Michał GreimGreim Michał (1848 - 1911) - drukarz, fotograf, antykwariusz i numizmatyk. Urodził się 15 września 1828 w Żelechowie w rodzinie mieszczańskiej. Ukończył szkołę powiatową, następnie przeprowadził się do Warszawy. W drukarni Krethlowa uczył się typografii. Po wyuczeniu się drukarstwa w 24 roku życia został kierownikiem drukarni gubernialnej w Kamieńcu podolskim, którą zarządzał przez 20 lat.

W 1872 Michał Greim odszedł z pracy w Drukarni Rządowej, lub też został z niej usunięty jako Polak w wyniku zaostrzających się represji. Brak danych umożliwiających jednoznaczne stwierdzenie przyczyn. Wiadomo, że w tym samym roku kupił zakład fotograficzny, nie jako warsztat zarobkowy, lecz jako pracownię artystyczno-naukową.

W swoich fotografiach Michał Greim uwieczniał Podole i Besarabię – widoki Kamieńca Podolskiego i regionu (Chocim, Zwaniec). Fotografował także sceny rodzajowe i typy ludności tam wówczas mieszkającej: chłopów, żebraków, polską szlachtę i Żydów. Uprawiał także fotografię reporterską – zdjęcie pożaru w Kamieńcu. Część swoich zbiorów wysłał Elizie Orzeszkowej z okazji jej jubileuszu literackiego. Z fotogramów tych korzystało wielu malarzy, a pisma ilustrowane chętnie je w drzeworytach reprodukowały.

Na wystawie warszawskiej prace jego otrzymały medal srebrny, a kilkanaście wydano w formie pocztówek. Akademia Krakowska i Cesarskie Towarzystwo Etnograficzne w Moskwie mianowały go członkiem korespondentem.

Zmarł w 1911 w Kamieńcu Podolskim. {nomultithumb}

 

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.