Halina Holas-Idziakowa, Leonard Idziak - Fotografia 1935-2005 - album

Album fotografii "Fotografia 1935-2005" którego autorem jest Halina Holas-Idziakowa oraz Leonard Idziak. W 1930 roku spotkali się dziewczyna ze Lwowa i chłopak z Sosnowca poszli wspólną drogą towarzyszył im aparat fotograficzny. Książka została wydana w 2005 roku przez Gras Savoye Polska.

Sztuka fotografii Haliny i Leonarda Idziaków wyrosła z najlepszych tradycji polskiej fotografii. Oboje w młodości zetknęli się z tajnikami kreacji i warsztatu fotografii. Ich życie i sztuka to dla kilku pokoleń fotografików wielokrotne zmiany poglądów i stylów, tak bardzo znaczących w przeszłości. Zawsze hołdowali zasadzie prymatu kreacji i podporządkowaniu jej techniki w końcowej realizacji dzieła. Mieszkając od lat na Śląsku przeszli wszystkie etapy rozwoju i upadku tej dziedziny sztuki. Osiągnięciem w fotografii Haliny i Leonarda Idziaków była też reklama. To oni uczyli nas, jak zachować prostotę wypowiedzi, a jednocześnie zainteresować widza. Ta szkoła fotograficznych talentów wywodzi się z ich rodzinnych tradycji.

Jerzy Lewczyński

Fotografia 1935-2005

  • Zdjęcia: Halina Holas-Idziakowa, Leonard Idziak
  • Wybór zdjęć: Halina Holas-Idziakowa
  • Opracowanie graficzne: Małgorzata Leszczewska-Włodarska
  • Wydawnictwo: Gras Savoye Polska
  • Rok wydania: 2005
  • Oprawa: twarda
  • Ilość stron: 160
  • Wymiary: 300x240mm
  • Język: polski, angielski
  • Wydanie: pierwsze

Leonard Idziak (1913-2001) - śląski fotograf, członek ZPAF od 1953 roku, w 1967 roku otrzymał tytuł Artiste FIAP, nadanym przez Międzynarodową Federację Sztuki Fotograficznej FIAP. Po wojnie za działalność konspiracyjną był represjonowany. Wspólnie z żoną Haliną Holas-Idziakową zajmował się fotografią artystyczną, użytkową i reklamową, prowadzili zakład fotograficzny pod nazwą "Foto-Holas" w Katowicach. Jego prace cechowała swoista prostota fotograficznego dokumentu wzbogazona tajemniczym klimatem. Brał aktywny udział we wszystkich ogólnopolskich i okręgowych wystawach fotografii artystycznej. Doskonałe opanowanie warsztatu oraz wielka kultura osobista uzyniła z niego wzór dla wielu młodych śląskich fotografików. Zdjęcia artysty znajdują się w wielu opracowaniach i zbiorowych albumach fotograficznych np. "Ziemia rodzinna" z 1955 roku, "Almanach ZPAF" z 1959 roku, albumie "Polonia" z 1965 roku, album "Fotografia" z okazji 40-lecia ZPAF z 1974 roku, "Polska w fotografii artystycznej" z 1974 roku, "Akt" z 1984 roku czy "Formy i ludzie. Almanach fotografiki śląskiej ZPAF" z 1988 roku czy w jubileuszowym albumie "XX lat Galerii Fotografii B&B" z 2012 roku.

Halina Holas-Idziakowa (1916-2014) polska artystka fotograf. Córka znanego fotografa Józefa Holasa działającego we Lwowie, a potem w Katowicach, który był on właścicielem od 1932 roku zakładu fotograficznego "Foto-Holas". Tam również pracowała od 1937 wraz z mężem Leonardem Idziakiem. W 1950 roku, została przyjęta do ZPAF, a rok później otwierała delegaturę tego związku w Katowicach. W 1965 roku otrzymała tytuł Artiste FIAP, nadanym przez Międzynarodową Federację Sztuki Fotograficznej FIAP. W 1969 roku Honorowym Członkiem Izby Rzemieślniczej. W 1985 roku została Członkiem Honorowym ZPAF. Dokumentowała wraz mężem odbudowę śląskiego przemysłu hutniczego i górniczego. Wspólnie z mężem zajmowała się fotografią artystyczną, użytkową i reklamową. Ponadto jest autorką wielu portretów oraz serii aktów. Od 1949 roku brała aktywny udział w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i zagranicą. Wydała album "Fotografia" tom I z 2008 roku i "Fotografia" tom II z 2009 roku. Zdjęcia artystki znajdują się w wielu opracowaniach i zbiorowych albumach fotograficznych np. "Ziemia rodzinna" z 1955 roku, "Almanach ZPAF" z 1959 roku, "Polska w fotografii artystycznej" z 1974 roku, "Akt" z 1984 roku, "Formy i ludzie. Almanach fotografiki śląskiej ZPAF" z 1988 roku, w katalogu wystawy "Gdzie Jesteśmy" z 2007 roku, w jubileuszowym albumie "XX lat Galerii Fotografii B&B" z 2012 roku, czy "Dopełnienie konieczne. Śląskie fotografki" z 2012 roku. Jej fotografie znajdują się w wielu kolekcjach np. Okręgu Śląskiego ZPAF czy Muzeum Śląskiego.

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.