zdjęć. Album zawiera 454 wybrane fotografie. Wystawa oraz książka został wydana po raz pierwszy przez Fundację Shalom w 1996 roku.
Kiedy w 1994 roku Gołda Tencer, Dyrektor Generalny Fundacji, zaapelowała o nadsyłanie zdjęć Żydów polskich, nie spodziewała się tak licznego odzewu. Z wielkich miast, małych miasteczek i wsi, często pożółkłe, z zagiętymi rogami, przechowywane na strychach i wydobyte ukradkiem spod gruzów, spływały setki starych fotografii.
Nazywała się Taube albo Tauber, a może Tauberg. Nazwisko zapamiętałem z opowiadań matki. - pisał w liście mieszkaniec Lublina. Na pierwszym planie sepiowej fotografii stoi młoda uśmiechnięta kobieta. Przytula zawinięte w chustę, śpiące niemowlę; za rękę trzyma małą dziewczynkę w białej sukience i koralach. Towarzyszy jej jeszcze czworo skromnie ubranych, trochę starszych dzieci. Rodzina pozuje na tle domu. Zdjęcie zrobił zapewne, wkrótce po narodzeniu najmłodszego potomka (między 1934 a 1937 r.), szczęśliwy ojciec rodziny. Nie wiadomo, co się później z nimi stało…
Dzięki zaangażowaniu polskich rodzin i Żydów udało się przywrócić pamięć o nieobecnych. Spośród ponad 9000 zdjęć, wybrano kilkaset, które złożyły się na wystawę „I ciągle widzę ich twarze…(...)
Wystawa, była wielokrotnie pokazywana w Polsce oraz na świecie między innymi w Nowym Jorku, Meksyku, Paryżu, Madrycie, Jerozolimie, Hamburgu, Buenos Aires, Wilnie, Porto, Grenoble, Lyonie, San Jose, Pradze, Hadze, Toronto, Londynie czy St. Petersburgu.
I ciągle widzę ich twarze. Fotografia Żydów polskich / And I still see their faces. Images of Polish Jews
- Układ i opracowanie graficzne: Lech Majewski
- Opracowanie tekstów na podstawie wywiadów i nadesłanych listów: Anna Bikont
- Opracowanie merytoryczne tekstów na podstawie wywiadów i nadesłanych listów: Krystyna Bratkowska
- Konsultacja historyczna: Jan Jagielski
- Tłumaczenie: Bohdan Baryłko, Janusz Szkiełko, John Wójtowicz
- Konsultacja: Ryszard Marek Groński, Małgorzata Niezabitowska, Szymon Szurmiej, Gołda Tencer, Tomasz Tomaszewski
- Konsultacja wersji angielskiej: Yale Reisner
- Wydawca: Fundacja Shalom / Gołda Tencer
- Rok wydania: 2007
- ISBN: 83-901016-03
- Ilość stron: 232
- Wymiary: 290x380mm
- Oprawa: twarda
- Język: polski, angielski
- Wydanie: czwarte