Książka "Gliwiczanie w fotografii odświętnej. Portret mieszkańców Gleiwitz" której autorem jest Leszek Jodliński, to fotograficzna opowieść o tym jacy byli mieszkańcy Gleiwitz, a przede wszystkim jak wyglądali "od święta". Część albumowa zawiera ponad 120 fotografii oraz opisy i interpretacje.
Ta książka, zbiór tekstów i album zarazem, jest próbą nakreślenia portretu zbiorowego mieszkańców Gleiwitz. Jest opowieścią w obrazach, snutą za pomocą zdjęć. Rozpoczyna się w 1879 roku, kiedy w jednym z najstarszych atelier fotograficznych ówczesnego Gleiwitz, w zakładzie Wilhelma Beermanna i Ernsta Stmera, powstało zdjęcie Marie Mucha.
To data więcej niż symboliczna, bo mówimy o zdjęciu wykonanym w rok po śmierci Wilhelma von Blandowskiego. Choć na pięć lat przed śmiercią Blandowski nie był już aktywnym fotografem, to można obie te daty - tamtego końca i tego tutaj początku - uznać za cezurę otwierającą. Zakończeniem narracji są zdjęcia wykonane w okresie międzywojnia i na krótko przed wybuchem II wojny światowej.
Album nie ma w swoim zamyśle być zapisem tego, co wprost działo się w tym czasie w historii Gliwic i Górnego Śląska. (...)
Leszek Jodliński
Fotografie i historyczne pocztówki wykorzystane w książce pochodzą ze zbiorów Leszka Jodlińskiego.
Gliwiczanie w fotografii odświętnej. Portret mieszkańców Gleiwitz
- Autor: Leszek Jodliński
- Redakcja i korekta: Artur Czesak
- Projekt graficzny i skład: Dariusz Bieniek
- Wydawca: AZORY
- Rok wydania: 2020
- ISBN: 978-83-950116-4-1
- Ilość stron: 152
- Wymiary: 220x270mm
- Oprawa: miękka
- Język: polski
- Wydanie: drugie
Leszek Jodliński - historyk sztuki, menedżer kultury, dyrektor muzeów w Gliwicach, Śląskiego w Katowicach i Górnośląskiego w Bytomiu. Dyrektor Roku Polskiego w Austrii (2002-2003). Wykładowca na Uniwersytecie Śląskim. Laureat Nagrody im. Wojciecha Korfantego w 2013 roku oraz nagrody Śląska Rzecz (2011) za współtworzenie pierwszej w Polsce stałej trasy zwiedzania dla osób niewidomych i niedowidzących w Muzeum Śląskim. Dwukrotnie nominowany do Nagrody im. Janoscha ("Cegła Janoscha") w roku 2018 i 2019. Autor książki o Domu tekstylnym Weichmanna Ericha Mendelsohna (1994) oraz artykułów z historii sztuki, Górnego Śląska i Żydów na Górnym Śląsku. Współpracuje z Gazetą Wyborczą w Katowicach (od 2013 roku). Publikował również na łamach miesięcznika Znak, kwartalnika Fabryka Silesia i Herito. Twórca m.in. projektów: Gliwickie dni dziedzictwa kulturowego (2003), Najpiękniejsze śląskie słowo (2010) oraz niezrealizowanego projektu wystawy stałej historii Górnego Śląska w Muzeum Śląskim (2009-2013). Pasjonat historii Górnego Śląska. Od 2018 roku współwłaściciel Wydawnictwa AZORY.