Grzegorz Krzysztofik - Ślady - album fotograficzny - 2019

Książka fotograficzna "Ślady" której autorem jest Grzegorz Krzysztofik, powstała w ramach projektu edu.DANCE 2019, zrealizowanego w Teatrze Małym w Tychach, jako zapis  warsztatów teatralno-taneczne, zwieńczone realizacją spektaklu "Ślady", którego premiera odbyła się 25 października 2019 roku.

Każda fotografia jest zaświadczeniem obecności, emanacją rzeczywistości minionej. Fotografia rozumiana przy tym nie tylko jako obraz, lecz przede wszystkim jako proces, w którym spotykamy się bezpośrednio z "Wielkim Poruszycielem", jak często określany jest fenomen światła. Światło, chociaż niedotykalne - pisał Roland Barthes w "Świetle obrazu" - jest środowiskiem ciele-snym, naskórkiem, który w odbiorze dzielimy ze sfotografowanymi. Jest zatem fotografia przestrzenią granicz-nego spotkania, dotknięciem i ożywieniem wspomnienia, ocaleniem od zapomnienia. To sztuka w pewnym sensie alchemiczna - "imago lucis opera expressa" - co znaczy wywołany, "wyjęty", "wyrażony", "wyciśnięty" przez... działanie światła. W obrazie fotograficznym ukryta jest cząstka energii minionego czasu - miejsca, chwili, emocji. Fotografia poświadcza. Jest śladem, odbitką, zatrzymaniem czy zamrożeniem wyrazu ciała. Wyraz z kolei - mówił Barthes - jest czymś niezwykłym, prowadzącym z ciała do duszy. W ramach edu. DANCE 2019 przebyliśmy inspirującą, twórczą i fascynującą drogę, pozostawiając co najmniej dwa świadectwa - cykl fotografii i spektakl, "Ślady". Odbitki, zatrzymania i zamrożenia wyrazu naszych ciał - ich ekspresji, siły a czasem bezsilności, mocy i niemocy, energetycznych żywiołów i wyciszonych oceanów - uobecniły się w efemerycznym, skazanym szczęśliwie na "tu i teraz" dziele scenicznym i w statycznych, ofiaro-wujących nieśmiertelność Obrazach. Dla nas fotografia stała się swoistym katalizatorem i silnym bodźcem, uruchomiła różne sposoby widzenia i rozbudziła wyobraźnię. Doświadczenie fotograficzne - na poziomie obcowania z obrazem i na poziomie tworzenia obrazu - przeniosło się wprost na doświadczenie sceniczne. Jego powidoki inspirowały do poszukiwań w obrębie ruchu i wyrazisto-ści cielesnej. Z drugiej strony zatrzymane przez Młodych Artystów kadry stały się elementem scenograficznym, dzięki któremu powołaliśmy konkretny świat sceniczny. Tak powstawały "Ślady". Ruch i bezruch spotykające się w dwóch akcjach - tancerza i fotografa. Żywioł, pęd, rozwibrowanie schwytane i zatrzymane na matrycy albo kliszy "instrumentu-lunety". To zderzenie pozornie różnych żywiołów możliwe okazało się w spotkaniu, współobecności, wreszcie w dialogu fotografa Grzegorza Krzysztofika oraz twórców i uczestników edu. DANCE. To właśnie ślad tej pełnej emocji i wzajemnej empatii konfrontacji uchwycony został w "wiecznym tu i teraz". Wystarczy teraz włączyć się w tę podróż. Co to oznacza? Ożywić w swojej wyobraźni tętniące życiem zgromadzo-ne w tomie świadectwa. Wystarczy zrzucić z oczu zasłonę, patrzeć i widzieć.

Pierwszy cykl to fotografie pomysłodawcy i twórcy albumu - Grzegorza Krzysztofika - twórczo i z niebywa-łą empatią, a nawet czułością dokumentującego proces warsztatowy i twórczy autochtonów "małej-wielkiej communitas" edu. DANCE. To Oni z kolei są autorami - twórcami drugiego cyklu obrazów, zrealizowanego podczas "tyskiej wędrówki".

Adriana Świątek, Sylwia Hefczyńska-Lewandowska

Ślady

  • Fotografia: Grzegorz Krzysztofik / Uczestnicy projektu edu.DANCE 2019
  • Teksty: Adriana Świątek, Sylwia Hefczyńska-Lewandowska, Natalia Dinges
  • Wybór zdjęć: Maks Skrzeczkowski, Rafał Klimkiewicz
  • Projekt graficzny: Grzegorz Krzysztofik, Anna Kózka
  • Wydawca: Grzegorz Krzysztofik
  • Rok wydania: 2019
  • Ilość stron: 60
  • Wymiary: 215x215mm
  • Oprawa: twarda
  • Język: polski
  • Wydanie: pierwsze

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.