Retrospektywny album fotografii "Eugeniusz Haneman. Fotografia" który został wydany z okazji 75-lecia pracy twórczej artysty oraz jubileuszu dziewięćdziesiątych urodzin Eugeniusza Hanemana, nestora polskiej fotografii. Książka zostałą wydana w 2007 roku przez wydawnictwo 102 Studio.
Jego twórczość w swych początkach wyrasta bezpośrednio z tej właśnie międzywojennej tradycji polskiej fotografii artystycznej, nawanej wówczas przez Jana Bułhaka fotografiką. Jedną z najcenniejszych cech postaw wtedy wykształconych, nie tylko w środowiskupolskich fotografów, stanowiło poczucie wagi twórczości i odpowiedzialności za nią, zarówno w wymiarze indywidualnym, artystycznym, jak i szerszym, środowiskowym oraz narodowym. Ukształtowane w okresie międzywojennym poglądy artystyczne, ale co równie ważne, ogólna postawa, stały się trwałą formacją w Jego dalszej twórczości fotograficznej, jak i w aktywności środowiskoweji dydaktycznej. Sześćdziesięciletniej działalności w Związku Polskich Artystów Fotografików oraz niewiele krótszej w Łódzkim Towarzystwie Fotograficznym towarzyszyła ponad ółwieczna praca dydaktyczna w łódzkiej Szkole Filmowej, w której pracęrozpoczął On u samych jej początków. Należy do tego pokolenia twórców, którzy zaczynając pracę w Polsce międzywojennej potrafili zachować - i co cenniejsze - pokazać jej tradycję kolejnym pokoleniom w niełatwym czasie PRL-u.
Lech Lechowicz
- Fotografie: Eugeniusz Haneman
- Tekst: Lech Lechowicz
- Redakcja: Jarosław Krochecki, Piotr Szczegłów
- Tłumaczenie: Łukasz Staszewski
- Projekt graficzny: Jadwiga Makarewicz-Szczegłów
- Wydawca: 102 Studio
- Rok wydania: 2007
- ISBN: 978-83-923968-0-2
- Ilość stron: 112
- Wymiary: 248x288mm
- Oprawa: twarda
- Język: polski, angielski
- Wydanie: pierwsze
Eugeniusz Haneman (1917-2014) - polski artysta fotograf, operator filmowy, wykładowca. Znany z fotografii dokumentujących wydarzenia Powstania Warszawskiego. Ukończył gimnazjum im. Mikołaja Reja w Warszawie. Dalszą naukę kontynuował z Zespole Szkół Poligraficzno - Fotograficznych gdzie był uczniem m.in. wybitnego fotografa Mariana Dederki. Brał udział w Powstaniu Warszawskim jako fotograf Delegatury Rządu. Później poprzez obóz przejściowy w Pruszkowie trafił do Krakowa, potem do Ursusa, gdzie do końca wojny pracował jako fotograf. W maju 1945 roku rozpoczął pracę w Wytwórni Filmowej Wojska Polskiego w Łodzi, skąd został oddelegowany do Krakowa jako operator-korespondent Polskiej Kroniki Filmowej. Następnie w 1946 r. powrócił do Łodzi i do pracy w Wytwórni Filmowej Wojska Polskiego. Tutaj, jako operator wykonywał zdjęcia do filmów dokumentalnych i oświatowych. W 1949 roku przeszedł do Wytwórni Filmów Oświatowych w Łodzi, gdzie pracował jako operator do 1953 roku. Przez cały czas również fotografował. W 1947 roku został przyjęty do Związku Polskich Artystów Fotografików. Od 1950 roku członek Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego, a od 1998 roku jego honorowy członek. Uczestnik wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych. W latach 1956-58 studiował na Zaocznych Studiach Operatorskich PWSF w Łodzi. W latach 1953-2005 został wykładowcą w szkole filmowej w Łodzi. W 1957 otrzymał honorowy tytuł Artiste FIAP. Odznaczony 2001 roku w Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" w 2007 roku.